ASTROLOGIJA ZA POCETNIKE

Nazad   Astrologija za pocetnike - Astrology For Beginners > >

Sve što je potrebno astrologu Astro rečnik, astro simboli, literatura, tabele, korisni linkovi

Dobrodošli na Astrologija za pocetnike - Astrology For Beginners forum.

Trenutno gledate forum AFB i kao gost imate ođredena ograničenja. Kada nam se pridružite - registrujete i postanete član besplatnog AFB foruma, moći ćete da objavljujete nove teme, učestvujete u diskusijama i glasanju, komunicirate sa ostalim članovima putem privatnih poruka (PM), uploadujete razne sadržaje, koristite chat ali i sve ostale pogodnosti našeg Foruma. Registracija je brza, jednostavna i potpuno besplatna, prema tome, priključite se sada!!

Ako imate problema u toku registracije ili logovanja, molimo Vas da nas kontaktirate.
Odgovor

Opcije Teme Pretraži Temu Način Prikaza

astronomija vs. astrologija
Old 24-05-2008, 03:32   #1
david_webb
Početnik

david_webb's Avatar

david_webb je offline
Registrovan: May 2008
david_webb je na dobrom putu
Standardno astronomija vs. astrologija

Glavni argumenti astronoma kada napadaju astrologe je da oni smatraju i računaju da je Zemlja centar Kosmosa, da je astrologija nastala kada se mislilo da je Zemlja ravna ploča itd. Zapravo suština je jednostavna. Astrolozi naravno ne smatraju tako, već se horoskopi rade za ljude koji nastanjuju Zemlju, te se ona kao planeta ne računa, odnosno ostala nebeska tijela se posmatraju sa Zemlje i odatle raČunaju gdje je koja bila na nebu. Nije to tako crno-bijelo, jednostavno za moj život, za moj horoskop, za absorpciju planetarnih i zvjezdanih uticaja, za mene Zemlja i jeste "centar Kosmosa" iako je ona zajedno sa ostalim planetama i Suncem na samoj periferiji naše galaksije, kojih je opet na milione u poznatom nam dijelu Kosmosa.

Druga vrsta napada je u stilu “sazvjezdja su samo privid jer ih mi tako vidimo sa Zemlje. Ako uzmemo sazvjezdje Lava, i 9 glavnih zvijezda koje ga čine,to uopšte nijesu povezane zvijezde, već su udaljene jedna od druge milionima svjetlosnih godina. I razdaljina izmedju njih je ogromna, ali nama izgledaju kao da su vrlo blizu i kada se povežu, daju izgled Lava. Pošto su toliko udaljena tj. svjetlost sa njih je krenula ka nama prije toliko miliona godina i mi te zvijezde vidimo u stanju kakve su tada bile. Možda one danas u realnom vremenu posmatranja uopšte i ne postoje tamo.

Pa i Sunce je privid. Kada nas preko dana grije, i obasjava, odašilje toplotu, i mi tu toplotu ne možemo da vidimo, ali je osjećamo. Kada zadje za horizontom, nastupa noć.. i mi Sunce ne vidimo, ali ona toplota njegova ostaje i tokom noći.. mada opada ... i hladi se lagano.. ali je i dalje njegova. Ne grije nas Mjesec, da bi opet u sljedeće jutro Sunce ponovo poslalo nove količine svjetlosti i toplote. Tako i sazvježdja iako nisu konkretno fizički povezane zvijezde, to su ogromne zvijezde i kao takve odašilju energiju i mi je osjećamo, ili bolje rečeno koristimo kao pomoć, da znamo gdje su Sunce i ostala nebeska tijela našeg sistema bila pozicionirana na nebu. Sazvjezdja su samo orjentiri. Kao što neke biljke koje sazrijevaju u različita doba godine daju različite ukuse... tako su i osobe rodjene u različito doba godine različitog kvaliteta (ukusa). Sazvjezdja nam ih samo slikovito prikazuju.

Sazvježdje Strijelca sačinjavaju čak 23 zvijezde, zato što se ono nalazi u pravcu središta naše galaksije i mi vidimo one ispred i one zvijezde iza ali sve zajedno oblikuju izgled Kentaura, odnosno glavu i trup čovjeka sa strijelom, i donji dio tijela koji je u obliku konja. Dok recimo sazvježdje Raka čini vrlo mali broj zvijezda, svega 5.

Sazvježdja nema 12 nego 13!

Arapi su sačuvali astrološke tekstove i knjige iz helenističke Grčke, pa su ih prevodili na arapski, a onda preko njih opet prevodjeno na latinski i u tim prevodjenjima izgubljeno dosta toga i dodano nešto što nije izvorno. Najbolje astrološke knjige su izgorjele u Alexandrijskoj biblioteci!
Zodijak zaista ima 13 znakova! Svako sazvježdje nije tačno 30 stepeni, već je to srednja vrijednost, krug od 360 podijeliti na 12 = 30. Sazvježdje Škorpije je vrlo usko na nebu, samo 8 stepeni. 13-ti znak “OPHIUCHUS” dolazi nakon Škorpije. Ono je predstavljeno ukrotiteljem zmije. A negdje se samo i skraćeno naziva sazvježdje Zmije.
Sazvjezdja ima 13! da, 13. vidljivih na nebu! neka su vidljiva sa sjeverne hemisfere, neka sa južne.. (isus i 12 apostola = 13)? ne vjerujete? Biće objašnjeno u nastavku. A kroz par dana biće postavljen snimak na youtube, a možete i sami analizirati sliku Leonarda da Vincija - tajna večera. Ili posljednja večera.

Ko je i zašto sakrio 13-ti znak… ne znam baš. Možda da se prikrije prava Isusova priroda. Ako je on bio Bog-čovjek, ko li mu je onda bio zamjena na nebu tih 33 godine dok je bio na privremenom radu na Zemlji. On je valjda često komunicirao sa njim, "Bože moj, pomozi mi što da radim", i tako slični razgovori. Da bi onda u Novom Zavjetu predstavljeno Hrišćanstvo kao monoteistička religija, a kaže se da je Bog, Otac, Sin i Sveti duh. Tu ih je troje, koliko ja poznajem matematiku prvog razreda. Dalje, Hrišćanstvo ne poznaje i ne priznaje reinkarnaciju.. a ovaj je umro na krstu, pa se za par dana reinkarnirao, u istom tijelu, nastavio ono što je započeo.. dok nije došao lift po njega da ga vodi odakle je i došao. Nego da se vratimo astrologiji.

"ako u nečijoj natalnoj karti sve upućuje da bi neko mogao biti izuzetno dobar hirurg, to ne mora ništa značiti, ako mu tatica nema love i ne može da se školuje...može biti i odličan mesar"
Dovoljno je podsjetiti se da su se astronomi vjekovima šlepali uz astrologiju.
Ne baš tako davno važilo je pravilo: da bi mogli da se nazovete učenim covjekom morali ste da poznajete latinski, medicinu i... astrologiju.
Može li se dokazati postojanje Boga? Mislite li da su glupi i zaostali svi koji vjeruju u Boga? Ima li vjernika medju naučnicima? Kakvim se naučnim dokazima može dokazati postojanje duše? Kakvim se naučnim dokazima može dokazati veliki prasak? Sve su to samo pretpostavke.
Pojedini astrolozi na televiziji koji ljudima govore za nestalog sina da im je umro nisu astrolozi nego lopovi i astrologija treba da se bori protiv takvih. I bori se. Etički kodovi postoje kod svih velikih astroloških organizacija i udruženja jer cilj i svrha astrologije nisu kao što neki misle kradja i prevara ljudi.

A sad dobri i genijalni Leonardo.
Krenimo redom:

Svaki od 12 apostola ima svoj karakter i odgovarajuću ulogu. Leonardo je želio da sačuva onaj momenat kada Isus kaže “jedan od vas će me izdati”. Reakcija njegovih učenika je bila različita i u skladu prema njihovim znacima horoskopa. Lica svih apostola odražavaju po neku različitu emociju. Pojedinačno to izgleda ovako. S desna na lijevo. Prvi je Simon, ekvivalent znaku Ovna. Užasnut je, ljutit i crven u licu na tu vijest. Njegov vatreni temperament slikar je izrazio ogrtačem crvene boje. Njegovi prsti ruke obrazuju geometrijski slovo V, simbol znaka Ovna.
Medjutim, mirno ali najdublje šokiran reaguje Tadej, predstavnik Bika. Leonardo ga je prikazao snažnog, širokih ramena i sa očima koje odaju senzibilnost. U držanju njegove desne ruke, vidi se potvrda ove teze. Leonardo mu je naslikao prste koji obrazuju polumjesec – simbol Bika. Pokraj njega sjedi Matej. Rodjen u Blizancima. Položaj glave i ruku je neobičan. Ruke pokazuju u pravcu Isusa, a on gleda u drugu stranu. Protivurječno. Medjutim to ne iznenadjuje kod osoba rodjenih u ovom znaku. U njihovim grudima žive dvije duše.
Pored njega Filip, predstavnik Raka, optužujući sebe, kao da bi htio reći “Isuse, ne vjeruješ valjda da sam ja izdajnik”. Rodjeni u znaka Raka rijetko kada otkrivaju svoja osjećanja, već se uvuku unutra ispod svoje ljušture. A Filip upravo to i pokazuje.
Sljedeći je Jakov. Vatreni Lav. Ovu primjedbu nije uzeo na sebe jer on zna da nije izdajnik. Ali i želi da sačuva Isusa od nepravde i razočarenja, što mu njegove raširene ruke dovoljno dokazuju. „izvoli, provjeri me“.
Iza njega sjedi skoro zaklonjen, rodjen u Djevici – Toma. On je zbog svojih sumnji nazivan Nevjerni Toma. Njegovom zodijačkom znaku odgovara kritična distanca prema svim stvarima. Na licu mu se čita pitanje: da li je Isus u pravu ili je u zabludi? Njegov kažiprst govori: „zapitaj se“.

Na sredini ove slike sjedi sam Isus. Njegovo je lice mirno.. Desno od njega sjedi Jovan, tužno zamišljenog lica. Leonardo je za njegov zvjezdani znak našao Vagu kao idealno rješenje. Njegova odjeća po boji i načinu nabora u suprotnosti je odjeći Isusovoj. Genijalno i jednostavno Leonardo je za to našao astrološki simbol. Inače Jovano cjelokupno držanje odražava graciju. Eleganciju i estetsku zrelost.
Pokraj njega sjedi Juda Iskariotski, u ljubičasto odjeven. Kao škorpija pripada većinom osporavanom predznaku svog zodijačkog znaka. Kada se posmatraju ruke budućeg izdajnika, primjećuje se kako se lijeva njegova ruka kreće u pravcu Isusovoj, kao da bi htio dohvatiti njegovu desnu ruku da skine sa sebe svaku sumnju izdajnika.
Petar je pak ekvivalent Strijelcu i nije čitav vidljiv. Drži li samo slučajno svoj nož iza ledja Judinih? Karakter Strijelca nije osporavan. On može biti šarmantan, srdačan ali i oklijevajući, odmjeren i arogantan. Njegove crte odaju ljutnju.
Do njega je Andrija – Jarac. Vidljivo se drži na distanci. On voli red, pregledne stvari. Ovdje pozitivno utiče na zajednicu. On bi najradije napustio ovo društvo. Čim je frka Jarac izmakne svoje... znate već šta.
Sasvim drugačiji je Jakov, koji je Vodolija. On djeluje ljubazno i raspoloženo, uprkos sudbinski mračne Isusove primjedbe da je medju njima izdajnik. On bi da se druži. Ne može ili neće da vjeruje u ono što je čuo. Izdaja je nešto nepojmljivo njegovom pravednom i ispravnom biću. Leonardo je njegovu kosu jako ukovrdžao. Talasi su simbol tog znaka.
Sasvim lijevo na slici pokazuje se Bartolomej. Na sebi nosi plavo-zeleni ogrtač. On je predstavnik Riba. Više miran nego šokiran. Sudeći po njegovoj spoljašnosti ne odaje takav utisak. Ko je još Ribama sagledao u srce? Senzibilnom i lako povrijedljivoj prirodi, kakve su inače Ribe, Leonardo mu je dao priliku da razmišlja o Isusovoj izjavi.

Leonardo da Vinci, sveopšti genije, matematičar, konstruktor, izumitelj, vajar, slikar, arheolog, vrsni arhitekt, anatomičar, astronom, ipak se oprobao i kao astrolog po slici „tajna večera“. Ova tema i ova slika su zaista inspirativne. Slika je samo dokaz da je tvorac ovog umjetničkog djela bio znalac i u ovoj oblasti.

Last edited by david_webb; 24-05-2008 at 14:34..
Submit to Digg   astronomija vs. astrologija Reply With Quote
Naši sponzori
Advertisement

Old 26-01-2009, 18:10   #2
Hana72
Početnik

Hana72 je offline
Registrovan: Jan 2009
Hana72 je na dobrom putu
Standardno

I ja sam u pocetku mislila da ima 12 znakova, ali lepo se astronomski moze videti da ih ima 13.

12 apostola i 13-i Isus.

Izgleda se ne odustaje od raspeca.

Lepo pise u Bibliji: "Vi fariseji spolja cistite casu i tanjir a unutra ste puni grabeza i zlobe. Bezumni! Nije li onaj koji je nacinio ono sto je unutra, nacinio ono sto je spolja?...Tesko vama farisejima sto trazite zacelja po sinagogama, i da vam se klanjaju ljudi po ulicama."

To sto se pojavljuje na medijima nisu uopste astrolozi, a sto se pojavljuje u crkavama nisu popovi. I kao sto u bibliji pise:

"Tesko vama ljudima od zakona! Jer vi uzeste kljuc od znanja: sami ne udjoste, a koji htedose da udju, ne dadoste im."

Ja sam za to da im skinemo mantije i pokazemo u pravom svetlu. Sta tu oni imaju da se skrivaju?!?! Kljuc na Sunce!

Old 07-08-2010, 01:08   #3
Rabiosa
Druid

Rabiosa je offline
Registrovan: Jan 2010
Rabiosa je na dobrom putu
Standardno

Pročitala sam ceo tekst, zanimljiv je. Da li je Isus onda zmijonoša? A po tabeli gore ispada da sam ja vodolija, što me i ne čudi jer sam po svemu sudeći napravila moju pravu kartu zadnjih dana.
Naši sponzori
Advertisement

Odgovor

Posetioci koji trenutno gledaju ovu temu: 1 (0 član/članova i 1 gosti/gostiju)

Opcije Teme Pretraži Temu
Pretraži Temu:

Napredna pretraga
Način Prikaza

Posting Rules