ASTROLOGIJA ZA POCETNIKE

Nazad   Astrologija za pocetnike - Astrology For Beginners > >

Osnove natalne astrologije Znak, podznak, kuće, planete, aspekti...

Dobrodošli na Astrologija za pocetnike - Astrology For Beginners forum.

Trenutno gledate forum AFB i kao gost imate ođredena ograničenja. Kada nam se pridružite - registrujete i postanete član besplatnog AFB foruma, moći ćete da objavljujete nove teme, učestvujete u diskusijama i glasanju, komunicirate sa ostalim članovima putem privatnih poruka (PM), uploadujete razne sadržaje, koristite chat ali i sve ostale pogodnosti našeg Foruma. Registracija je brza, jednostavna i potpuno besplatna, prema tome, priključite se sada!!

Ako imate problema u toku registracije ili logovanja, molimo Vas da nas kontaktirate.
Odgovor

Opcije Teme Pretraži Temu Način Prikaza

Podela znakova
Old 19-09-2006, 00:57   #1
TrilianSi
Moderator

TrilianSi's Avatar

TrilianSi je offline
Registrovan: Aug 2006
TrilianSi je na dobrom putu
Standardno Podela znakova

PODELA NA OSNOVU CETIRI PRIRODNA ELEMENTA:

1. Elementu vatre odgovaraju: Ovan, Lav i Strelac;
2. Elementu zemlje odgovaraju: Bik, Devica i Jarac;
3. Elementu vazduha odgovaraju: Blizanci, Vaga i Vodolija;
4. Elementu vode odgovaraju: Rak, Skorpion, Ribe.

PODELA ZNAKOVA NA OSNOVU TEMPERAMENTA:

1. Kolericnom tipu emocionalnog izrazavanja odgovaraju: Ovan, Lav i Strelac;
2. Melanholicnom tipu emocionalnog izrazavanja odgovaraju: Bik, Devica i Jarac;
3. Sangvinicnom tipu emocionalnog izrazavanja odgovaraju: Blizanci, Vaga i Vodolija;
4. Flegmaticnom tipu izrazavanja odgovaraju: Rak, Skorpion i Ribe.

"Gledajte u budućnost...sastaćemo se... vi i ja... tamo..."
Submit to Digg   Podela znakova Reply With Quote
Naši sponzori
Advertisement

Old 19-09-2006, 14:59   #2
destiny
Obično gatalo

destiny's Avatar

destiny je offline
destiny je na dobrom putu
dodacu jos jednu podelu:

Horoskopski znaci se medjusobno razlikuju i po nacinu predstavljanja ili po stilu izrazavanja. Svaki od njih ima svoj psiholoski i emocionalni obrazac izrazavanja svog unutrasnjeg stanja, kao sto postoje razliciti stilovi u komunikaciji sa blizom okolinom, tj. u interpersonalnim odnosima.

OSNOVNA PODELA PO NACINU I STILU IZRAZAVANJA:
1. Kardinalnom tipu odgovaraju: Ovan, Rak, Vaga i Jarac;
2. Promenjivom tipu odgovaraju: Blizanci, Devica, Strelac, Ribe;
3. Fiksnom tipu odgovaraju Bik, Lav, Skorpion i Vodolija.

Kardinalni znaci na nas deluju preko spoljašnjih okolnosti u vidu srećnih ili nesrećnih događaja. Označavaju ono što počinje naglo i brzo, ali kratko traje. Ovo su znaci osecanja, što znaci da osobe kojima se Sunce nalazi u jednom od ova cetiri znaka, pripadaju senzibilnom tipu licnosti, tipu kod koga su intelekt i volja manje izraženi, nego što su osecanja.
Fiksni utiču na naša osećanja, najstabilniji su i označavaju ono što je nepromenlji-vo. Ako su naglašeni u horoskopu, znače tvrdoglavost. Ovo su znaci volje i možemo slobodno reci da osobe koje su rodjene pod ovim znacima stvaraju svoj život i sudbinu snagom svoje licnosti i volje.
A promenljivi na intelektualnu stranu našeg bića, na promene, ali bez stabilnosti. Ovo su znaci intelekta, pa kada se odredjenoj osobi Sunce nadje u jednom od ova cetiri znaka, onda najcešce život i sudbinu ovih licnosti odredjuje njihov intelekt, svest i znanje.

jubac
mozda

Nikad neces odrasti mali veseljace...

Last edited by expulseza; 19-09-2006 at 15:45.. Reason: ima nas coravih, pa sam povecala font.

Old 28-09-2006, 16:40   #3
TrilianSi
Moderator

TrilianSi's Avatar

TrilianSi je offline
TrilianSi je na dobrom putu
Standardno

Vatreni - aktivnost, energićnost i prodornost, nagonske reakcije;
Vazdušni - razum, logika, društvenost;
Vodeni - osećaji i intuicija;
Zemljani - materijalni interesi, praktičnost;

"Gledajte u budućnost...sastaćemo se... vi i ja... tamo..."

Old 10-10-2006, 20:58   #4
Merkur
Moderator

Merkur's Avatar

Merkur je offline
Merkur je na dobrom putu
Standardno

Veliki broj istrazivanja do sada je pokazao da se u glavnom fokusu, ili na vrhuncu skale svih mogucih interesovanja za astrologiju (pre svega za natalnu granu astrologije) nalaze i preovladjuju interesovanja za ljubavne horoskope, tj. za ljubavne aspekte i za uporedne horoskope. Naravno, to je potpuno razumljivo i opravdano, stavise dobro je sto preovladava takvo interesovanje jer niko od nas ne funkcionise i ne zivi sam. Svi smo mi, hteli to ili ne, upuceni na interpersonalne odnose i veze. A to dalje znaci da na nivo naseg emocionalnog razvoja i na kvalitet naseg ljubavnog i socijalnog zivota utice porodica ili odnos sa roditeljima, bracom i sestrama, rodbinom, zatim odnos sa blizom okolinom, a posebno veliki uticaj imaju skola i vaspitno-obrazovni sistem.

Naglasavamo da je uvek od posebnog znacaja tj. sustinski je bitan odnos sa suprotnim polom, odnosno ona suptilna, prirodna i polna vezanost ili odnos izmedju muskarca i zene. Sa stanovista psihologije i astrologije potpuno je razumljivo da postoje razlicite emotivne reakcije, odnosno svako od nas izrazava emocije u skladu sa svojim mentalnim sklopom, temperamentom i karakterom, sto sve sacinjava psiholoski profil licnosti. Znaci, emocionalno izrazavanje i emocionalno reagovanje je uvek obojeno individualnim stanjem svesti (razvoj, nivo i kvalitet). Psihologija i astrologija jasno razlikuju cetiri osnovna tipa temperamenta, tako da u okviru horoskopskih znakova postoji podela na cetiri osnovne kategorije. Dakle, svakom horoskopskom znaku odgovara odredjeni tip temperamenta koji preovladava u emocionalnom izrazavanju.

PODELA ZNAKOVA NA OSNOVU TEMPERAMENTA:
1. Kolericnom tipu emocionalnog izrazavanja odgovaraju: Ovan, Lav i Strelac;
2. Melanholicnom tipu emocionalnog izrazavanja odgovaraju: Bik, Devica i Jarac;
3. Sangvinicnom tipu emocionalnog izrazavanja odgovaraju: Blizanci, Vaga i Vodolija;
4. Flegmaticnom tipu izrazavanja odgovaraju: Rak, Skorpion i Ribe.

Da bi se bolje razumela priroda odredjenog znaka, njegov karakter i nacin emocionalnog izrazavanja, treba uzeti u obzir i odredjena svojstva (snaga, jacina, struktura) licnosti. Kao sto u prirodi postoje cetiri osnovna elementa -- vatra, voda, zemlja i vazduh, tako se i u astrologiji horoskopski znaci dele u cetiri osnovne skupine.

PODELA NA OSNOVU CETIRI PRIRODNA ELEMENTA:
1. Elementu vatre odgovaraju: Ovan, Lav i Strelac;
2. Elementu zemlje odgovaraju: Bik, Devica i Jarac;
3. Elementu vazduha odgovaraju: Blizanci, Vaga i Vodolija;
4. Elementu vode odgovaraju: Rak, Skorpion, Ribe.

Horoskopski znaci se medjusobno razlikuju i po nacinu predstavljanja ili po stilu izrazavanja. Svaki od njih ima svoj psiholoski i emocionalni obrazac izrazavanja svog unutrasnjeg stanja, kao sto postoje razliciti stilovi u komunikaciji sa blizom okolinom, tj. u interpersonalnim odnosima.

OSNOVNA PODELA PO NACINU I STILU IZRAZAVANJA:
1. Kardinalnom tipu odgovaraju: Ovan, Rak, Vaga i Jarac;
2. Promenjivom tipu odgovaraju: Blizanci, Devica, Strelac, Ribe;
3. Fiksnom tipu odgovaraju Bik, Lav, Skorpion i Vodolija.

Sve ove podele, kategorizacije i objasnjenja su neophodna u cilju boljeg razumevanja psiholoske prirode odredjenog horoskopskog znaka i pravilnog tumacenja emocionalne strukture, razvoja, nivoa i kvaliteta ne samo horokopskog znaka vec i odredjene osobe. Astrologija, kao ni druge nauke, nema opste prihvacenu definiciju ljubavi. Medjutim, astrologija moze tacno da prepozna, pravilno da rastumaci i da objasni bitne cinjenice prisutne u ljubavnom odnosu -- emocionalnoj vezi, kako bi nas uputila na nacin kojim mozemo u potpunosti da ostvarimo svoj ljubavni zivot. Narocito je vazno napomenuti da astrologija objasnjava i daje odgovore da li u nasem zivotu ima dovoljno ljubavi, zatim kada, kako i sa kim treba zakoraciti u ljubavno carstvo.

Nezavisno od toga da li je rec o ljubavnoj vezi, bracnom zivotu, avanturi ili o novoj ljubavnoj romansi uvek je sustinski bitan i najvazniji kvalitet ljubavnog odnosa izmedju dve osobe. Uostalom, postoje opste i zajednicke kategorije o kojima svi razmisljamo na veoma slican nacin. Svi bismo zeleli da budemo srecni i uspesni, da izgledamo lepo, da zivimo udobno i da je nas ljubavni i porodicni zivot ispunjen beskrajnom harmonijom. Ipak, o ljubavi i sreci razmisljamo razlicito, a svako od nas je na svoj nacin akter prilikom ostvarenja ili neostvarenja tih ciljeva.

Astrologija potencijalno ima izuzetno vazan i pozitivan doprinos, a astrolog potencijalno veliki uticaj na kvalitet necijeg ljubavnog zivota. Pri tome je neophodno imati Natalni horoskop odredjene osobe kako bi se mogao analizirati njen ljubavni zivot i odgovoriti na pitanja ili dileme koje treba da poboljsaju kvalitet, odnos ili vezu sa ljubavnim partnerom. U slucaju ljubavnog para, moraju se uzeti u obzir pored natalnih -- zivotnih horoskopa obe osobe i njihovi uporedni horoskopi da bi se tako dobila kompletna slika o njihovom zajednickom zivotu, kako bi se doslo do vaznih sugestija, potrebnih odgovora, osetljivih tacaka ili perioda koji doprinose ljubavnoj harmoniji.

Lara

Old 02-02-2007, 13:36   #5
Krokodokodil
Obično gatalo

Krokodokodil's Avatar

Krokodokodil je offline
Registrovan: Feb 2007
Krokodokodil je na dobrom putu
Standardno

Prema izvesnoj, chini mi se opshteprihvacjenoj, podeli, koja verovatno vodi poreklo od Ptolomeja, vatra & vazduh su "mushki" ("dnevni", "aktivni") znaci, a voda & zemlja su "zhenski" ("nocjni","pasivni").

S druge strane Mrs je u sedishtu u Shkorionu (voda) a u uzdizanju u Jarcu (zemlja). Meni to ni malo ne zvuchi: "zhensko"/"nocjno"/"pasivno".

Kad vecj spominjem Shkorpiona i Jarca Mile Dupor (verovatno preuzeo od Ptolomeja) ih svrstava zajedno sa Ovnom, Vodolijom u agresivne znake.

Verovatno po zatoshto su Mars i Saturn tradicionalni malefici.

Mada je neshto nisam stek'o utisak da su Vodolije agresivne.

Last edited by uspavana; 14-06-2007 at 22:30..

Old 02-02-2007, 14:00   #6
moonstruck
Prijatelj foruma

moonstruck's Avatar

moonstruck je offline
Registrovan: Sep 2006
moonstruck je na dobrom putu
Standardno

Quote:
Originally Posted by Krokodokodil VIdi Poruku

Mada je neshto nisam stek'o utisak da su Vodolije agresivne.
Utisak te uopste ne vara...Vodolije su bre DUSE od ljudi

Salu na stranu - ovakvom podelom mogu samo da se naslute neke potencijalne opste karakteristike....
nema agresivnosti bez lose aspektovanih "nasilnih" planeta... niti dobrote, bez dobrog meseca...

...Prave reci kao zvezde padnu same,po svom nikne jogunasti beli krin,
nekad trazis poentu na kraju drame - a poentu krije prvi cin...

…VTBDUN…

Old 02-02-2007, 14:06   #7
Krokodokodil
Obično gatalo

Krokodokodil's Avatar

Krokodokodil je offline
Standardno

Quote:
Originally Posted by moonstruck VIdi Poruku
Utisak te uopste ne vara...Vodolije su bre DUSE od ljudi

Salu na stranu - ovakvom podelom mogu samo da se naslute neke potencijalne opste karakteristike....
nema agresivnosti bez lose aspektovanih "nasilnih" planeta... niti dobrote, bez dobrog meseca...
Pazi i Mesec u Raku zna itekako da bude agresivan, osvetoljubiv i spletkaroshki nastrojen ako mu se dirne u porodicu, dom isl.

Old 02-02-2007, 14:13   #8
Nenita
Prijatelj foruma

Nenita's Avatar

Nenita je offline
Nenita je na dobrom putu
Standardno

Sve to umnogome zavisi od aspekata..Mesec sam po sebi nema agresivnosti, ali ako je lose polozen i podstaknut nekim agresivnim aspektom, onda ce se ta agresija na taj nacin i ispoljiti...Ovo je vrlo diskutabilna tema i najbolje je vezbati na primerima...Mesec u Raku kod jedne osobe nece uvek delovati isto kao Mesec u Raku kod druge osobe..

Kad nam sreća zatvori jedna vrata, često nam otvori i druga, ali mi ponekad znamo predugo gledati u ona zatvorena i ne vidimo otvorena

Old 02-02-2007, 14:14   #9
moonstruck
Prijatelj foruma

moonstruck's Avatar

moonstruck je offline
Standardno

Kroko...opet je to "moze biti"...

Nista ja ne bih precizirala, a da ne pogledam celu kartu...vazno je kako covek funkcionise...
ja recimo imam MO u IV...analogno je dakle MO u Raku... i tacno je - ne dozvoljavam da mi neko dirne u porodicu...ali daleko od toga da reagujem ovako kako si ti opisao...
A zasto ne reagujem tako - vidi se kad pogledas celu kartu

…VTBDUN…

Old 02-02-2007, 14:31   #10
Krokodokodil
Obično gatalo

Krokodokodil's Avatar

Krokodokodil je offline
Standardno

Quote:
Originally Posted by moonstruck VIdi Poruku
Kroko...opet je to "moze biti"...

Nista ja ne bih precizirala, a da ne pogledam celu kartu...vazno je kako covek funkcionise...
ja recimo imam MO u IV...analogno je dakle MO u Raku... i tacno je - ne dozvoljavam da mi neko dirne u porodicu...ali daleko od toga da reagujem ovako kako si ti opisao...
A zasto ne reagujem tako - vidi se kad pogledas celu kartu
Ovde je rech o osnovnoj podeli znakova. Naveo sam Duporov stav i pokushavao da nadjem uzrok. A pritom ne vidim neku vezu Vodolije (pa i samog Saturna) i agresivnosti. Dok za mesec ne zhelim da kategorichki tvrdim da je "dobar", "nenasilan", "hippy" il' tako neshto.
Pa verovatnonisi doshla u dovoljno kritichnu situaciju da odreagujesh tako...

Old 02-02-2007, 14:41   #11
Nenita
Prijatelj foruma

Nenita's Avatar

Nenita je offline
Nenita je na dobrom putu
Standardno

Svaka osoba ima sve planete u natalnoj karti, samim tim ima i npr Marsa koji donosi agresivnost..Kolika, kakva i kada ce ta agresija biti ispoljena zavisi od polozaja, aspekata, tranzita i sl...Ipak, neko ce gotovo celog zivota biti agresivan, odnosno biti sklon takvom ponasanju, dok ce se nekom mirnijem tipu osobe ona pojavljivati tek ponekad..Svako moze biti agresivan..manje ili vise, cesce ili redje..

Kad nam sreća zatvori jedna vrata, često nam otvori i druga, ali mi ponekad znamo predugo gledati u ona zatvorena i ne vidimo otvorena

Old 02-02-2007, 21:41   #12
moonstruck
Prijatelj foruma

moonstruck's Avatar

moonstruck je offline
Standardno

Au mila...sta ti bi da kazes ovo?

Quote:
...ali Uranu je kratak fitilj, pa kada raspali po nervima, osoba je saterana u cosak i nema kud nego da puca, ovako ili onako...

A tek kad se tome doda UR0PL180MA..UR0PL90ME... Ma mogu da ubijem a da ne trepnem...samo pre toga moram da nabavim potvrdu o neuracunljivosti

Srecom imam ovog NE, pa me Bog cuva...i one oko mene...

…VTBDUN…

Old 04-06-2007, 01:36   #13
Merkur
Moderator

Merkur's Avatar

Merkur je offline
Merkur je na dobrom putu
Standardno

Quote:
Originally Posted by Krokodokodil VIdi Poruku
Prema izvesnoj, chini mi se opshteprihvacjenoj, podeli, koja verovatno vodi poreklo od Ptolomeja, vatra & vazduh su "mushki" ("dnevni", "aktivni") znaci, a voda & zemlja su "zhenski" ("nocjni","pasivni").

OK.

S druge strane Mrs je u sedishtu u Shkorionu (voda) a u uzdizanju u Jarcu (zemlja). Meni to ni malo ne zvuchi: "zhensko"/"nocjno"/"pasivno".
Ovan -----------Muski -------- Aktivan
Blk --------------Zenski --------Pasivan
Blizanci ---------Muski - --------Aktiva
Rak -------------Zenski -------- Pasivan
Lav - ------------Muski --------- Aktivan
Devica --------- Zenski -------- Pasivan
Vaga - ----------Muski -------- Aktivan
Skorpija - ------Zenski ---------Pasivan
Strelac - --------Muski ---------Aktivan
Jarac - ----------Zenski -------- Pasivan
Vodolija ---------Muski --------- Aktivan
Ribe --------------Zenski -------- Pasivan

Lara
Naši sponzori
Advertisement

Old 11-06-2007, 12:19   #14
Krokodokodil
Obično gatalo

Krokodokodil's Avatar

Krokodokodil je offline
Standardno

Quote:
Originally Posted by Merkur VIdi Poruku
Ovan -----------Muski -------- Aktivan
Blk --------------Zenski --------Pasivan
Blizanci ---------Muski - --------Aktiva
Rak -------------Zenski -------- Pasivan
Lav - ------------Muski --------- Aktivan
Devica --------- Zenski -------- Pasivan
Vaga - ----------Muski -------- Aktivan
Skorpija - ------Zenski ---------Pasivan
Strelac - --------Muski ---------Aktivan
Jarac - ----------Zenski -------- Pasivan
Vodolija ---------Muski --------- Aktivan
Ribe --------------Zenski -------- Pasivan
Znam.
A ptolomej kao objashnjenje navodi da kao objashnjenje to da posle dana (aktivnog) sledi nocj (pasivan znak).
Mada mene to ne zadovoljava bog-zna-kako.

Po mom skromnom mishljenju najsumnjiviji Astro sajt - http://www.librarising.com - zhivi bili pa videli.

Imshiragicj, o Kseni, Ratnici Princezi 1995-2001 -
http://www.spicum.com/astrologija/xena%201.html

Podela i znacaj planeta
Old 14-06-2007, 22:03   #15
Merkur
Moderator

Merkur's Avatar

Merkur je offline
Merkur je na dobrom putu
Standardno Podela i znacaj planeta

Kao dobri se racunaju:

Sunce
Jupiter
Venera
Mesec

Kao losisu:

Pluton
Saturn
Neptun
Uran
Mars
Merkur

Mesec i Merkur su inace nekad povoljni nekad nepovoljni, oni imaju i svetlo i tamno lice, i zavisi sve od polozaja. Vrlo su promenljivi. Ali i drugi svi mogu u datom casu imati svoje suprotno dejstvo, tj. biti ambivalent.

Planete volje i akcije : Mars, Sunce, Uran, Jupiter, Saturn.

Planete intelekta su : Merkur, Jupiter, Saturn.

Planete osecanja su : Mesec, Venera, Neptun (Pluton).

Holericni : Sunce - centralna volja, Jupiter - intelekt daljine.

Flegmaticni : Mesec - centralno osecanje, Neptun - haoticna inteligencija (bez srca i volje).

Sangvinicni : Merkur - povrsna inteligencija, Uran - demonska volja.

Melanholicni : Venera - materijalni blizi osecaji, Saturn - daleka ledena inteligencija (bez intimnosti).

Holericni jos : Mars - bliza udarna volja, Pluton - Daleka i razorna sveunistavajuca snaga.

Pozitivno znacenje sveke planete kao Significatora:

Sunce : Cast, autoritet, vitalnost, stvaranje, muzevnost, otac....

Mesec : Masta, osecaj, nestalnost, put, majka, zena, kuca...

Merkur : Znalacki duh, okretnost, brzina, govor, pismo, trgovina...

Venera : Ljubav, umetnost, gracija, zenski seks, cistoca, deca, odgoj...

Mars : Impuls, snaga, moral, zdravlje, tehnika, muski seks...

Jupiter : Moral, religija, muzika, sreca, plemenit...

Saturn : Nekretnina, dubina, koncentracija, metod, tvrd posed...

Uran : Elektrotehnika, reforme, pronalasci, intuicija, tajno...

Neptun : Mistik, medij, inspiracija, histerija, tajna posla...

Pluton : Kolektiv, sinteza, rascep, sve transcendentno...

Los polozaj planeta izopaci vrlinu i pokaze se upravo ono sto je suprotno. To daje latentnu planetu ili Promisor narocito ako je lose polozen i u aflikaciji.

Sunce : Snobizam, tastina, nametljiv, bigot, birokrat...

Mesec : Neuredan, losa uobrazilja, nemoral, udovice, nadzakbabe...

Merkur : Cinik, povrsan, bez odgovornosti, trgovac, laz, podredjen....

Venera : Putentnost, indolencija, laz, necist, zapusten, glomazan...

Mars : Sadizam, svadja, rasprave, nasilje, nesretan slucaj, sukobi....

Jupiter : Bigot, bonvivan, nerazborit, spekulacije, protekcije...

Saturn : Hipohonder, hladnoca, spor, skrt, prirodne nesrece...

Uran : Fanatik, ekscentrican, eksplozije, asocijalan, nerealan...

Neptun : Indolencija, manija, laz, otrov, kleveta, izdaja, sarlatan...

Pluton : Masakr, zlocin nad masom, fanatican neprijatelj, ubica...

Ostale podela:

Muski : Saturn, Jupiter, Mars, Sunce.

Zenski : Mesec, Venera, Neptun.

Dvopolni hermafrodicni: nizi Merkur, visi Uran.

Vazdusni : Uran, Merkur.

Vatreni : Sunce, Mars, Jupiter, Pluton.

Vodeni : Mesec, Neptun,.

Zemljani : Venera, Saturn.

Najmanje se trpe vatreni i vodeni narocito Jupiter - Mars.

Teske planete su Saturn, Jupiter, Sunce.

Lake planete su : Merkur, Uran, Neptun, Pluton.

Lara

Last edited by Merkur; 14-06-2007 at 23:00..
Naši sponzori
Advertisement

Odgovor

Posetioci koji trenutno gledaju ovu temu: 1 (0 član/članova i 1 gosti/gostiju)

Opcije Teme Pretraži Temu
Pretraži Temu:

Napredna pretraga
Način Prikaza

Posting Rules