ASTROLOGIJA ZA POCETNIKE

Nazad   Astrologija za pocetnike - Astrology For Beginners > > >

Dobrodošli na Astrologija za pocetnike - Astrology For Beginners forum.

Trenutno gledate forum AFB i kao gost imate ođredena ograničenja. Kada nam se pridružite - registrujete i postanete član besplatnog AFB foruma, moći ćete da objavljujete nove teme, učestvujete u diskusijama i glasanju, komunicirate sa ostalim članovima putem privatnih poruka (PM), uploadujete razne sadržaje, koristite chat ali i sve ostale pogodnosti našeg Foruma. Registracija je brza, jednostavna i potpuno besplatna, prema tome, priključite se sada!!

Ako imate problema u toku registracije ili logovanja, molimo Vas da nas kontaktirate.
Odgovor

Opcije Teme Pretraži Temu Način Prikaza

Moja omiljena filozofija
Old 22-10-2011, 15:01   #1
nale777
Druid

nale777's Avatar

nale777 je offline
Registrovan: Oct 2010
nale777 je na dobrom putu
Standardno Moja omiljena filozofija

Posto cesto volimo da prosipamo razne mudrosti, a mnogi ne znaju u kojoj teoriji one imaju uporiste, bavimo se odnosom dusa i telo, zasto ne bismo to povezali filozofskim teorijama i drevnim i modernijim filozofima, koji su o tome govorili.
Za pocetak evo meni omiljenog Sokrata.

Poslednji Sokratovi casovi u kojima je on pokazao celom covecanstvu kako filozof treba razmisljati o smrtnosti.
Posto je osudjen na smrt pod optuzbom da je kvario omladinu Atine i poricao moc bogovima, Sokrat je morao da saceka povratak ladje, koja bi oznacila kraj delske svetkovine u Atini. a za cijeg trajanja niko nije smeo biti pogubljen. Cekajuci povratak ladje, i svoju smrt, uz uplakane ucenike oko sebe, izneo je znanje o tome sta je smrt i zasto se filozof istoj raduje, umesto da drhti od nje.
Sta je Sokrat rekao i koja je znanja izneo, svi znaju, i svi ih mogu naci u Platonovom dijalogu Fedon, ali ja cu izdvojiti par njegovih zakljucaka uz osvrt na znanja novijih filozofa.

SMENA SUPROTNOSTI
Suprotnosti se smenjuju. Jedna suprotnost nastaje iz druge. Ono sto je visoko, sledovalo je iz niskog, nisko iz visokog . Isto tako iz zivota sleduje smrt a iz smrti sledi zivot.
Kada se ovo posmatra povrsno i na objektivan nacin , kako sam ga ja posmatrao kada sam se prvi put susreo sa Platonovim Fedonom, i ne ostavlja neko osecanje istintosti, niti utehe pred smrtnoscu, ali ako ga posmatramo na neposredniji nacin, ono je veoma istinito. Podelu koju mozemo da naslutimo u sebi, a koja vazi i u transcedentnoj oblasti stvari po sebi na nasem saznannju neshvatljiv nacin, jeste podela na otpustenost i zategnutost volje, nuznost i slobodu. Objektivno se ta podela ocituje u opstoj entropiji u univerzumu, gde sve tezi iz stanja maksimalne uredjenosti ka stanju maksimale neuredjenosti ili toplotnoj smrti. Postavlja se pitanje odakle onda uredjenost?
Ako ovo pitanje entropije prenesemo na sopstvenu svest i telo, videcemo da je telo ono koje je podlozno entropiji koja ga vuce ka smrti, a da je svest, zivot , Elan vital onaj koji ga vuce ka radu suprotnom entropiji. Tako da iz ovoga mozemo naslutiti transcendentna desavanja u nama .
Udah, izdah....napregnutost i otpustenost, suprotno sleduje iz suprotnog.

UCENJE JE SECANJE
Ovo su mocne Sokratove misli pogotovu ako znamo da su izrecene 2000 godina pre Bergsona, ali se i one zasnivaju na cinjenici da je opazajna slika koju stvaramo u svesti, pozno delo duha, da su pojmovi koje zatim apstrahujemo iz tih opazajnih slika , jos poznije delo duha, a da su izvor opazajnih slika i pojmova izvucenih iz njih, IDEJE ili nesto sto je izvan prostora i vremena i samim tim izvan nastajanja i nestajanja ... sto znaci da je postojalo uvek na nacin nama nepojmljive transcendentne egzistencije.. integralno.. u svojoj celini.
Tako da ako ovo imamo na umu, shvaticemo sta znaci misao da je svako opazanje ustvari secanje, jer smo integralnu celinu svega oduvek imali.. to je nasa sustina unutar nas. Izvorise svega opazajnog i msiljenog a sto zovemo "Stvarnost".

TELO JE PREPREKA DUSI
Ono sto opazamo kao realnost sveta predstavlja skup opazaja, slika ispred nas. Celokupna stvarnost slika, menja se poput figura kaleidoskopa pri najmanjem pokretu tela, ocrtavajuci tako plan buduce akcije tela. Taj svet sastavljen iz oseta boje, mirisa, ukusa, dodira uredjen na nacin poredjanosti u prostoru jeste plan, šema buduce akcije tela. To je osnova sa koje covek crpi svoja saznanja, to je osnova njegovih pojmova. Takvo znanje proisteklo iz tela i njegovih potreba, daleko je od suštinskog znanja kome tezi filozof.
Opazajne slike nastaju i nestaju a ono sto je u njihovoj osnovi ili stvar po sebi, jeste prava realnost nezavisna od tela .
Tako da kada nestane tela resavamo se PLANA , šeme koju smo do tada zvali realnost, a susrecemo se sa transcendentnom suštinom stvari po sebi. Ultimativnom stvarnošcu izvan pojave. Susrecemo se sa svojom pravom prirodom, a svemu tome je TELO, sa njegovom cunoscu i opazanjem, jedina prepreka. Tako da se Sokrat pita kako neko ko je celog zivota odvracao paznju od tela i usmeravao je na duh, na spoznanje vecnih ideja, moze da se zalosti ako u smrti konacno odbaci to telo kao nesto sto je kocilo duh i stvaralo iluziju , Maju ispred ociju.

JEDINSTVO DUSE
Stara je podela u filozofiji na supstanciju i formu. Supstancija je postojana a oblici stalno nastaju i nestaju. Sokrat se pita gde spada u tome telo a gde dusa ?
Odgovor je jasan. Telo je nesto sto se stalno menja tokom celog zivota . Telo koje smo imali u detinjstvu nije isto ono koje imamo danas, takodje njegov oblik menja se svakog trenutka , nastaje i nestaje. Medjutim prostim osvrtom na svoju svest naci cemo nesto sto ostaje postojano, a sto se provlaci kroz sve promene oblika , kroz detinjstvo, zrelost i starost a to je osecaj JA , sopstvena svest ,intuicija nedeljivog trajanja. To je nesto postojano i nedeljivo.
Mozemo onda zakljuciti da je dusa bliza onom nepromenjivom i prostom znaci supstanciji ili trajanju, pre nego onom promenjivom ili telu.

I čim to reče, primače pehar ustima pa sasvim lako i prijatno ispi otrov. I većina od nas mogla je prilično da se uzdržava od plača, ali kad ga videsmo kako pije i kako je ispio, ne mogasmo se više savlađivati, nego i meni samome, mada sam se otimao, suze potokom potekoše, tako da sam lice pokrio i stao sebe oplakivati; ne njega, nego svoju sudbinu što moram da gubim takva prijatelja! A Kriton je već pre mene bio ustao, jer nije mogao da zaustavlja suze. A Apolodor je već i pre neprestano suze ronio, a sada baš udari u ridanje i stade plakati i žalostiti se, tako da je sve prisutne dirnuo u srce, osim samoga Sokrata.
A ovaj će reći: Šta to radite, čudnovati ljudi? Ja sam žene baš zato i uklonio odavde da ne greše tako, jer sam čuo da treba umirati u pobožnoj tišini. Zato ćutite i budite hrabri!
Posle tih reči, mi se postidesmo i prestadosmo plakati. A on prošeta malo, pa kad primeti da mu noge otežavaju leže na leđa, kao što mu je čovek savetovao. I u isti mah onaj što mu je pružio otrov stane ga pitati i na mahove ogledati mu stopala i udove; zatim mu stopalo čvrsto stisne i zapita ga da li oseća, a on odgovori da ne oseća. I zatim opet učini to isto i sa golenicama; i pritiskujući tako po telu pokazivaše nam kako se ohlađuje i da će preminuti. Već mu je trbuh bio gotovo ohladneo, i on se otkrije, jer je bio zastro glavu, i reče poslednje reci: „Kritone, Asklepiju dugujemo petla prinesite tu žrtvu, nemojte zaboraviti!"
„Prinećemo" reče Kriton, „nego gledaj imaš li što drugo još da nam kazes?
Na to pitanje Sokrat više ne odgovori, nego se za trenutak stane trzati, a onaj ga čovek otkrije: oči su mu bile ukočene. Kad Kriton to vide, zatvori mu usta i zaklopi oči.
Fedon završava svoje pripovedanje.
- Tako nam se, Ehekrate, predstavio naš prijatelj; to je bio svršetak čoveka koji je, kao što mi smemo tvrditi, od svih savremenika koje smo mi upoznali, bio najbolji, i uopšte najumniji i najpravedniji.
Platon Fedon
Ovaj dogadjaj Sokratove smrti predstavlja definitivnu pobedu razuma nad voljom. Skoro bozanska mirnoca i razum, pred najvecom promenom u necijem zivotu, a to je prelaz iz stanja zivota u stanje smrti, a koja je nastala iz spoznaje sustine sveta i zivota.
Zapitajte se da li i vi poznajete sustinu sveta na nacin Sokrata i da li biste bili spremni da, potpomognuti tom spoznajom, smrti pogledate u oci na njegov nacin ?
Dok to ne budemo spremni , a filozofija je jedina priprema i ono sto osposobljava za to, tesko nama pred "ravni Bardoa".
Advertisement

Old 22-10-2011, 15:10   #2
tatjanaj
Druid

tatjanaj's Avatar

tatjanaj je offline
Registrovan: Apr 2011
tatjanaj je na dobrom putu
Standardno

Da... I to prava filozofija, apsolutna, primenljiva na svakoga, a ne narodna, puna protivrecnosti...

Divan tekst Nale, divna tema... Svaka cast! Moracu i ja da prilozim neke tekstove ovde.

Old 22-10-2011, 15:36   #3
kentauri
Obično gatalo

kentauri's Avatar

kentauri je offline
Registrovan: Jun 2011
kentauri je na dobrom putu
Standardno

Evo jedna kratka priča... Možda je i znate.
Sve u sklopu teorije relativiteta...

Postoji li zlo?

Jednog dana profesor na fakultetu je odlučio
da sa studentima započne raspravu.
Pitao je: “Da li je Bog stvorio sve što postoji?”
Studenti su u glas rekli da jeste.
“Baš sve?”, pitao je profesor.
“Da, sve.”, bio je odgovor studenata.
“U tom slučaju, stvorio je i zlo, zar ne?
Jer, zlo postoji.”, rekao je profesor.
Studenti su zaćutali, nisu imali odgovor na to pitanje.
Profesor je bio oduševljen jer je pokazao
da je vera samo mit.
Odjednom, jedan student je podigao ruku i pitao:
“Mogu li ja nešto Vas da pitam, profesore?”
“Naravno”, odgovorio je profesor.

“Da li postoji hladnoća?”
“Naravno, kolega. Zar nikad niste osetili hladnoću?”
“Zapravo, profesore, hladnoća ne postoji! Prema onome što smo učili iz
fizike, hladnoća je odsustvo toplote. Može se samo posmatrati da li
objekat ima i da li predaje energiju i svoju toplotu na druge objekte.
Bez toplote, predmeti su inertni, ne reaguju. Znači hladnoća ne postoji.
Mi smo stvorili termin HLADNO da bismo objasnili odsustvo toplote.”
“A tama?”, nastavio je student.
“Ona isto postoji.”, rekao je profesor.
“Opet grešite, gospodine. Tama je potpuno odsustvo svetlosti.
Možemo proučavati svetlost i osvetljenje, ali ne i tamu. Nikolsova
prizma pokazuje mnoštvo različitih boja na koje se svetlost razlaže u
zavisnosti od talasne dužine.TAMA je termin koji smo mi stvorili da
objasnimo potpuno odsustvo svetlosti.”
I konačno, student je pitao:”A zlo, profesore, da li postoji zlo?”
Profesor je ćutao.
Student je nastavio:”Bog nije stvorio zlo!
Zlo je odsustvo Boga u čovekovom srcu,
ono je odsustvo ljubavi, čovečnosti i vere.
Ljubav i vera su kao toplota i svetlost. Oni postoje.
Njihovo odsustvo dovodi do zla.”
Sada je profesor umuknuo.
Student se zvao Albert Einstein.

Last edited by kentauri; 22-10-2011 at 16:21..
Submit to Digg   Moja omiljena filozofija Reply With Quote

Old 22-10-2011, 15:50   #4
nale777
Druid

nale777's Avatar

nale777 je offline
Registrovan: Oct 2010
nale777 je na dobrom putu
Standardno

Kentauri, evo jednog linka u prilog tvojoj prici.U pitanju je A.Ajnstajn na casu,kao mali.
http://www.youtube.com/watch?v=2JgpARGvBnc

Old 22-10-2011, 16:00   #5
kentauri
Obično gatalo

kentauri's Avatar

kentauri je offline
Standardno

Hvala Nale
Ja uglavnom čitam, lepo je imati sliku i zvuk.
Nešto me podseti da ponovo pogledam film Blistavi um, iako nije o Ajnštajnu.
U svakom slučaju, inspirativna tema.

Old 22-10-2011, 16:04   #6
tatjanaj
Druid

tatjanaj's Avatar

tatjanaj je offline
Standardno

Zen priče – budizam, umetnost, tao filozofija

Kratke price, izabrane iz teksta Saseki-su ("Zbirka Kamenja i Peska" - Njogen Senzaki i Pol Reps), otkrivaju puteve i nacin spoznaje sopstvenog bica. "Zbirku kamenja i peska" je u 13. veku sacinio svestenik Mudju. Kroz njih cete otkrivati osnove zen budizma.

Najstarija budisticka ucenja zastupala su stanoviste da su svet u kome zivimo i zivot samo iluzija, dok su neke kasnije pokrenute sekte, singon i zen (can u Kini) negovale osnovne ideje da je kosmicki Buda otelovljen u materijalnom svetu i da se s njim moze u potpunosti komunicirati, te da prosvetljenje moguce doziveti u svakodnevnom zivotu.

Osnivac zena je indijski princ koji je nakon sto se zamonasio i dobio ime Bodidarma osnovao sektu u Kini. Dok je sekta saigon bila zaokupljena misterijama i cinima, zen je odbacivao rituale i simbole insistirajuci na direktnoj komunikaciji s prirodom i univerzumom. U Japanu je ratnicka klasa samuraja posebno prihvatila zen budizam kao svoju filozofiju jer je nasao svoju prakticnu primenu u borilackim vestinama podjednako kao i u umetnosti.

Cajna ceremonija, uredjenje vrtova, poezija i slikarstvo bivale su delatnosti u kojima su mnogi umetnici bili istovremeno i svestenici zena. Vrtovi od peska i kamena (sekitei) do vrhunca dovode jednostavnost i cistotu osecanja coveka prema prirodi i univerzumu i predstavljaju demonstraciju filozofije zen budizma. Sustina zena je u vodjenju spontanog i prirodnog svakodnevnog zivota i u trazenju lepote i jednostavnosti sto se izrazava kroz kratka kazivanja i dijaloge koja se na japanskom nazivaju ’koan’ a jednostavan prevod bi bio – zen price.

Proslost, sadasnjost i buducnost

Jednog dana, neki se covek, dok je setao divljinom, namerio se na razjarenog tigra.

Bezao je pred njim, ali ubrzo je dosao do ruba provalije. Uhvatio se za neku puzavicu i poceo se spustati. Ali na dnu ga je vrebao drugi tigar.

Zatim se pojavise dva vredna glodavca i stadose grickati bas tu puzavicu.

Iznenada spazi jednu zanimljivu jagodu za oci... Ubere je i stavi u usta...

- Mmm... Kako je dobra.

Ne zadrzavajte se na proslosti, ne brinite o buducnosti. Posvetite punu paznju trenutku! Iskusite ga! Sreca je u delovanju u skladu s okolnostima kakve god one bile.

Ako voliš, voli javno

Dvadeset sveštenika i jedna sveštenica, koju su zvali Ešun, meditiralo je sa nekim zen učiteljem.

Ešun je bila veoma lepa iako joj je glava bila obrijana i haljina prosta. Nekoliko sveštenika se tajno zaljubilo u nju. Jedan od njih joj je napisao ljubavno pismo, tražeći da se tajno sastanu.

Ešun nije odgovorila. Sledećeg dana učitelj je održao predavanje grupi i, kada je ono bilo završeno, Ešun ustade. Obraćajući se onome koji joj je pisao, reče: "Ako me zaista toliko voliš, dođi i zagrli me sada."

Istinska sreća

Jedan bogataš zamoli Sengaia da napiše nešto za trajnu sreću njegove porodice, a što bi moglo da se prenosi kao dragocenost iz generacije u generaciju.

Sengai uze veliki komad papira i napisa: "Otac umire, sin umire, unuk umire."

Bogataš se razljuti. "Zamolio sam te da napišeš nešto za sreću moje porodice! Zašto se ovako šališ?"

"Nisam imao nameru da se šalim", objasni Sengai. "Kada bi pre tebe tvoj sin umro, to bi te vrlo ojadilo. Kada bi tvoj unuk nestao pre tvog sina, obojici bi vam prepuklo srce. Ako tvoja porodica, generacija za generacijom, umire redom koji sam ja označio, to će biti prirodan ljudski tok. Ja to zovem istinskom srećom."

Koliko dugo?

Ziveo je jednom covek koji je zelio prevladati patnju, pa je otisao u budisticki hram da nadje ucitelja koji ce mu pomoci. Upitao ga je:
- Budem li meditirao cetiri sata dnevno koliko ce mi godina trebati da prevladam patnju?
Ucitelj odgovori: - Ako meditiras cetiri sata dnevno mozda ces za deset godina uspeti.
Misleci da bi on to mogao i bolje opet ga upita: - A ako meditram osam sati dnevno , koliko ce mi onda trebati?
Ucitelj ga pogleda i rece: - Kada bi meditirao osam sati dnevno za dvadeset godina mozda bi prevladao patnju.
- Ali zasto bi mi trebalo vise vremena ako bih duze meditirao svaki dan?
Ucitelj: - Ti nisi ovde da bi zrtvovao svoju radost ili svoj zivot. Ovde si da bi ziveo, da bi bio srecan i da bi voleo. Ako tokom dva sata mozes dati sve od sebe, a ti umesto toga meditiras osam sati, samo ces se umoriti, neces shvatiti smisao i neces uzivati u svom zivotu. Daj sve od sebe, i mozda ces nauciti da, bez obzira koliko dugo meditiras mozes ziveti, voleti i radovati se.“

Vojnik po imenu Nobušige dođe kod Hakuina i zapita ga: - Postoje li zaista raj i pakao?
- Ko si ti - upita Hakuin.
- Ja sam samuraj - odgovori ratnik.
- Ti, vojnik! - uzviknu Hakuin. - Koji bi vladar tebe hteo za čuvara? Lice ti je kao u prosjaka.

Nobušige se toliko razbesni da poče da vadi svoj mač, ali Hakuin nastavi: - Pa ti imaš mač! Oružje ti je verovatno previše tupo da bi mi odseklo glavu.

Kada Nobušige izvuče mač, Hakuin primeti: - Ovde se otvaraju vrata pakla!

Na ove reči samuraj, shvativši učiteljevu pouku, vrati svoj mač u korice i pokloni se.

- Ovdje se otvaraju vrata raja - reče Hakuin.

Kada je Seisecu bio poglavar Engaku skole u Kamakuri, zatrazio je vece prostorije od onih u kojima je do tada poducavao, jer su ove bile pretrpane. Umezu Seibei, trgovac iz Eda, odluci darovati pet stotina zlatnika za izgradnju prostranije skole. Ovaj novac on donese ucitelju.

- Dobro, uzecu ga - reče Seisecu.

Umezu predade Seisecuu vrecu sa zlatom, ali bese nezadovoljan njegovim drzanjem. Covek je mogao citavu godinu ziveti s tri zlatnika, a trgovcu za njegovih pet stotina cak nije bilo ni zahvaljeno.

- U toj vreci je pet stotina zlatnika - pripomene Umezu.

- To si mi vec rekao - odgovori Seisecu.

- Iako sam bogat trgovac, pet stotina zlatnika je mnogo novaca - rece Umezu.

- Zelis li da ti na tome zahvalim? - upita Seisecu

- Pa, trebalo bi - uzvrati Umezu

- Zasto bih? - upita Seisecu. Onaj koji daje trebao bi biti zahvalan.

Mesec se ne može ukrasti

Rjokan, učitelj zena, živeo je vrlo skromno u jednoj maloj kolibi u podnožju brda. Jedne večeri lopov uđe u kolibu i otkri da u njoj nema ničega što bi se moglo ukrasti.

Rjokan se vrati i zatekne ga. - Možda si prešao dug put da me posetiš - reče pljačkašu, - i ne bi trebalo da se vratiš praznih ruku. Molim te, uzmi moju odeću kao poklon.

Lopov ostade zaprepašćen. Uze odeću i pobeže.

Rjokan sede onako neodeven da posmatra mesec. - Jadnik - sanjario je. - voleo bih da sam mogao da mu dam ovaj lepi mesec.

Narav

Jedan učenik zena dođe Benkei, žaleći se: - Učitelju, imam neobuzdanu narav. Kako da je izlečim?

- To je nešto vrlo čudno, odgovori Benkei. Pokaži mi da vidim šta to imaš.

- Ne mogu sada da ti pokažem - odgovori ovaj.

- Kada možeš da mi pokažeš - upita Benkei.

- Pojavljuje se neočekivano - odgovori učenik.

- Onda - zakljuci Benkei, - mora biti da to nije tvoja prava priroda. Da jeste, mogao bi mi je pokazati bilo kada. Kad si se rodio, nisi je imao, i tvoji roditelji ti je nisu dali. Razmisli o tome...

Old 22-10-2011, 16:34   #7
kentauri
Obično gatalo

kentauri's Avatar

kentauri je offline
Standardno

Nije zen mudrost, ali me podsetilo...

Odraz unutrašnjosti

Priznati stručnjak na polju ljudskih potencijala
držao je predavanje. Nakon uvodnog govora,
on uze narandžu u ruke i zagonetno upita publiku:
»Ako stisnem iz sve snage ovu narandžu,
šta će izaći iz nje?»
Neka mlada devojka iz prvog reda
dobaci:»To vam je jako glupo pitanje.
Ako stisnete narandžu onda će iz narandže
izaći sok od narandže.
To je ono što je unutra.
Ne može ništa drugo izaći iz nje.»
Stručnjak reče:»Tačno. To i jeste odgovor
na moje pitanje. Razlog zašto će iz narandže
izaći narandžin sok je taj što je samo to unutra.
A sad ako proširimo metaforu i zamislimo
da vas neko tako stisne. Da vas stisnu vaši
problemi, brige, strahovi, da vas ogovara,
da vas neko uvredi, da vam nanese bol i sl.
I iz vas izađu bes, mržnja, prezir, strah, ljutnja, zloba itd.
Vi biste rekli da to što je izašlo iz vas je zbog toga što
vam je neko rekao ovo ili uradio ono, ali prava istina
je da ono što iz vas izađe, je ono što vi imate u vama.
Upamtite, iz vas će uvek i baš uvek izaći ono
što je u vama ako vas neko “stisne”.
Iz narandže nikada neće izaći sok od jabuke.
Isto tako iz vas nikad neće izaći ono što već nije u vama.»

Old 22-10-2011, 17:48   #8
tatjanaj
Druid

tatjanaj's Avatar

tatjanaj je offline
Standardno

Poucna prica Kentauri

Old 22-10-2011, 19:18   #9
swiss
Druid

swiss je offline
Registrovan: Sep 2008
swiss je na dobrom putu
Standardno

Mmmm TEMA JE ODLICNA, po mome ukusu je! Nale777 super si...cek da se setim neceg, pa cu dopsiati...ne zameri mi sto ovako ulecem al Morao sam da pohavlim hehe

the secret powers of time
Old 06-02-2012, 12:19   #10
Natalija N.
Švrća

Natalija N.'s Avatar

Natalija N. je offline
Registrovan: Sep 2011
Natalija N. je na dobrom putu
Standardno the secret powers of time

Old 06-02-2012, 14:42   #11
UnaD
Švrća

UnaD's Avatar

UnaD je offline
Registrovan: Dec 2011
UnaD je na dobrom putu
Standardno

Quote:
... sto znaci da je postojalo uvek na nacin nama nepojmljive transcendentne egzistencije.. integralno.. u svojoj celini.
Tako da ako ovo imamo na umu, shvaticemo sta znaci misao da je svako opazanje ustvari secanje, jer smo integralnu celinu svega oduvek imali.. to je nasa sustina unutar nas. Izvorise svega opazajnog i msiljenog a sto zovemo "Stvarnost".
Ovo me jako podsjetilo na pojam" sjećanje na budućnost"... Možda griješim, ali
ja to tako razumijem, i povezujem sa nekim ličnim doživljajima...

Sokrat ...a znam samo jedno, a to je da ništa ne znam." (Scio me nihil scire)
"Jedina prava mudrost je u saznanju da ništa ne znaš."
"Knjige su hladni ali pouzdani prijatelji."

Nadam se da će se tema nastaviti.

Old 10-02-2012, 12:14   #12
Ex...
Veštac

Ex...'s Avatar

Ex... je offline
Registrovan: Feb 2011
Ex... je na dobrom putu
Standardno

Quote:
Originally Posted by kentauri VIdi Poruku
Evo jedna kratka priča... Možda je i znate.
Sve u sklopu teorije relativiteta...

Postoji li zlo?

Jednog dana profesor na fakultetu je odlučio
da sa studentima započne raspravu.
Pitao je: “Da li je Bog stvorio sve što postoji?”
Studenti su u glas rekli da jeste.
“Baš sve?”, pitao je profesor.
“Da, sve.”, bio je odgovor studenata.
“U tom slučaju, stvorio je i zlo, zar ne?
Jer, zlo postoji.”, rekao je profesor.
Studenti su zaćutali, nisu imali odgovor na to pitanje.
Profesor je bio oduševljen jer je pokazao
da je vera samo mit.
Odjednom, jedan student je podigao ruku i pitao:
“Mogu li ja nešto Vas da pitam, profesore?”
“Naravno”, odgovorio je profesor.

“Da li postoji hladnoća?”
“Naravno, kolega. Zar nikad niste osetili hladnoću?”
“Zapravo, profesore, hladnoća ne postoji! Prema onome što smo učili iz
fizike, hladnoća je odsustvo toplote. Može se samo posmatrati da li
objekat ima i da li predaje energiju i svoju toplotu na druge objekte.
Bez toplote, predmeti su inertni, ne reaguju. Znači hladnoća ne postoji.
Mi smo stvorili termin HLADNO da bismo objasnili odsustvo toplote.”
“A tama?”, nastavio je student.
“Ona isto postoji.”, rekao je profesor.
“Opet grešite, gospodine. Tama je potpuno odsustvo svetlosti.
Možemo proučavati svetlost i osvetljenje, ali ne i tamu. Nikolsova
prizma pokazuje mnoštvo različitih boja na koje se svetlost razlaže u
zavisnosti od talasne dužine.TAMA je termin koji smo mi stvorili da
objasnimo potpuno odsustvo svetlosti.”
I konačno, student je pitao:”A zlo, profesore, da li postoji zlo?”
Profesor je ćutao.
Student je nastavio:”Bog nije stvorio zlo!
Zlo je odsustvo Boga u čovekovom srcu,
ono je odsustvo ljubavi, čovečnosti i vere.
Ljubav i vera su kao toplota i svetlost. Oni postoje.
Njihovo odsustvo dovodi do zla.”
Sada je profesor umuknuo.
Student se zvao Albert Einstein.
Meni ovaj dokaz Ajnstajnov i nije bash neka mudrostZashto celo njegovo izlaganje nemozemo da izlozimo na totalno suprotan nacin?...npr.mozda je hladnoca odsustvo toplote a i tama odsustvo svetlosti, dakle mozda smo mi svi zli a dobri u sebi imaju odsustvo zla.Ovo izlaganje je totalno banalno i nema nikakve veze sa saznavanje istine...da ne kazem uzasna teorija.Pitanje dobra i zla po mom misljenju ne postoji.Ljudi nemogu biti dobri i zli..mogu imati dobre i lose postupke, razlog od koga zavisi da li ljudi imaju dobre ili lose postupke zavisi od podsticaja za necim.Pa u jednom trenutku zivota covek ce misliti da ima sve i nece teziti nicemu, ili ce imati sve pa ce teziti opet svemu...ili opet nece imati nishta i nece teziti nicemu, ili ce opet teziti necemu.Dakle, nema postojanja dobra i zla...postoji samo igra koju igramo i koja se zove zivot.U principu bih se slozio da moralni postupci (bitna je definicija morala) jesu potrebni svetu jer oni dovode do jedinog odrzivog resenja, dakle tu svi trebaju da dobiju po malo, a ne jedan sve.Ali moral ne treba da postoji zbog dobraog jer cemo tako biti dobri ljudi i otici u raj, nego zbog toga shto ako sve stane dobijaju to je jedini nacin za odrzivost...svakakvo oportunisticko ponasanje dovodi do unistvanja jedne strane i to je neodrzivo.A u krajnjoj instanci, kada bi imali plastican primer coveka koji bi sve druge ljude iskoristavao i koristio i svi drugi patili zbog njega, on bi na kraju ostao sam i sve korisiti od iskoristavanja drugih ne bi mogao da iskoristi, jer srecan dogadjaj cine ljudi sa kojima smo proveli vreme a ne materijalna dobra koja smo sa njima potrosili.Dakle, zakljucak je da pored toga shto su ljudi u osnovi prevashodno egoisticna bica, ona moraju da shvate da je bitno gledati sebe ali i to da su im za njihov opstanak josh bitniji drugi ljudi

Old 10-02-2012, 19:56   #13
unikatna
Banned

unikatna je offline
unikatna je na dobrom putu
Standardno

Naucnik Andrija...a koja je tvoja "Mudrost"

Jel ova?

Dakle, zakljucak je da pored toga shto su ljudi u osnovi prevashodno egoisticna bica, ona moraju da shvate da je bitno gledati sebe ali i to da su im za njihov opstanak josh bitniji drugi ljudi.
Naši sponzori
Advertisement

Old 10-02-2012, 20:15   #14
Ex...
Veštac

Ex...'s Avatar

Ex... je offline
Ex... je na dobrom putu
Standardno

Quote:
Originally Posted by unikatna VIdi Poruku
Naucnik Andrija...a koja je tvoja "Mudrost"

Jel ova?

Dakle, zakljucak je da pored toga shto su ljudi u osnovi prevashodno egoisticna bica, ona moraju da shvate da je bitno gledati sebe ali i to da su im za njihov opstanak josh bitniji drugi ljudi.
To nema veze sa mudroscu unikatna...zapravo, to je cinjenica i realnost.Daj mi bilo koji primer, tj. odnos izmedju neke dve osobe a ja cu ti pokazati da je odnos izmedju njih prvenstveno interesne prirode.Ako neko radi neshto iz interesa, znaci da to radi zbog sebe, a ako radi zbog sebe znaci da je on prvensteveno egoisticna licnost-znamo shta je egoista

Old 11-02-2012, 03:21   #15
unikatna
Banned

unikatna je offline
unikatna je na dobrom putu
Standardno

Quote:
Originally Posted by Andrija90 VIdi Poruku
To nema veze sa mudroscu unikatna...zapravo, to je cinjenica i realnost.Daj mi bilo koji primer, tj. odnos izmedju neke dve osobe a ja cu ti pokazati da je odnos izmedju njih prvenstveno interesne prirode.Ako neko radi neshto iz interesa, znaci da to radi zbog sebe, a ako radi zbog sebe znaci da je on prvensteveno egoisticna licnost-znamo shta je egoista
Jel da? Ak je ovako kako si sad napisao, ako cu to na suvo da shvatim, onda si ti ne vidjeni egoista!
Naravno Andrija, Slozicu se sa tobom opet, jer na kraju interes i pokrece i motivise coveka da ide dalje...da zivi, da cveta, da tuguje, da place, da se raduje, da smislja, izmislja itd itd a kad pogledas sad da covek nema interesa ili tog nekog "egoisma" u sebi kako ga navodis...pa nasta bi licio ovaj svet da nema interesa u nama? Kad sam postala ovo sto jesam, imala sam interes! A kad sam gradila ovo sto sam gradila, imala sam interes a tako i kad sam se zaljubljivala isto, imala sam interes....e sad, da nebi zvucalo bas egocentricno sa moje strane, dodajem ti sad da interes je sirok spektar u nama povezan sa osecanjima i umom, pa ako idemo umno vise, eto ti gazenja preko mrtvih, a ako idemo osecanjima...eto ti tabanja preko mene, a ako idemo i jednim i drugim...e eto uzivanja u zivotu

Interes nije i Egoizam na kraju, a opet Egoizam nije uvek bolesno osecanje, naravno, u izuzecima....egoizam stiti cveka i daje mu vremena da sebe stvori kvalitetnije i bolje, naravno, al opet, navedoh gore u posldnjim redovima....
Naši sponzori
Advertisement

Odgovor

Posetioci koji trenutno gledaju ovu temu: 1 (0 član/članova i 1 gosti/gostiju)

Opcije Teme Pretraži Temu
Pretraži Temu:

Napredna pretraga
Način Prikaza

Posting Rules