ASTROLOGIJA ZA POCETNIKE

Nazad   Astrologija za pocetnike - Astrology For Beginners > >

Osnove natalne astrologije Znak, podznak, kuće, planete, aspekti...

Dobrodošli na Astrologija za pocetnike - Astrology For Beginners forum.

Trenutno gledate forum AFB i kao gost imate ođredena ograničenja. Kada nam se pridružite - registrujete i postanete član besplatnog AFB foruma, moći ćete da objavljujete nove teme, učestvujete u diskusijama i glasanju, komunicirate sa ostalim članovima putem privatnih poruka (PM), uploadujete razne sadržaje, koristite chat ali i sve ostale pogodnosti našeg Foruma. Registracija je brza, jednostavna i potpuno besplatna, prema tome, priključite se sada!!

Ako imate problema u toku registracije ili logovanja, molimo Vas da nas kontaktirate.
Odgovor

Opcije Teme Pretraži Temu Način Prikaza

Dispozitori
Old 25-08-2006, 23:53   #1
Nenita
Prijatelj foruma

Nenita's Avatar

Nenita je offline
Registrovan: Aug 2006
Nenita je na dobrom putu
Standardno Dispozitori

Dispozitor je planeta koja vlada znakom u kome se nalazi neka druga planeta. Planeta koja se nalazi u sedištu nema svog dispozitora, jer ona sama vlada znakom u kome se nalazi. Dispozitori ukazuju na dve stvari:

1. Daju detaljniji opis prirode same planete, odnosno osobe, situacije ili osobine koju ona predstavlja. Svakako da nije isto ako je Sunce u Ovnu, a Mars, kao njegov dispozitor u jednom slučaju u Lavu, a u drugom u Raku

2. opisuju budućnost situacije ili evoluciju neke osobine. Pozicija planete u znaku opisuje početak nekog događaja, dok dispozitor planete opisuje ono što će se desiti nakon toga. Dakle, predstavlja rezultantu događaja. Kada posmatramo dispozitora neke planete, važno je obratiti pažnju na to da li je dispozitor otišao u:
– znak u kome se on dobro ili loše oseća, tj. da li je u sedištu, egzaltaciji, izgonu ili padu; na primer, ako je Sunce u Ovnu, njegov dispozitor Mars bi se dobro osećao u Ovnu i Škorpiji, jer je tu u sedištu, kao i u Jarcu, jer je to znak njegove egzaltacije, a bilo bi loše da se nađe u padu ili izgonu: u Biku, Vagi ili Raku;
– znak u kome bi se planeta koja predstavlja poziciju dobro ili loše osećala (tj. da li je to znak njenog sedišta, egzaltacije, izgona ili pada). U našem primeru, za Sunce u Ovnu bi bilo veoma povoljno da se Mars, kao dispozitor, nađe u Lavu (znaku Sunčevog sedišta) ili Ovnu (znaku Sunčeve egzaltacije), a veoma nepovoljno kada bi se Mars našao u Vodoliji ili Vagi, gde je Sunce u izgonu i padu.

U čemu je razlika da li je dispozitor u znaku u kome se sam dobro oseća ili je u znaku u kome bi planeta koja čini poziciju želela da se nađe? Kada je dispozitor otišao u znak u kome bi pozicija želela da se nađe, to je veoma povoljan znak za ono što se započinje, budući da će osoba istrajati u svojoj nameri. To je pokazatelj volje koja živi kroz vreme. Kada je, s druge strane, dispozitor otišao u povoljan znak za sebe, ali ne naročito povoljan i za planetu koja predstavlja poziciju, to ukazuje da će do željenog rezultata doći, ali ne onakvog kakav se u početku planirao. Dolazi do promene plana, ali se on ispostavlja kao dobar i za samu poziciju, ali na drugačiji način. Ovde je potrebno obratiti pažnju na to šta je jače postavljeno – pozicija ili dispozicija. U slučaju da je pozicija snažno postavljena, u dobrim aspektima, a dispozitor nema jaku poziciju, niti aspekte, tada će se najveći deo priče odigrati kroz poziciju, a dispozitor će biti sekundaran. Dakle, ona planeta koja je naglašeno snažnije postavljena predstavljaće težište za dalji tok sudbine.

Kad nam sreća zatvori jedna vrata, često nam otvori i druga, ali mi ponekad znamo predugo gledati u ona zatvorena i ne vidimo otvorena

Submit to Digg   Dispozitori Reply With Quote
Naši sponzori
Advertisement

Old 25-08-2006, 23:54   #2
Vojvotkinja
Moderator

Vojvotkinja's Avatar

Vojvotkinja je offline
Vojvotkinja je na dobrom putu
Standardno

Ja samo da testiram sebe i da vidim jesam li bar ove dispozitore ukapirala.Ako se ne varam (primjera radi u mom sluchaju Mars je dispozitor Mjeseca, Venera dispozitor Jupitera, Neptun je dispozitor Merkura i Marsa...Ja samo da se preslisham , tj da mi dash 'prelaznu', ako sam ovo dobro skapirala ..Ili cu ipak morati josh malo da priuchim

Old 25-08-2006, 23:55   #3
expulseza2
Banned

expulseza2 je offline
expulseza2 je na dobrom putu
Standardno

Imas prelaznu.Sa tim sto ti je pored Neptuna i Jupiter kao suvladar Riba dispozitor Marsa i Merkura

Old 25-08-2006, 23:56   #4
Vojvotkinja
Moderator

Vojvotkinja's Avatar

Vojvotkinja je offline
Standardno

U pravu si, a onda opet Jupiter (sem ovih) je dispozitor i Neptuna...?

Old 25-08-2006, 23:56   #5
expulseza2
Banned

expulseza2 je offline
Standardno

Vojvotkinja wrote:U pravu si, a onda opet Jupiter (sem ovih) je dispozitor i Neptuna...?

Jes'.Neptun je u Strelcu, a njime vlada Jupiter,pa je on onda dispozitor Neptuna.

Old 25-08-2006, 23:57   #6
Vojvotkinja
Moderator

Vojvotkinja's Avatar

Vojvotkinja je offline
Standardno

Super, to sam ukapirala, idem dalje

Old 25-08-2006, 23:57   #7
Skorpija
Moderator

Skorpija's Avatar

Skorpija je offline
Skorpija je na dobrom putu
Standardno

da li je mom marsu u SCO,isti taj mars dispozitor?nije mi jasno,zasto pluton stalno upada u drugi plan,dobro jeste spor,ali ne znam ni koja planeta je vladar mog ASC mars ili pluton?to me stalno zbunjuje

Old 25-08-2006, 23:58   #8
expulseza2
Banned

expulseza2 je offline
Standardno

Dispozitor tvom Marsu,moraju biti oba vladaoca Skorpije.Po mom misljenju Mars ti je jaci po polozaju nego Pluton,jer je u svom sedistu,pa jos na ascedentu,Iako rekla bih Pluton gradi jake aspekte sa Saturnom i Neptunom,Mars gradi opoziciji sa Jupiterom u 7 kuci i sekstil sa Mesecom,konjukciju sa Suncem i Merkurom,znaci svim licnim planetama i to u ugaonim kucama 1,7,10.On mora biti dominantniji od Plutona.Ja bih rekla

Old 25-08-2006, 23:58   #9
Skorpija
Moderator

Skorpija's Avatar

Skorpija je offline
Skorpija je na dobrom putu
Standardno

hvala cocci
jos nesto da pitam....to sto je jaci,i sto pravi aspekte sa planetama u ugaonim kucama,sta bi moglo da znaci..nadam se ne nesto lose?

kod dispozitora je bitno da su dobro aspektovani,jer oni ustvari daju epilog prici.Ako imamo kvadrat onda pogledamo u kakvom su aspektu dispozitori,i ako su oni u medjusobnom trouglu,onda je to odlicno,bolje nego sam trigon u karti....ali mene buni jedna stvar;Recimo pluton u lavu trougao sunce u ovnu recimo....taj pluton je sam sebi dispozitor jel tako? koliko sam ja shvatila to bi trebalo da bude dobro,ali ne znam da li sam u pravu...molim pomoc

Last edited by uspavana; 16-07-2007 at 21:24..

Old 30-01-2007, 23:50   #10
mandrak-21
Čarobnjak

mandrak-21's Avatar

mandrak-21 je offline
Registrovan: Dec 2006
mandrak-21 ima dobru aurumandrak-21 ima dobru auru
Standardno

jedno pitanje.Ako se neka planeta nadje u jedno, znaku a vrh polja u drugom,da li je onda njen dispozitor planeta koja vlada poljem ili znakom -ili pak treba uzeti oba dispozitora u obzir???

Old 30-01-2007, 23:57   #11
TrilianSi
Moderator

TrilianSi's Avatar

TrilianSi je offline
TrilianSi je na dobrom putu
Standardno

Dispozitor je planeta koja vlada znakom u kome se našla ta druga planeta

"Gledajte u budućnost...sastaćemo se... vi i ja... tamo..."

Old 25-02-2007, 20:17   #12
princgora
Prijatelj foruma

princgora's Avatar

princgora je offline
princgora je na dobrom putu
Standardno

Quote:
Originally Posted by mandrak-21 VIdi Poruku
jedno pitanje.Ako se neka planeta nadje u jedno, znaku a vrh polja u drugom,da li je onda njen dispozitor planeta koja vlada poljem ili znakom -ili pak treba uzeti oba dispozitora u obzir???
Ali svakako bi trebalo uzeti u obzir i vrh kuce u kojoj se planeta nalazi,jer ce nam to mnogo toga reci.

AUT CESAR ,AUT NIHIL!

Old 17-04-2007, 14:13   #13
Scarlet
Obično gatalo

Scarlet's Avatar

Scarlet je offline
Registrovan: Apr 2007
Scarlet je na dobrom putu
Standardno

Da, ali prvenstveno se gleda - ako posmatramo samu planetu - kakav je njen položaj u odnosu na svog dispozitora, a tek posle toga kakav je u odnosu na polje u kojem se nalazi (odnosno vladara te kuće).
Položaj planete u odnosu na njenog dispozitora pokazuje nam kakva je ta planeta generalno (... da se tako izrazim), odnosno koliko od nje uopšteno možemo da dobijemo; dok bi položaj planete u odnosu na vladara kuće pokazao kako se planeta oseća u toj kući.

Primera radi, neka planeta je u nekoj kući, evo recimo Jupiter u IV, u dobrom aspektu sa svojim dispozitorom - možemo reći da je planeta dobro postavljena sama po sebi i da donosi dobro natusu u simbolici onoga što taj Jupiter u natalu predstavlja - ako je to vladar II - novac, ako je vladar VII - dobrobit od partnera, drugih ljudi u smislu dobrih i uspešnih odnosa, ako je vladar I - to je on sam itd. Ali recimo je taj Jupiter u nekom lošem aspektu sa vladarem IV polja - (naravno to je slučaj jedino ako ta kuća počinje u jednom znaku, a nastavlja se znakom u kojem se ova planeta - ovde Jupiter, nalazi) on se u tom polju ne oseca dobro - barem ne jednim delom i u određenom periodu dok ne nastupi dejstvo suvladara kuće koji će svojim dobrim aspektom podržavati Jupitera.

Nadam se da je jasno, ali možda ste skapirali i bez mene
Naši sponzori
Advertisement

Old 30-04-2007, 10:00   #14
Nany
Obično gatalo

Nany's Avatar

Nany je offline
Nany je na dobrom putu
Standardno

Imala sam dilemu samo oko Merkura i rijesila Dispozitor je Sunce,jer se nalazi u Lavu! Sunce je u svom sjedistu, ali je navodno slabo! ?
Kada sam kod astrologice, koja nema veze sa ovim forumom,proslo ljeto dobila analizu natala, rekla jejacati Sunce!!!! Jer kao s njim vlada moj ASC. tj. Mjesec. . Zar moje Sunce,nije samo sebi dispozitor????????
Onaj ASC u Raku, ja bih vise vezala za sam izgled,Mars na ASc. za temperament,a ono Moje ja i snagu toga za Sunce.Mozda je nepostojano???Sta li?
Brljam, brljam ali prastajte. . . i odgovarajte. . .

Old 01-05-2007, 15:37   #15
Nevencica
Obično gatalo

Nevencica's Avatar

Nevencica je offline
Registrovan: Apr 2007
Nevencica je na dobrom putu
Standardno

E ja sad imam jedno zbunjujuce pitanje Da li se za dispozitora planete gleda vladalac znaka u kome se nalazi ta planeta (npr mars u jarcu, znaci njegov dispozitor je saturn) ili se gleda stepen na kon se nalazi planeta (npr mars u jarcu na 6 stepenu pa je vladar tog stepena devica a njom vlada merkur) ???
Misim sto jednostavno kad moze mnooogo komplikovanije
Naši sponzori
Advertisement

Odgovor

Posetioci koji trenutno gledaju ovu temu: 1 (0 član/članova i 1 gosti/gostiju)

Opcije Teme Pretraži Temu
Pretraži Temu:

Napredna pretraga
Način Prikaza

Posting Rules