ASTROLOGIJA ZA POCETNIKE

Nazad   Astrologija za pocetnike - Astrology For Beginners > >

Uporedni horoskopi Sinastrija, dejvisonke, kompozitni

Dobrodošli na Astrologija za pocetnike - Astrology For Beginners forum.

Trenutno gledate forum AFB i kao gost imate ođredena ograničenja. Kada nam se pridružite - registrujete i postanete član besplatnog AFB foruma, moći ćete da objavljujete nove teme, učestvujete u diskusijama i glasanju, komunicirate sa ostalim članovima putem privatnih poruka (PM), uploadujete razne sadržaje, koristite chat ali i sve ostale pogodnosti našeg Foruma. Registracija je brza, jednostavna i potpuno besplatna, prema tome, priključite se sada!!

Ako imate problema u toku registracije ili logovanja, molimo Vas da nas kontaktirate.
Odgovor

Opcije Teme Pretraži Temu Način Prikaza

Eros u sinastriji
Old 30-08-2011, 22:15   #1
lullybully
Obično gatalo

lullybully's Avatar

lullybully je offline
Registrovan: Mar 2008
lullybully je na dobrom putu
Red face Eros u sinastriji

Otvaram temu o Erosu ovdje na sinastriji...vjerujem kako je publika na ovom forumu ipak nešto fleksibilnija i otvorenija za nove stvari i spoznaje, pa ćemo se i ugodnije družiti.

Svojevremeno sam malo proučavala asteroid Eros (astro.com – 433) kojem pojedini američki astrolozi pridaju veliku važnost u sinastriji i sinastrijskim kontaktima.

Za početak da vas upoznam sa samim značenjem Erosa...

Eros u grčkoj i rimskoj (Cupido) mitologiji predstavlja boga ljubavi, požude i seksualnosti. Prema starijim mitovima, on predstavlja utjelovljenje životne energije rođene iz prvobitnog kaosa, a prema kasnijim, on je sin boga rata Aresa i boginje ljubavi i ljepote - Afrodite.

U astrologiji, Eros ukazuje na naše stavove o ljubavi, sekusalnosti, strasti, o onome što nas privlači, o onome sto nas nagoni da stvaramo... Ukazuje i na one strasne, fatalne ljubavi, prepune čežnje, nade, zanosa. Položaj Erosa u natalnoj karti nam može ukazati na koji način ljubav-strast može da nas zaslijepi ali i transformira.
U skladu sa ovom simbolikom, Eros se najčešće dovodi u vezu sa znakom Škorpiona.

O vezi Erosa kako s natalnim planetama, tako i sinastrijskim kontaktima mnogo je pisala američka astrologica Kim Falconer – http://www.falconastrology.com/discovery.htm

Za početak se neću raspisati niti navoditi definicije pojedinih sinastrijskih kontakata partnerovog erosa i osobnih planeta drugog partnera.

Zasad me interesira jeste li dosad obraćali pažnju na spojeve erosa s partnerovim planetama i kakva su vaša iskustva?

Osobno, naknadnim proučavanjem primjetila sam kako je moja venera ležala na erosu osobe koja je svojevremeno sa mnom bila vrlo opčinjena i smatrala me vrlo erotičnom.

Nedavno sam upoznala muškaraca kojem je eros točno na mom asc i također sam osjetila kako sam ga privukla, iako su tu nedvojbeno i neki drugi čimbenici odigrali svoje...

Zanimljivu sam stvar otkrila prevodeći tekst Kim Falconer.
Meni je, naime, Eros u egzaktnoj konjunkciji sa Suncem.
Sunce mi je ujedno i vladar 5 polja, samim time jako boji način na koji volim i ispoljavam svoju ljubav.
A ja volim jako, duboko, strastveno i do bola.

Niti jedna moja značajnija 'veza' ili bolje rečeno simpatija, ljubav, jer u neku vezu po arhaičnom modelu nikad
niti nisam ušla, nije mogla izostati bez maltene bombardiranja mog sunca.

I niti jedna nije prošla bez jakih strasti, bez aktiviranja i mog marsa u 8p...s niti jednom osobom koju sam baš voljela
nisam ostvarila neki stabilan odnos, sve bi to bilo prožeto strastima, željom za sjedinjavanjem, no opet
i osjećajima kao da je u čitavu priču jako upleten pluton. Onaj osjećaj gotovo opsesije i straha.
Opet, svakog sam prepoznala na prvu i u svakoga sam se zaljubila na prvu. Sada kada gledam, sve tri osobe
prema kojima sam osjetila baš jake emocije su aspektirale moju SO/Eros konjunkciju.
S time da sam baš ljubav kao ljubav osjetila s dvije koje su, ironije li, mjesecom pale na moje Sunce/Eros.

Kakva su vaša iskustva ?

Submit to Digg   Eros u sinastriji Reply With Quote
Naši sponzori
Advertisement

Old 30-08-2011, 22:16   #2
lullybully
Obično gatalo

lullybully's Avatar

lullybully je offline
Standardno

Dugačak tekst vezano uz Eros u sinastriji. No, izvukla sam i dosta slobodno prevela sljedeće:

...

Ustručavam se tvrditi kako će Eros uvijek raditi u sinastrijama srodnih duša. Niti bih se usudila ni otići toliko daleko vjerujući kako će tranziti erosa uvijek aktivirati sudbinske ljubavne priče.
Orbita Erosa je poprilično kratka, tek 1,76 godine. Ne zaljubljemo se po jasno predvidljivom rasporedu. Niti jedan tranzit ne može predvidjeti zaljubljivanje. Zaljubljivanje se katkad može očitati iz zvijezda, ali je također umjesno i vječito van njihova dosega. Naposljetku, ljubav počiva u nama. Međutim, ono što osobno smatram i vjerujem jest kako su nas tranziti erosa itekako sposobni „prodrmati“ ne bi li nas podsjetili na naše esencijalne strasti.

Kao što pisah, promatrati Eros u sinastriji je vrlo zanimljivo, no iako smatram kako je nerijetko pokazatelj ljubavi, u principu odbijam generalizirati. Ipak, čini se kako kontakt s Psyche (16-astro.com), predstavlja ključ za najveće ljubavne priče u našem životu. Kada sam se prvi puta upoznala s Erosom, pokušala sam se prisjetiti svih odnosa i pogledati sinastrijske kontakte sa svojim bivšim ljubavima. Nisam sa svima pronašla poveznicu, međutim jesam s onima koji su me najviše inspirirali i koji su učinili da se osjećam živom te pobudili moje najdublje strasti i požudu.

Moj Eros čini konjukciju sa vodenjačkim suncem dviju mojih najluđih ljubavi. Nadalje čini kvadrat sa suncem prvog momka koji mi je toliko slomio srce da sam doslovno lupala glavom o pod dok me nije počelo toliko jako boljeti da sam morala prestati, iznenađena dubinom do koje su me dovele naše emotivne zavrzlame. Također, moj eros je predivno aspektirao (trigonom) veneru muškarcu koji me je naučio sve što sam trebala znati o istinskoj bliskosti, ali se nisam usudila pitati. Stoga, podstičem sve koji se bave astrologijom da provjere kontakte erosa sa natalnim planetama u svojim najdojmljivijim ljubavnim pričama. S osobama koje su istinski voljeli ili koji su ostavili snažan dojam na njih.
Ne samo zbog dokaza ljubavi, već i kako bi na dubljoj razini razumjeli prirodu odnosa i ljubav koju su dijelili.

...

http://consciousevolution.com/metamo...9/eros0209.htm

...
Evo dijela prijevoda obećanog teksta Kim Falconer da se još bolje upozna priroda samog Erosa:

Quote:
Asteroid 433 Eros nam može pružiti informacije o vrlo specifičnoj vrsti ljubavi. Kada se aktivira tranzitom, nalazi u aspektu ili sinastriji, pobuđuje strasti kojima ne može parirati mjesečeva stabilnost, senzualnost venere ili strast marsa. Eros se ne vezuje uz odnose koji nam pružaju osjećaj sigurnosti. Ne dotiče se obveza ni harmonije, pravog puta ni pobjede ljubavi. Eros opisuje nešto sasvim drugačije. Opisuje esenciju erotičnosti.

Na prvu bi se moglo činiti prekomjernim baviti se asteroidom Erosom kada horoskop obiluje važnim simbolima. Od mid-pointova, arapskih točaka, fiksnih zvijezda i ostalih tijela, nije li odavno postalo suviše kompleksno i pretjerano? No, kako bi eminentan astrolog Dennis Elwell kazao : „ Pričamo o ljudskim bićima. I očekuje se da bude komplicirano!“

Pa gdje onda možemo naći taj mali planetoid nazvan po bogu ljubavi?

Eros je jedan od asteroida koji se nalaze u neposrednoj Zemljinoj blizini. Orbita mu se nalazi između Venere i Marsa, a da bi napravio krug potrebna mu je 1,76 godina.

Riječ eros je starogrčkog porijekla i prevodi se kao erotična ljubav, iako značenje nije nužno seksualno. Eros je Grcima označavao stapanje duša kroz trajnu transformaciju. Ispoljava se u trenucima velike bliskosti, zabranjene strasti, kreativnog izražavanja i emocionalnih rizika.
Harriet Eisman o Erosu kaže:

„Eros donosi ljepotu, smisao i božanstvenost u naš život. Pojavljuje se kao strastvena inspiracija prisutna naspram ljubavnika, učitelja, melodije ili zavičaja. Težimo je slijediti, ali isto tako...Eros donosi i opsesiju, odbacivanje, okrutnost i izdaju. Može se ispoljiti kroz muku...“

Eros znači stopiti se s voljenim kako bi došlo do promijene jer osjećamo da tako treba biti. S Erosom postoji doza rizika, opasnosti i nerijetko osjećaja prisile, bilo da je voljeni individua, projekt ili ikona kojoj se divimo. Kada se Eros sretne u dvije karte, neovisno o tome koliko su nepovezane ostale planete, nešto se počinje kuhati ispod površine.

Karakteristike venere i erosa se nerijetko teško razlučuju. Oboje su božanstva ljubavi i javljaju se u odnosu s drugim ljudima ili kreativnom radu. Ipak, nisu isti što je moguće uvidjeti proučavajući razlike na više nivoa.

Venera, kao božica ljubavi, potiče nas da se ponašamo u skladu s njezinim željama opisanim znakom, kućom i aspektima. Venera nas tjera da se povežemo, biramo, zadovoljavamo, vodimo ljubav, družimo i ispoljavamo ljupkost. Gdje Venera vlada u karti, tamo živimo njezinu punu simboliku.

Eros je bog ljubavi. Po nekim izvorima je stariji od Venere/Afrodite, dok je po drugim njezin sin koji slijedi njezine upute tako što druge tjera na zaljubljivanje. No, radi na svoju ruku, tjerajući svoje žrtve u ludilo divlje strasti i zaljubljenosti, ne po njihovim željama ili izboru, već sudbine. Venera s njim pri tom može surađivati, no Eros je taj koji raspaljuje ljubavnu strelicu kojoj odoljeti ne mogu ni sami bogovi.

Gdje Eros vlada (znakom, kućom i aspektima) tu se nalazi težište i izvorište našeg doživljaja erotične ljubavi.

To uključuje kreativnu strast, transformirajuće i katkad skandalozne spojeve te snagu osjećaja sudbinskih čvorova koji se osjećaju kroz intenzivne odnose s drugima.

Seks i bliskost su obilježja oba tijela. Pa dok Venera seks promatra kroz prizmu senzualnog zadovoljstva (bik) ili pečat i diobu (vaga), za Eros je seks sredstvo bliskosti kojim se postiže sjedinjenje i trasformacija duše. Ista pravila vrijede i po pitanju kreativnosti. Venera cijeni umjetničku ekspresiju zbog njezine ljepote, te uglađenosti koju ispoljava kroz kulturno stvaralaštvo, dok Eros stvara jer ga vodi potreba za sjedinjenjem. Eros je dosad bio nedovoljno cijenjen u društvu jer su pravila diktirala kako se uspješne veze mjere njihovom vremenskom trajnošću, zavjetima i stabilnošću dok nam on nudi sasvim novu sliku i osjećaj bliskosti temeljenu na riziku i dubini.

Karakteristike Erosa zapravo su spoj simbolike Venere, Marsa, Neptuna i Plutona.

http://www.falconastrology.com/discovery.htm

Old 30-08-2011, 22:39   #3
oktobar
Veštac

oktobar's Avatar

oktobar je offline
Registrovan: Jul 2010
oktobar je na dobrom putu
Standardno

da pridonesem s citatom sa cafe astrology.com,

The asteroid Eros plays a role in sexual attraction as well. Most potent are Eros-Venus, Eros-Ascendant, Eros-Psyche, and Eros-Mars links. Conjunctions, oppositions, and trines are best.

nadam se da ce nekima pomoci a i neke zainteresirati

Old 30-08-2011, 23:26   #4
nedda
Čarobnjak

nedda's Avatar

nedda je offline
Registrovan: Oct 2009
nedda će postati poznat uskoro
Standardno

Iz licnog iskustva - mogu da kazem da i te kako ima veze. Ne za prvu privlacnost, koliko za kasniji razvoj sesksualnih aspekata veze.

Old 30-08-2011, 23:26   #5
ivanam
Druid

ivanam's Avatar

ivanam je offline
Registrovan: Jul 2011
ivanam je na dobrom putu
Standardno

Sad sam pogledala kako stoje stvari sa Erosom . Sa bivsim muzem imam konjukciju mog erosa u mom 10.polju sa njegovom konjukcijom So,Me i Ma i njegovom 2.polju, a njegov eros pravi opoziciju na moj Mo,kvadrat na moj Me i Ma.
Sa momkom koji mi se sad dopada imam moj Eros 120 njegov Pl u 8.kuci ,a njegov Eros 120 moj Mo,konjukciju sa mojom Ve,vladarom mog asc i opoziciju sa mojim Sa.Jos da znam kako to da protumacim,bilo bi lepo.

Old 30-08-2011, 23:31   #6
lullybully
Obično gatalo

lullybully's Avatar

lullybully je offline
Standardno

Quote:
Originally Posted by nedda VIdi Poruku
Iz licnog iskustva - mogu da kazem da i te kako ima veze. Ne za prvu privlacnost, koliko za kasniji razvoj sesksualnih aspekata veze.
Baš si me zaintrigirala
Jel bi mogla malo više napisati o svom iskustvu?

Old 30-08-2011, 23:36   #7
andjelikadepeures
Mag

andjelikadepeures's Avatar

andjelikadepeures je offline
Registrovan: May 2010
andjelikadepeures će postati poznat uskoroandjelikadepeures će postati poznat uskoro
Standardno

Moj Eros egzaktno na njegovom Marsu... ali mi imamo josh gomilu slichnih aspekata... tako da je... prshtalo

Old 30-08-2011, 23:39   #8
nale777
Druid

nale777's Avatar

nale777 je offline
Registrovan: Oct 2010
nale777 je na dobrom putu
Standardno

Koliki je orbis dozvoljen za aspekte planeta ili vrhova kuca sa Erosom?

Old 30-08-2011, 23:40   #9
lullybully
Obično gatalo

lullybully's Avatar

lullybully je offline
Standardno

Do 3, rekla bih.

Old 30-08-2011, 23:48   #10
nale777
Druid

nale777's Avatar

nale777 je offline
Registrovan: Oct 2010
nale777 je na dobrom putu
Standardno

Quote:
Originally Posted by lullybully VIdi Poruku
Do 3, rekla bih.
Njegov eros0moj MC i to egzaktno u 10oj kuci, u vodoliji.
Moj eros, koji je u skorpiji tj. njegovom znaku, i moj vertex 0 njegov vertex i SO u 6oj.
Sto bi znacilo

Zatim njegov Eros90 moja Lilith - uf kakva fatalnost... i 120 moj MO(ne da mi je covek uzdrmao emocije), 60NE (zaista je u stanju i da bude prijatelj i tak ose ponasa), 90UR (prevelika strast i ljubomora svakako vode u nesporazume i prekide), 180SA(verovatno mu smeta moja hladnoca ili kontrola, koju on nije u stanju da zadrzi);
60 moj DC(vrlo smo privlacni kao par, odgovara slici mog idealnog muskarca), 120 moj PL(inace moj Pl je u 5oj kuci, neke stvari su zaista fantasticno funkcionisale medu nama i vrlo fatalno delovale i na njega i na mene).

Joj, pa on ima egzaktno u svom natalu Eros 120 ASC - covek je neverovatno privlacan!Zatim 120 njegov PL - tj. vladar njegovog SOa.Treba li sto dalje o njemu reci.
Eto, moje videnje nasih aspekata.

Last edited by nale777; 31-08-2011 at 00:20..

Old 30-08-2011, 23:56   #11
lullybully
Obično gatalo

lullybully's Avatar

lullybully je offline
Standardno

Napisala sam ti određene karakteristike erosa, pretpostavljam da si upućena u osnove astrologije koji uključuju poznavanje značenja MCa i So, tako da vjerujem kako bi i sama mogla probati izvući neke zaključke, zar ne?
Malo mentalne aktivnosti nikada nije na odmet, a voljela bih kad bi se ova rasprava pretvorila u konstruktivno polemiziranje kao recimo tema Venera/Pluton.
Svakako ću nadopisati još neke prijevode kada uhvatim vremena, sudjelovati u raspravi sa svojim primjerima također, ali molim vas, dajte pokušajte i sami nekako pridonijeti raspravi.

Old 30-08-2011, 23:57   #12
nedda
Čarobnjak

nedda's Avatar

nedda je offline
Registrovan: Oct 2009
nedda će postati poznat uskoro
Standardno

Ovo nije tema za tumecenja...bar ne jos uvek...daj da cujemo (procitamo) jos koji delic teorije ili iskustva.

Sigurno si imala bivse ljubavi sa kojima si imala neki aspekt Erosa, pa pogledaj i prenesi nam dal je bilo nesto specificno sto bi tome moglo da se objasni?

Meni se cini da od ovoga sto je Nale navela, Eros 0 Sunce ima standardan znacaj - privlacnost, a da je ova druga kombinacija sa Vertexom dvostrana ustvari poklapanje sa natalnim aspektom i samim tim jedan (od potrebnih minimum 10-ak) znak smislene veze?

Old 31-08-2011, 00:05   #13
oktobar
Veštac

oktobar's Avatar

oktobar je offline
Standardno

meni je s mojim jednim bio eros njegov na mom DC, a moj na njegovom SMC u 5. mu kuci, a fizicki me bas nije tresao i ni danas ne bi rekla da je moj tip,ali smo se ispod plahte super slagali. dugo smo bili skupa.

Old 31-08-2011, 00:06   #14
lullybully
Obično gatalo

lullybully's Avatar

lullybully je offline
Standardno

Pa nit ne očituje se eros samo u fizičkoj privlačnosti, pročitaj gore tekstove, lijepo sam navela logiku...
Kod njega je akcent na "stapanju". Na sjedinjenju i transformaciji. Nije to eros = nužno erotična privlačnost i seks
On je kao neki ... hibrid djeteta venere u vodenjaku i škorpionu
Eto, blesavog primjera koji mi pade napamet.

Old 31-08-2011, 00:10   #15
oktobar
Veštac

oktobar's Avatar

oktobar je offline
Standardno

ma sad ionako nije vazno jer su ga druge stvari ugasile.

Odgovor

Posetioci koji trenutno gledaju ovu temu: 1 (0 član/članova i 1 gosti/gostiju)

Opcije Teme Pretraži Temu
Pretraži Temu:

Napredna pretraga
Način Prikaza

Posting Rules