ASTROLOGIJA ZA POCETNIKE

Nazad   Astrologija za pocetnike - Astrology For Beginners > >

Simboli i njihovo značenje Mitovi, snovi, običaji, postupci, oblici, boje...

Dobrodošli na Astrologija za pocetnike - Astrology For Beginners forum.

Trenutno gledate forum AFB i kao gost imate ođredena ograničenja. Kada nam se pridružite - registrujete i postanete član besplatnog AFB foruma, moći ćete da objavljujete nove teme, učestvujete u diskusijama i glasanju, komunicirate sa ostalim članovima putem privatnih poruka (PM), uploadujete razne sadržaje, koristite chat ali i sve ostale pogodnosti našeg Foruma. Registracija je brza, jednostavna i potpuno besplatna, prema tome, priključite se sada!!

Ako imate problema u toku registracije ili logovanja, molimo Vas da nas kontaktirate.
Zatvori Temu

Opcije Teme Pretraži Temu Način Prikaza

Snovi
Old 25-08-2006, 21:59   #1
expulseza2
Banned

expulseza2 je offline
Registrovan: Aug 2006
expulseza2 je na dobrom putu
Standardno Snovi

Ivan Nastovic

“Ukoliko ne shvatimo poruku i pouku svojih snova, to može da ima posledice samo za nas. Ali ako poruku i pouku svog sna ne shvati neko ko se nalazi na čelu države, to može da bude katastrofalno”

Tumačenje snova nije više samo deo psihoterapeutskog tretmana. Odavno nas zanimaju snovi da bismo pomoću njih stekli bolji i potpuniji uvid u sebe i tako kreirali kvalitetniji život. Jer, snovi su "kraljevski put u nesvesno", kako ih je nazvao Sigmund Frojd, pa samim tim i naši saveznici jer nas informišu o stvarima koje svesni deo ličnosti, za razliku od nesvesnog, ne zna ili nema hrabrosti da sazna.

Danas se u dubinskoj psihologiji snovi tumače trodimenzionalno: u svetlu individualnog (Sigmund Frojd), kolektivnog (Karl Gustav Jung) i familijarnog (Leopold Sondi) nesvesnog. Prvu i još uvek jedinu knjigu na svetu u kojoj je opisan ovakav, trodimenzionalni pristup, knjigu "Snovi – psihologija snova i njihovo tumačenje" napisao je dr Ivan Nastović.

O SARADNJI SA SONDIJEM: "U dubinskoj psihologiji postoje tri velikana: Frojd, Jung i Sondi. Za mene je bila velika čast da postanem Sondijev učenik. Jednom prilikom, rekao je da piše knjigu o Kainovom kompleksu, da mu treba saradnik i da bi želeo da to budem ja! To se desilo samo tri meseca nakon mog boravka u Cirihu. Desetak meseci svake subote obrađivali smo zajedno materijal, diskutovali. Rezultate mog istraživanja Dinamički odnos između Edipovog i Kainovog kompleksa inkorporirao je u svojoj knjizi. Sondi je u nekoliko navrata pomenuo želju da neko od njegovih učenika napiše knjigu o trodimenzionalnom tumačenju snova. Pisane su knjige u svetlu zasebnih analiza, ali o sveukupnoj nisu. Jer san dobija pravi smisao tek kada se analizira u svetlu sva tri aspekta nesvesnog. Naravno, u to vreme možda jesam potajno maštao da bih to mogao biti ja, ali mi nije palo na pamet da uradim tako nešto, pa ja sam tada tamo bio početnik. I tek posle tri decenije sam se usudio da napišem knjigu.

Sondijev test je vrlo značajan deo šikzal učenja. Radio sam ga ovde na Klinici i taj materijal odneo u Cirih, na slepu analizu. Šta smo sve otkrili! Sondijev test se radi u deset seansi, snima različita stanja strukture i dinamike ličnosti, odnos između jačine ega i jačine nagona, i snima strukturu familijarnog nesvesnog. Pre četrdesetak godina Sondi je dobio od njemu nepoznatog psihijatra rezultate testa nekog muškarca za koga mu je samo rekao da ima oko 50 godina, i tražio od Sondija da izvrši slepu analizu. Sondi je odgovorio da se radi o veoma teškom zločincu sa neutoljivim ubilačkim mislima. Bio je to Adolf Ajhman."

Rad na snovima bio bi najkompletniji ako biste radili kroz učenje i Frojda i Junga i Sondija. Naravno, to ne znači da je svaki san determinisam i individualnim i familijarnim i kolektivnim nesvesnim. Evo jednog koji jeste: fudbaler, legenda našeg fudbala, ispričao mi je fascinantan san. U poseti je kod švedskog kralja Gustava. On i svi njegovi preci. On ih ne prepoznaje. Fudbaler mu donosi poklon. Kralj je sa njim na ti. Posle večere, kralj mu je rekao evo poklon za tebe, ali nemoj da ga otvaraš ovde nego tek kad izađeš iz dvora. I, kad je otvorio poklon, video je dva ogromna draga kamena. Probudio se, preplavljen utiskom iz sna. Ovaj san možemo da tumačimo na sva tri nivoa. Prvo, individualno nesvesno. Fudbaler je tada bio pred vrlo važnu utakmicu. Pobedili su sa dva nula, i on je najviše pomogao u realizaciji oba gola. Zatim, familijarno. U snu su i njegovi preci, latentni recesivni geni koje reprezentuju, ali on iskače iz modela svojih predaka, on jedini zna da se ponaša s tim kraljem u sebi. I najzad, kolektivno, arhetipski nivo, dvorac, pa kralj i dva draga kamena. Tako da taj san dobija svoj smisao tek u svetlu sva tri vida nesvesnog."

O SNOVIMA POLITIČARA: "Ukoliko vi i ja ne shvatimo poruku i pouku svojih snova, to može da ima posledice samo za nas. Ali ako poruku i pouku svog sna ne shvati neko ko se nalazi na čelu države, e onda to može da bude katastrofalno. Nužno je da svi, a naročito političari, imaju uvid u svoje nesvesno koje uvek zna više od svesti, jer svesno nikad ne može da sagleda celinu. Najverovatnije je da je niz diktatora dobijao značajne poruke u svojim snovima, ali zbog svoje rigidne svesti nisu hteli da slušaju mudriji deo sebe. Zna se da su vladari u starom Egiptu i Kini imali profesionalne tumače snova. Poznato je da je Aleksandar Veliki vodio tumača snova na sve pohode. Kad je došao ispred Tira, trebalo je da ga osvoji, grad je pružio veliki otpor i on je razmišljao da se povuče. Te noći je sanjao da satir trijumfalno igra isped Tira. Tumač mu je rekao da ga san upućuje da će sigurno osvojiti grad jer sa tir znači Tir je tvoj. Aleksandar Obrenović je tri godine pre svoje pogibije počeo da sanja san koji mu se često vraćao i nagoveštavao taj događaj, a kraljica Draga, neposredno pre katastrofe, sanjala je isto kao i Aleksandar – crnog psa koji nasrće na nju. Snovi su im slali upozorenje, ali ga oni nisu prepoznali. Zatim, svi znamo pozitivan primer o faraonu koji je sanjao sedam mršavih krava koje su pojele sedam debelih, i koji je poslušao Josifovo tumačenje tog sna, pa je preduzeo akciju i obezbedio hranu za sedam gladnih godina koje su usledile nakon sedam bogatih, i tako spasao svoj narod gladi.

O OTPORU PREMA SNOVIMA: "Kod snevača je uvek prisutan otpor da se shvati smisao sna jer svest pruža otpor svemu nesvesnom i nepoznatom, a snovi zapravo predstavljaju sasvim speciljčan izraz tog istog nesvesnog. Zašto bismo se bojali? Snovi predstavljaju naše najbolje prijatelje, oni nam sufliraju ono što ne vidi naša svest. Mi to samo treba da prihvatimo, što kaže Jung, treba hrabrosti da bi čovek radio na sebi putem snova.

Ako čovek hoće da radi na sebi obavezan je da komunicira sa nesvesnim delom ličnosti. Prva i osnovna stvar jeste da je čovek zapamtio san. To je već velika hrabrost. Mi znamo da svi ljudi sanjaju oko hiljadu snova godišnje. Ali ima ljudi koji ih ne pamte. Ili zato što ne obraćaju pažnju na snove, ili imaju otpor od onog što može da im poruči san. Druga stvar je shvatiti san, to je opet hrabrost, zatim prihvatiti to što ste shvatili i, najzad, ono što je najsuštastvenije, to je akcija. Ako sam ja shvatio i prihvatio san, a nema akcije, to je mrtav kapital."

O SANOVNICIMA: "Postoji prednaučno tumačenje snova, dakle vreme sanovnika, i naučno, posle Frojda, koji je ukazao da snovi imaju poreklo u nesvesnom, otkrio metodu za tumačenje snova i pokazao da se san ne može tumačiti bez ličnih asocijacija snevača i poznavanja njegove životne situacije. A sanovnici to rade ovako: ako si sanjao belog konja, ići ćeš na put. A može nas desetoro da sanja belog konja i da za svakog taj isti beli konj ima drugačije značenje shodno životnom iskustvu svakog od nas. Sanovnici nemaju vrednost, mogu da budu zabava, ali opasna zabava. Neko, na primer, sanja mutnu vodu, u sanovniku piše da će mu se nešto strašno desiti, i on živi pod tim opterećenjem. Simbol u snu dobija svoj smisao samo u kontekstu ostalih simbola. Analiza snova predstavlja delikatan i veoma odgovoran posao jer nas vodi u najdublje lične tajne, pa se u ruci tumača snova nalazi instrument od neprocenjive važnosti, ali koji može biti i štetan ako se nađe u rukama psihološki nepodobne i nestručne osobe. Jer, za stručno tumačenje snova potrebno je posedovanje speciljčne obuke i speciljčnog talenta koji u prvom redu počiva na posedovanju intuicije i empatije.

Za mene je tumačenje snova umetničko delo. Tumačiti san znači osvestiti ono što je potisnuto u nesvesnom. To je izazov i za onoga čiji je to san i za onog ko tumači, to je dijalog između dva ravnopravna partnera."

O NJEGOVOM NAJVAŽNIJEM SNU: "Pre nego što sam počeo da pišem knjigu, sanjao sam san zbog koga sam ime mog Centra za analizu snova nazvao Unicorn, i zbog kog sam napisao epilog knjige i za njenu naslovnu stranu odredio poslednju od sedam srednjovekovnih tapiserija koja predstavlja jednoroga u mandali sa drvom života. Sanjao sam da se nalazim na nekom skupu, na poljani, prekrasan dan, sunčan. Odjednom sa leve strane vidim pet jednoroga. Zaprepašćen sam, oduševljen, i vidim oni ne beže od mene. Odjednom, vidim jednog malog jednoroga. Ukradem ga, uzmem u naručje, čudim se da niko ne primećuje da ga kradem. Odem odatle i sakrijem ga u štalu, u jasle. Vratim se na skup, što je dobro jer znači da uvažavam princip realnosti. Pada mrak, ne mogu da nađem mog jednoroga, setim se da je u štali. Mrak je, gurnem ruku, i po njegovom dahu na mojoj ruci shvatim da je tu. Nosim ga kući. Taj san nikad neću zaboraviti, kao ni luminozno prosvetljujuća osećanja u vezi sa tim snom."

"Psihologija snova i njihovo tumačenje" je knjiga dr Ivana Nastovića,koju sam procitala pre nekoliko godina i knjiga koja mi je pomogla da otkrijem svoje nesvesno,naucim da tumacim poruke koje mi to nesvesno salje kroz snove.Ako kazem da bi je trebalo uvesti kao obaveznu literaturu,verujte mi da ne preterujem.
Submit to Digg   Snovi
Naši sponzori
Advertisement

Old 26-08-2006, 12:06   #2
duholika
Prijatelj foruma

duholika's Avatar

duholika je offline
duholika je na dobrom putu
Standardno

Pazi 'vako....radnja se desava u kuci za koju znam da je moja,tj nasa iako ne lici na samu sebe kakva je u realuTo su neke 3 prostorije koje su povezane,iz jedne se ide u drugu i nema drugih prolaza.Ja sam u toj poslednjoj i ugledam zmiju,al ne onu obicnu,a ne....pitonchinu!Gleda ona mene,gledam ja nju i nastaje trka,ko ce pre do vrata.Ja sam manja ,pa sam i brza ,izletim i drzim kvaku da piton ne moze da otvori vrata Kako to pitoni otvaraju vrata ne pitajte mene) Al tu smo potezali za kvaku neko vreme,on sa jedne ja sam druge strane,a za to vreme moji ukucani iz te srednje prostorije prebacuju one neke sitnice koje su nam potrebne ( evakuishu se ) u prvu.Kad su zavrsili i otisli u prvu sobu,prelecem i ja i zakljucavamo se tamo.Dakl,ova brava je cvrsta,vrata izdrzljiva,piton je napusten i ostavljen u onom delukuce,a mi 'ladno sedimo svi na kaucu i gledamo TV i smejemo se?
Submit to Digg   Snovi

Old 26-08-2006, 12:07   #3
expulseza2
Banned

expulseza2 je offline
Standardno

Kuca obicno predstavlja tvoju licnost.To sto ti je kuca poznata,a opet ne poznata,zamisli sta bi moglo da znaci.Recimo da negde nisi upoznata sa svojim pravim licem.No prostorije koje su povezane,pretpostavljam da bi mogle znaciti kutove tvojih razlicitiv nivoa "svesti",tacnije svesno,podsvesno i nesvesno.Prednja prostorija bi pretstavljala tvoje svesno bice.Srednja prostorija tvoje podsvesno,za koje psiholozi tvrde da pokrece nase svesne delove uma i utice na nase delovanje.Poput programa koji aktivira rad racunara.Poslednja prostorija bilo bi nesvesno,za koje ovaj gosn. Nastovic koga izuzetno postujem kaze da je to kolektivni deo svesti kodiran u nama.Snovi su prema njemu poruke naseg nesvesnog ,koje uvek unapred zna sta cese desavati u nasem zivotu.Pretpostavljam,da ljudi koji su vidovoti imaju izrazeno nesvesno.

Posto ti u tom delu nalazis zmiju,koje se naravno plasis,mozda negde u tvom nasledju postoji nesto u tebi kodirano,sto te plasi.Nesto sto shvatas kao opasnost.Pretpostavljam da imas strah od zmije,zbog takve reakcije u snu.No nemaju svi ljudi isto misljenje po tom pitanju.U mnogim kulturama simbol zmije je duboko ukorenjena mudrost.psiholozi tvrde da ljudi koji je ne poseduju imaju ogroman strah od zmija (ta sam).Nesto kao sa podelom ljudi koji vole pse ili macke .Sigurno je da imaju razlicit karakter.Ovi prvi su verni,privrzeni i ljudi koji se vezuju za ljude,a ovi drugi,vise okrenuti sebi,vise individualni nego kolektivni tipovi.

I tvoja porodica koju sanjas mozda svedoci o snu koji ima taj karakter nesvesnog,kolektivnog.Vi od te uslovno receno "opasnosti" uspevate da pobegnete.No ja nisam sigurna da li je to bezanje ispravno.televizor je po meni prozor u svet,ali ne i objektivan,nego izmanipulisan,nametnut.

Ne znam koliko sam ti pomogla.Nedostaje mi osecaj koji je taj san izazvao u tebi.Najbolje je da na ovaj moj temelj udaris razradu.A mozda i neko drugi doda nesto.
Submit to Digg   Snovi

Old 26-08-2006, 12:07   #4
magdalena
Obično gatalo

magdalena's Avatar

magdalena je offline
magdalena je na dobrom putu
Standardno

Cocci, voznja obicno predstvalja kontrolu (nad situacijama, zivotom)... pa sad, to sve zavisi ko i sta vozi.
Ti si sama rekla da su najverovatnije navike u pitanju - znaci, kontrola nad navikama...

A ti duholika, draga, bezis od sebe (da dopunim Cocci) odnosno necega sto se krije duboko u tebi (poslednja soba - podsvest), nekog znanja, jednostavno - suoacavanja sa sobom (simbolika zmije)...

Ipak, malo je rizicno tumaciti tudje snove, jer pored opstih simbola, i mi pravimo svoj sopstveni jezik istih.

Najbolje je zapisivati snove, neverovatno koliko mozes da saznas...
Ja to radim vec vise od dve godine,. i stvarno bih preporucila svakome

Old 26-08-2006, 12:08   #5
duholika
Prijatelj foruma

duholika's Avatar

duholika je offline
duholika je na dobrom putu
Standardno

pa kad malo bolje razmislim,sad posle ovih vasih komentara, ta zmijuljaga (od zmija inace nemam panican strah,ali nisam ni od onih ludo hrabrih koji ne zele da vide opasnost ) bi mogla da bude neki deo moje podsvesti koji preti da ugrozi stabilnost moje porodice,al' nece da moze ))
i kad si vec pomenula zivotinje - sa psima sam na "ti",obozavam ih,al macke ne volim kad mi pridju na blize od 3 metra
Submit to Digg   Snovi

Old 26-08-2006, 12:09   #6
Nenita
Prijatelj foruma

Nenita's Avatar

Nenita je offline
Nenita je na dobrom putu
Standardno

Ja imam dve vrste snova. Jednu bih nazvala obicnim snovima, a drugu realnijim, stvarnijim. Ovi drugi..bilo da su dobri ili losi, uvek ostave snazan utisak na mene..gotovo kao da sam bila u budnom stanju dok su se desavali.
Ne znam ima li to veze sa takozvanim astralima? Kazu da je svaki san zapravo astralna projekcija, pa su mozda ovi moji realniji snovi neka jaca vrsta tih projekcija.
Nisam nesto zaludjena tim stvarima, ali meni se inace s vremena na vreme potpuno spontano desavaju astralne projekcije i to od malena. Dok nisam pre par godina saznala sta je u pitanju, bila sam smrtno preplasena kad god se nadjem u takvom stanju. I sad me to pomalo plasi i uvek se trudim da je izbegnem. To stanje nema veze sa ovim snovima..drugacije je.
Ima li neko od vas iskustva sa astralnom projekcijom?

Kad nam sreća zatvori jedna vrata, često nam otvori i druga, ali mi ponekad znamo predugo gledati u ona zatvorena i ne vidimo otvorena

Submit to Digg   Snovi

Old 26-08-2006, 12:10   #7
magdalena
Obično gatalo

magdalena's Avatar

magdalena je offline
magdalena je na dobrom putu
Standardno

Imamo svi. Samo, to je kod vecine ljudi iskustvo koje se dogadja nesvesno. Snovi se desavaju u astralnom svetu, tako da se moze reci da je san zapravo astral.
Ipak, svesna astralna projekcija je nesto sasvim drugo... a ipak - isto...

Old 26-08-2006, 12:11   #8
expulseza2
Banned

expulseza2 je offline
Standardno

Nocas u snu sam saznala da sam u zivotu ubila deset ljudi.I bilo mi je strasno to saznanje,dok nisam shvatila da su svi oni hteli da ubiju mene i da je to bilo iz samoodbrane,pa me je to malo utesilo.
Submit to Digg   Snovi

Old 26-08-2006, 12:12   #9
Skorpija
Moderator

Skorpija's Avatar

Skorpija je offline
Skorpija je na dobrom putu
Standardno

posle silnih nocnih mora,konacno i ja sanjala nesto lepo.Brdo lepih torti,ne zna se koja je lepsa od koje,a ja se kao udala,pa jos i bebu svoju sanjam....c c c,mozda cista suprotnost.
inace cesto sanjam vodu

Old 26-08-2006, 12:13   #10
Nenita
Prijatelj foruma

Nenita's Avatar

Nenita je offline
Nenita je na dobrom putu
Standardno

I ja cesto sanjam vodu.
I vrlo cesto sanjam kako se vozim liftom, nekad na gore, ali pretezno na dole. I uvek je taj san, ruzan san. Lift nikako da stane, ide sve dublje i dublje, a ja prestravljena. Kad ide na gore, onda sam pod stresom, jer imam utisak da ce izleteti iz zgrade od brzine kojom juri

Kad nam sreća zatvori jedna vrata, često nam otvori i druga, ali mi ponekad znamo predugo gledati u ona zatvorena i ne vidimo otvorena

Submit to Digg   Snovi

Old 26-08-2006, 12:13   #11
Vojvotkinja
Moderator

Vojvotkinja's Avatar

Vojvotkinja je offline
Vojvotkinja je na dobrom putu
Standardno

Nenita, to je problem s kojim se dugo nosish i ne znash kako da ga se rijesis.Starh pretrpjeti u snu govori, da cehs rpoblem ipak prevazici (uz manje poteshkoce), a vozhnja liftom znachi da ce ti u rjeshenju tog problema pomoci neka osoba, prijatelj, neko blizak...

Old 26-08-2006, 12:16   #12
Nenita
Prijatelj foruma

Nenita's Avatar

Nenita je offline
Nenita je na dobrom putu
Standardno

Ja se nikad nisam bavila analizom snova. Vidim da tebi to ide od ruke, pa me zanima odakle si sve to naucila? Da li ovi danasnji sanovnici uopste imaju nekog smisla? Ja sam uvek mislila da je to zabava za malu decu. Znas ono...ako sanjas vaske, dobices velike pare. Ja ih sanjala vise puta, pa nista Pretpostvljam da se ceo san mora uklopiti u jednu pricu, a ne samo protumaciti jedan ili vise detalja posebno.

Submit to Digg   Snovi

Old 26-08-2006, 12:17   #13
Vojvotkinja
Moderator

Vojvotkinja's Avatar

Vojvotkinja je offline
Vojvotkinja je na dobrom putu
Standardno

Znash kako, josh kao klinku su me zanimale ovakve stvari tipa : analiza snova, gledanje u sholju i dobro mi je ishlo, samo shto ja to, naravno, nijesam ozbiljno shvatila, tako da se nijesam puno zauzimala oko toga.U pravu si kad si napisala da za snove trebaju da se uzmu svi elementi, sitnice.I ja znam ponekad da sanjam vashke, pa nikad ne dobijem pare konkretno, ali se ta simbolika ispuni kroz neke druge stvari tipa, dobijem neki koristan savjet, upoznam neku jako prijatnu osobu, dobijem neku sitnicu (a sanjala sam vaske - dobitak koji se najcheshce vezuje za pare, a ne mora da znachi).
Ono za ispadanje zuba je apsolutno tahcno,potvrdilo se kroz milion primjeraka.Bolno ispadanje zuba definitivno znachi smrt nekoga u familiji.Takav san sam imala 10-ak dana prije nego shto mi je iznenada umro djed.
Evo konkretno nocas sam sanjala da sam u bratovoj sobi, on lezhi na krevetu, a njegova soba puna torti i kolacha, i ja odrezhem parche torte i pojedem ga.Odmah sam znala da cu biti pozvana na neko slavlje, rodjendan, gozbu, proslavu.E, sad ja to dovodim u vezu s bratom (logichki), poshto je njegova soba bila i on je bio prisutan (inache je preshao u Beograd da igra fudbal i prilichno mu dobro ide).Vidjecemo shto cemo proslaviti .
Ovi danashnji sanovnici imaju smisla, tako da se mogu uzeti u obzir.Naravno jedan elemenat iz sna ne mora da znachi konkretno ispunjenje.Sve se mora uklopiti
Advertisement

Old 26-08-2006, 12:17   #14
Nenita
Prijatelj foruma

Nenita's Avatar

Nenita je offline
Nenita je na dobrom putu
Standardno

Zanimljivo
Moracu da se bacim na proucavanje snova, ali prethodno moram pokusati da se setim onog sto sam sanjala. Nesto mi u zadnje vreme ne ide..stalno zaboravljam snove

Submit to Digg   Snovi

Old 26-08-2006, 12:18   #15
princgora
Prijatelj foruma

princgora's Avatar

princgora je offline
princgora je na dobrom putu
Standardno

Sanjala sam nocas kako mazem nokte krv crvenim lakom,sedeci za velikim stolom i pricam sa bratom.S vremena na vreme neki zakacim,pa mi ih on popravlja.
Meni je ta boja inace omiljena,asocira me na radost i strast.Da li vi imate neke ideje?

AUT CESAR ,AUT NIHIL!

Submit to Digg   Snovi
Naši sponzori
Advertisement

Zatvori Temu

Posetioci koji trenutno gledaju ovu temu: 1 (0 član/članova i 1 gosti/gostiju)

Opcije Teme Pretraži Temu
Pretraži Temu:

Napredna pretraga
Način Prikaza

Posting Rules