ASTROLOGIJA ZA POCETNIKE

Nazad   Astrologija za pocetnike - Astrology For Beginners > >

Dobrodošli na Astrologija za pocetnike - Astrology For Beginners forum.

Trenutno gledate forum AFB i kao gost imate ođredena ograničenja. Kada nam se pridružite - registrujete i postanete član besplatnog AFB foruma, moći ćete da objavljujete nove teme, učestvujete u diskusijama i glasanju, komunicirate sa ostalim članovima putem privatnih poruka (PM), uploadujete razne sadržaje, koristite chat ali i sve ostale pogodnosti našeg Foruma. Registracija je brza, jednostavna i potpuno besplatna, prema tome, priključite se sada!!

Ako imate problema u toku registracije ili logovanja, molimo Vas da nas kontaktirate.
Odgovor

Opcije Teme Pretraži Temu Način Prikaza

Temperament
Old 10-06-2016, 13:51   #1
Marshmallow86
Druid

Marshmallow86's Avatar

Marshmallow86 je offline
Registrovan: Oct 2015
Marshmallow86 ima dobru auruMarshmallow86 ima dobru auru
Standardno Temperament

U TA se stavlja naglasak na određivanje temperamenta, međutim, imaju li neke konkretne smjernice, tj. koraci u određivanju nečijeg temperamenta po natalu ?

Pronašla sam neke zanimljive tekstove na forumu ZvezdaVodilja, evo odlomka;

da podsetim, postoje 4 tipa:
vatreni - kolericni (toplo i suvo) - koji se odlikuje snagom, energijom, inicijativom, poletom i idealizmom,
zemljani - melanholicni (hladno i suvo) - koji je praktican, materijalisticki i izdrzljiv,
vazdusni - sangvinicni (toplo i vlazno) - koji se odlikuje profinjenom intelektualnoscu, intuicijom i inspiracijom,
vodeni - flegmaticni (hladno i vlazno) - koji je instiktivan, emocijalan i podlozan impresijama

postoje razlicite metode kako se temperament procenjuje,
- od onih najjednostvnijih kojima "presaberemo" planete i na osnovu toga u kom elementu ih imamo najvise utvrdjujemo kom temperamentu pripadamo,
- preko shvatanja da su Sunce, Mesec, ASC i njegov vladar primarni, dok su ostale planete od manjeg utcaja,
- do komplikovanijih metoda koji uzimaju u obzir i aspekte koje planete prave sa ASC, njegovim vladarom, suncem i mesecom
sto bi se reklo: koliko autora - toliko teorija

Također pišu (s obzirom da smo svi kombinacija najmanje dva tipa), da temperament ima svoju unutrašnju & spoljašnju manifestaciju, te da se karakter određuje na osnovu naglašenosti kardinalnih, fiksnih ili promjenjljivih kvaliteta.

the natal chart
Submit to Digg   Temperament Reply With Quote
Naši sponzori
Advertisement

Old 10-06-2016, 16:03   #2
Pipa Midlton
Veštac

Pipa Midlton's Avatar

Pipa Midlton je offline
Pipa Midlton će postati poznat uskoroPipa Midlton će postati poznat uskoro
Standardno

To mi deluje vrlo slično onom što se u MA zove, određivanje završnog pečata horoskopa, barem tako deluje ovome u prvoj stavci "posaberemo planete" jer tehnika određivanja završnog pečata horoskopa je takođe sabiranje u kom elementu i kvalitetu ima najviše planeta. Međutim, u MA se tome ne pridaje toliki značaj odn. nije primarno u proceni ličnosti.
Treba kombinovati MA i TA, definitivno.

Old 10-06-2016, 18:19   #3
Marshmallow86
Druid

Marshmallow86's Avatar

Marshmallow86 je offline
Standardno

Mislim da je određivanje kombinacije temperamenta i unutrašnjo-spoljašnjih manifestacija veoma važna, jer bez obzira šta planete & aspekti obećavaju, njihova realizacija nikada neće ići izvan granica temperamenta.

Ja sebe smatram kombinacijom kolerika/melanholika, sa naglaskom na melanholika. To se podudara sa prvom metodom procjene temperamenta, jer su mi vladar ASC & Venera u Lavu (vatra), So u Raku (voda), a Mo u Biku (zemlja), Ma u Jarcu (opet zemlja).
Sunce mi jeste dispozitor Merkura i Venere, ali Suncem vlada Mjesec, koji je u snažnijem dostojanstvu nego So.

Što se druge metode tiče, vrh 1. polja u Djevici (zemlja), Merkur u Lavu (vatra), So u Raku (voda) i Mjesec u Biku (zemlja). Naglasak opet na melanholiku, ali šta ćemo sa participirajućim članom - vatra ili voda ??? Ne bih sebe svrstala u flegmu, u životu sam bila mnogo stvari, ali flegmatik nije jedna od njih, hahahahaha

Ni prva ni druga metoda mi ne djeluju pretjerano pouzdane. Treća jeste najkomplikovanija, ali samim tim i najpreciznija. Nije uzalud rečeno; bez muke nema nauke

Osobito mi je u drugoj metodi pogrešno da se veći značaj pridaje znaku (elementu) u koji pada ASC, a manje ostalim ličnim planetama (osim So & Mo).
Po jednoj jednostavnijoj definiciji; Temperament se odnosi na vrstu i nacin emocionalnog reagovanja i energetske karakteristike ponasanja : brzinu, snagu i trajanje reakcije.
Šta je npr. Mars nego naša životna energija, strast, dinamičnost, borbenost, akcija, ali nadasve signifikator brzine i intenziteta naših emotivnih reakcija?! Šta je Venera ako ne naš emotivni doživljaj & izraz ?!
Ako ove komponente nisu dio ljudskog temperamenta, ja ne znam šta jeste

S druge strane, o tome kako percepiramo sebe na svjesnom nivou i kako nas okolina percepira, ne govori toliko znak u kojem je vrh 1. polja, koliko znak u kojem je vladar ASC, kao i planete (u znakovima & kućama) koje aspektuju ASC & vladara ASC

the natal chart

Last edited by Marshmallow86; 10-06-2016 at 18:39..

Old 28-11-2016, 23:56   #4
snupy
Čarobnjak

snupy's Avatar

snupy je offline
Registrovan: Dec 2010
snupy ima dobru aurusnupy ima dobru auru
Standardno

Evo nešto o kvalitetu znakova i temperamenta

Kvaliteti znakova i planeta – AstroSensa

Old 29-11-2016, 01:02   #5
Marshmallow86
Druid

Marshmallow86's Avatar

Marshmallow86 je offline
Standardno

Quote:
Originally Posted by snupy VIdi Poruku
Evo nešto o kvalitetu znakova i temperamenta

Kvaliteti znakova i planeta – AstroSensa
Baš sam se nedavno bavila računanjem temperamenata i lijepo mi se poklapaju natali & #real_life manifestacije.

Znači - na jedan papir naredam četiri kolone za toplo/suho/hladno/vlažno, a na drugi papir ide ASC i Sa/Ju/Ma/So/Ve/Me/Mo.

Pa onda lagano ... npr. moj ASC "pada" u Djevicu (hladno/suho) pa zapišem po bod u te dvije kolone.
Vladar ASC - okcidentalni Merkur (suhi) u Lavu (toplo/suho), pa naredni bodovi idu u kolone toplo & suho.

U izvjesnim slučajevima, određene planete ne dobiju bodove, jer kvaliteti dotične planete & kvaliteti znaka u kojem se nalaze uzajamno poništavaju (npr. ljetna Sunca su kolerična, odnosno topla/suha, ali s obzirom da mi se So nalazi u hladnom/vlažnom Raku ne dobija bodove)

Vladara ASC, svjetla i planete koje aspektuju ASC/vladara ASC "pikam" duplo.

Anyway, kao što sam i pretpostavljala, temperamentom sam kombinacija kolerika/melanholika, s tim što kolerik u meni blago dominira nad melanholikom (najviše bodova sam upisala u kolonu suho, zatim toplo, pa tek onda hladno).

Ravnala sam se prema Lilijevoj tabeli planetarnih kvaliteta u kontekstu orijentalnosti/okcidentalnosti, te kvaliteta luminara u kontekstu Mjesečevih faza & godišnjih doba.

the natal chart

Old 29-11-2016, 10:24   #6
alea
Mag

alea's Avatar

alea je offline
Registrovan: Aug 2010
alea ima dobru aurualea ima dobru aurualea ima dobru auru
Standardno

Janus program ima opciju da racuna procente zastupljenosti svakog temperamenta.

Janus Astrology Software - The Complete Guide

Old 29-11-2016, 10:51   #7
snupy
Čarobnjak

snupy's Avatar

snupy je offline
Standardno

Marsh, potezali smo ovu temu davno

Meni se npr. ne poklapaju tumačenja. Prema Janusu sam sanvinik, prema onome što sam računala "preške", melanholik. I ja sebe zaista doživljam kao melanholika.

Ove je Vilenija super objasnila kako se računa na primerima kvalitet planeta

Tradicionalna analiza natalne karte

Old 29-11-2016, 12:38   #8
Marshmallow86
Druid

Marshmallow86's Avatar

Marshmallow86 je offline
Standardno

Quote:
Originally Posted by alea VIdi Poruku
Janus program ima opciju da racuna procente zastupljenosti svakog temperamenta.

Janus Astrology Software - The Complete Guide
Isprobaću Janus kad stignem, pa ću mu lijepo zamoliti i da mi izračuna temperament.
Javim rezultate, tj. hoće li se Janusov proračun "poklopiti" s papir/olovka metodom.

Quote:
Originally Posted by snupy VIdi Poruku
Prema Janusu sam sanvinik, prema onome što sam računala "preške", melanholik. I ja sebe zaista doživljam kao melanholika.
Nešto mislim da se ni meni neće poklopiti rezultati.

Ni meni ne djeluješ kao sangvinik, al' nemoj biti stroga prema Janusu, ipak je dotični samo software od komponentni od kojih se već softveri sastoje. (parafraza one moje poznate #svismomisamoljudi #odkrviimesa)

the natal chart

Old 29-11-2016, 12:56   #9
snupy
Čarobnjak

snupy's Avatar

snupy je offline
Standardno

Btw Janus je dobar softver i vredi ga imati, zato ga bolje krekuj ako ga već skidaš.
U suprotnom ni rušenje sistema ti ga neće do kraja izbrisati iz registra

Old 30-11-2016, 09:35   #10
alea
Mag

alea's Avatar

alea je offline
Standardno

Janus je odlican, i kompletan softver, iako ja koristim Morinus.
Meni je Janus izracunao najvece prisustvo melanholicnog temperamenta, iako sam dupli Strelac, dok su ostala tri temperamenta ujednacena, s tim da najmanje imam flegmaticnog.

Dugo sam mislila da sam najvise kolerik, ali kada malo racionalnije razmislim, mislim da ipak melanholicni najvise kod mene preovladava, uz primesu kolerika, prvenstveno zbog balsamicnog MO i jesenjeg SO, kao i vladara ASC. tako da imam najvece prisustvo hladno-suvo kvaliteta.
Tako da se meni to ipak u sustini poklapa, iako sam bila sumnjicava.
Janus koriste svi astrolozi sa TA-foruma, i ne vidim da se neko zalio na njegovu preciznost.

Old 30-11-2016, 14:50   #11
Marshmallow86
Druid

Marshmallow86's Avatar

Marshmallow86 je offline
Standardno

Ukratko o mom jučerašnjem druženju s Janusom

Što se temperamenta tiče, prema Janusu sam 40% kolerik, 30% melanholik, 20% flegmatik i 10% sangvinik. Znači, Janusova računica se poklapa sa mojim #papir/olovka obračunom. Obje računice se poklapaju sa #real_life manifestacijama.

Što se tiče naglašenosti kardinalne/fiksne/promjenjljive kvalitete - tu sam doživjela majušno iznenađenje. Prema Janusu - kod mene je najnaglašeniji promjenjljivi kvalitet (40%), a fiksni i kardinalni su izjednačeni (sa po 30%). A godinama vjerovah da sam #fiksnitip.

the natal chart

Old 30-11-2016, 16:42   #12
alea
Mag

alea's Avatar

alea je offline
Standardno

Quote:
Originally Posted by Marshmallow86 VIdi Poruku
Ukratko o mom jučerašnjem druženju s Janusom

Što se temperamenta tiče, prema Janusu sam 40% kolerik, 30% melanholik, 20% flegmatik i 10% sangvinik. Znači, Janusova računica se poklapa sa mojim #papir/olovka obračunom. Obje računice se poklapaju sa #real_life manifestacijama.

Što se tiče naglašenosti kardinalne/fiksne/promjenjljive kvalitete - tu sam doživjela majušno iznenađenje. Prema Janusu - kod mene je najnaglašeniji promjenjljivi kvalitet (40%), a fiksni i kardinalni su izjednačeni (sa po 30%). A godinama vjerovah da sam #fiksnitip.
Kako si mislila da si fiksni tip kada su ti vrhovi u promenljivim znacima?

Bdv, iznenadila sam se kada sam otvorila tvoj natal da se zanimas za TA a u natalu citav sarenis od asteroida.
Bila bi ti skroz drugacija slika natala kada bi ostavila samo tradicionalne planete.
Vladar ASC ti je u averziji sa ASC i u 12. znaku ali vidi ASC preko SA u Strelcu sa kojim je u jako lepom trigonu, a SA je takodje u promenljivom znaku.
Kako ti osecas to, mislim osecas li se kao promenljivi tip, lako prilagodljiva osoba ( u vecini slucajeva mislim)?

Old 30-11-2016, 17:12   #13
Marshmallow86
Druid

Marshmallow86's Avatar

Marshmallow86 je offline
Standardno

Quote:
Kako si mislila da si fiksni tip kada su ti vrhovi u promenljivim znacima?
Pa, najviše iz razloga jer su mi emocije - skoro pa TEGOBNO fiksne.
Veoma teško "puštam" ljude/odnose...čak i kada je i vrapcima na grani jasno da izvjesne veze/prijateljstva ne funkcionišu. I nekako sam od malih nogu imala #snažan_osjećaj_identiteta - u smislu bila-i-ostala-freak u nekom svom filmu, sa nekim svojim preferencijama/interesima.
Pa sam to pripisivala vladaru ASC & Veneri & Mo u fiksnim znakovima.

Doduše - Mjesecu u fiksnom Biku mi aspektuje vrh ASC trigonom, al' aspektuju ga i Mars (iz kardinalnog) i Jupiter (iz promjenjljivog znaka).

Quote:
, iznenadila sam se kada sam otvorila tvoj natal da se zanimas za TA a u natalu citav sarenis od asteroida.
Akutelni natal u potpisu sam napravila nekad u aprilu/maju. Kanim se već danima na update.

Quote:
Kako ti osecas to, mislim osecas li se kao promenljivi tip, lako prilagodljiva osoba ( u vecini slucajeva mislim)?
U principu se lako prilagođavam situacijama, ali teško/nerado prilagođavam sebe (svoj identitet) tim nekim društvenim kalupima, odnosno očekivanjima ljudi koji me okružuju. Spremna sam na kompromise u odnosima, al' nisam spremna na to da mijenjam sebe samu prema očekivanjima ljudi oko mene.
Primjera radi - sposobna sam pronaći "zajednički jezik" sa različitim profilima ljudi. Komunicirati, družiti se, čak i zbližiti i sa #ovim i sa #onim, ali što se tiče identiteta/stila života - njima njihovo, meni moje.
Odnosno - u stanju sam prilagoditi se različitim situacijama/mjestima/društvima, čak i momentalno uživati u istim...al' na kraju dana/večeri - njima njihovo, meni moje.
(Što se tiče prilagođavanja onim težim, al' neminovnim životnim situacijama - tu nas svakako niko ništa ne pita. Htjeli/ne htjeli - moramo.)

Pokušala sam u nekoliko navrata donekle sebe prilagoditi okolini (npr. načinom izražavanja, interesima isl.), al' sam se u tim razdobljima osjećala veoma izgubljeno. Nimalo sretno.

Na koncu sam odustala & odlučila da je najbolje furati svoj film. Ukoliko se nekome taj isti film sviđa & želi ulogu u njemu - odlično. Dobrodošao/la je na audiciju. Kome ne ... nek' slobodno izvoli produžiti dalje.

the natal chart

Last edited by Marshmallow86; 30-11-2016 at 17:30..
Naši sponzori
Advertisement

Old 01-12-2016, 07:01   #14
ibis
Čarobnjak

ibis's Avatar

ibis je offline
Registrovan: Jul 2008
ibis će postati poznat uskoro
Standardno

Donelo mi dete test od psihologa iz skole. Ja sam primarno kolerik a sekundarno flegmatik. A takva sam i u zivotu, skoro me brat grdio kako sam napadna i nestrpljiva (on je flegmaticno-sangvinican tip) Govorim sta mislim, lako donosim odluke, imam inicijative i sprovodim u delo sve sto smislim (ako je moguce tog momenta) Naravno oseca se i taj flegmaticni deo. Umem da upadnem u periode pasivnosti (vise silom prilika nego svojom voljom, kada ne radim npr), ali lako iz njih izlazim. Ne treba mi nikakav program da mi racuna. Imam i sangvinije, a skoro nimalo melanholije, sto mi se bas i ne svidja, fali mi to.

Zapravo test mi nije rekao nista sto vec nisam znala.

Last edited by ibis; 01-12-2016 at 07:16..

Old 01-12-2016, 08:48   #15
alea
Mag

alea's Avatar

alea je offline
Standardno

Evo ga jedan Natasin jako lep tekst o temperamentu:

Temperament ličnosti

Quote:
Pa, najviše iz razloga jer su mi emocije - skoro pa TEGOBNO fiksne.
Kazes to jednom MO u Skorpji?

@Ibis, ja bih rekla isto za tebe, melanholici umeju da budu pomalo depresivni, znam po sebi kada me uhvati Meseceva faza.
Advertisement

Odgovor

Tags
koji, planete, suvo, temperament, toplo

Posetioci koji trenutno gledaju ovu temu: 1 (0 član/članova i 1 gosti/gostiju)

Opcije Teme Pretraži Temu
Pretraži Temu:

Napredna pretraga
Način Prikaza

Posting Rules