ASTROLOGIJA ZA POCETNIKE

Nazad   Astrologija za pocetnike - Astrology For Beginners > > >

Dobrodošli na Astrologija za pocetnike - Astrology For Beginners forum.

Trenutno gledate forum AFB i kao gost imate ođredena ograničenja. Kada nam se pridružite - registrujete i postanete član besplatnog AFB foruma, moći ćete da objavljujete nove teme, učestvujete u diskusijama i glasanju, komunicirate sa ostalim članovima putem privatnih poruka (PM), uploadujete razne sadržaje, koristite chat ali i sve ostale pogodnosti našeg Foruma. Registracija je brza, jednostavna i potpuno besplatna, prema tome, priključite se sada!!

Ako imate problema u toku registracije ili logovanja, molimo Vas da nas kontaktirate.
Odgovor

Opcije Teme Pretraži Temu Način Prikaza

da se podsetimo...
Old 02-03-2008, 21:48   #256
Shmishonja
Moderator

Shmishonja's Avatar

Shmishonja je offline
Registrovan: Oct 2006
Shmishonja je na dobrom putu
Wink da se podsetimo...

- Vertex -

Verteks - "Vrata sudbine"... prema rečniku Vertex je sastanak, najviša tačka koju dosegne nebesko telo u prividnom kretanju ili neka druga točka. U latinskom, vertere znači preokrenuti se.

U astrologiji
Na temelju toga da je Verteks astronomski lociran na „prekretnici“ na nebu, onda on vjerojatno ima veze s prekretnicama u životu. I ima. Na osnovi toga da se nalazi između 5. i 8. kuće, onda se možete kalditi da ima veze s „upoznavanjima ljudi“. I ima.

Ovo je astrološko pravilo sažete definicije Verteksa: On je osetljiva tačka na bilo kojoj karti koja tokom neuobičajenih, izvanrednih situacija izgleda kao sretni“preokret“ ili susret s „Vratima sudbine“.

Verteks je često kompulzivno, pa ipak sretno iskustvo i susret sa sudbinom koju ne možete izbeći (čak i ako želite). Prema astrologu Billu Meridianu (Mountain Astrologer, June/July 2001), Charles A. Jayne koji je (uz Lorne Johndro) prvi počeo koristiti Verteks, „smatrao je da je ova tačka sudbinska i da predstavlja stvari izvan naše kontrole“.

Evo kako ja tipično koristim Verteks (i Antiverteks):

Vrata sudbine mogu biti:

osoba (i način kako na vas utiče)
u sinastriji, najefektniji je kad tuđe natalno SO, MO, ASC, VE ili MA bude u konj.
S vašim Verteksom ili Antiverteksom.
S vremenom se pokazalo da većinom uzimamo u obzir konjunkcije kad gledamo Verteks i Antiverteks.
Također, što je sporija planeta, to su manji orbisi koje koristimo kad gledamo aspekte s Verteksom i Antiverteksom.

vreme (kada upoznate posebnu osobu)
kada tranzitni planet – posebno SO – vaš natalni Verteks ili Antiverteks.

Pazite šta želite

S godinama se otkrilo da je ogromna greška da se prekomerno romantizira Verteks i/ili ljudi koje on dovede u naš život.
Što se tiče toga, vrlo mi se sviđa ono što kaže astrologinja Judy Crichton Weeks o Verteksu.
Ukratko, ona smatra da je Verteks tačka „veze“ i točka „ispunjenja želje“.
Kad je umešan Verteks možemo dobiti upravo to što smo poželeli ali to dobijemo na „iskrivljen način“.

Možete se osećati kao da ste doslovno „materijalizirali željom“ taj sudbinski susret s osobom.
Taj sudbinski susret često osobu ispunjava osećajem da nešto (ili nekog) „dovrši“.
Ipak, kasnije (nakon što se sve kaže i uradi) …“vrata sudbine“ mogu vam se učiniti ne baš tako „sretnima“
kao što ste u početku mislili.
OK?

Završna reč predostrožnosti

Kao što je gore spomenuto, Verteks je osetljiva tačka u tokom neuobičajenih, izvanrednih situacija izgleda kao sretni“preokret“ ili susret s „Vratima sudbine“.
Kad ljudi prvi put otkriju Verteks, oni pomalo „skrenu“ misleći da je sve u vezi nas i naše karte neobično i izvanredno.
E pa nije niti smo mi takvi.

... pa… postoje ti „neobični, izvanredni“ trenutci kad se Verteks u karti (ili Antiverteks) „osvetli# i postane snažan.

Onda čini se da u svakoj karti napravljenoj na temelju natalne -Verteks je jednako snažan i „osvetljen“.

Ali opet, ima mnogo drugih trenutaka kad Verteks ne radi ugodne stvari…puno puta tranzitno SO ili VE prođu kroz našu kartu pa vi ipak ne upoznate novog i uzbudljivog ljubavnika (i/ili ne dobijete pare bez po muke). U nekim drugim trenutcima, to predstavlja upravo ove stvari.

Evo jedan mali konkretni primjer:

"Upoznao sam dve „ljubavi mog života“ koje su mi promenile život gotovo u isti trenutak kad je tranz. SO prelazilo preko mog nat. Verteksa i/ili Antiverteksa.
Naravno, događalo se i drugih stvari u mojoj karti i u njihovim kartama (uključujući i jedan slučaj kad je tranzitni S. Čvor pravio konjunkciju s njezinim natalnim S. Čvorom u trenutku kad smo se ugledali
– a to se događa samo jednom u 18 godina ili tako nešto.

Problem je što je SO također jednom svake godine prelazilo preko mog nat. Verteksa i Antiverteksa
kad ne bih upoznao neku od „ljubavi mog života“.

Stoga za ljude koji vole konkretne čvrste definicije astroloških točaka i simbola na koje uvijek možete računati – Verteks može biti frustrirajući i neuhvatljiv.

Postavljaju se pitanja:

Kako ga koristim?
Kako ću znati kad da ga koristim?
Odlično.
Drago mi je da vas frustritra i zbunjuje.
Možda ste na pravom putu da naučite nešto vrlo važno o prirodi astrologije i radu sa živim, aktivnim simbolima.

-preuzeto sa astro-art.net-a

~ Blog Divinacija ~ Jyotish Blog ~ Forum » Dnevnik Jednog Astrologa «
Astrološke konsultacije ~ SMS & Viber & WhatsApp : +381 61 17 04 231 ili +381 677 014 817
Submit to Digg   Vertex Reply With Quote
Naši sponzori
Advertisement

i naravno, još jedan dodatak...
Old 02-03-2008, 21:51   #257
Shmishonja
Moderator

Shmishonja's Avatar

Shmishonja je offline
Registrovan: Oct 2006
Shmishonja je na dobrom putu
Arrow i naravno, još jedan dodatak...

Verteks se uvek nalazi bliže Descendentu nego Ascendentu, odnosno najčešće pada u prostor od pete do osme astrološke kuće (retko u 4. ili 9. kuću). Pošto je bliže Descendentu nego Ascendentu, ima kvalitete Descendenta: Verteks predstavlja ulogu koju ličnost ima u društvu u kome živi, u kome se razvija i s kojim mora da bude povezana.

Verteks je tačka koja astrolozima pomaže da razumeju poremaćaje ponašanja ličnosti. Harmonični aspekti Verteksa s drugim planetama predstavljaju vrstu spasa koju čovek pronalazi kada prolazi kroz psihičke poteškoće, on to čini na način koji je određen prirodom te planete i znaka u kojoj se nalazi. Kuća u kojoj se takva planeta nalazi je sklonište, zaklon, mesto u kome će se čovek osećati prijatno i gde će moći da se oporavi i nastavi dalje.

Planete u neharmoničnim aspektima s Verteksom predstavljaju modele ponašanja drugih koji su izazov i pretnja. To takođe može biti instinktivan karakter koji postoji u nekoj osobi i u koji se ona može u određenim afektivnim stanjima pretvoriti. Kuća u kojoj se ta planeta nalazi predstalja mesto tenzije ili osobu s kojom se ulazi u konflikte.

U slučaju da je Verteks u lošim aspektima i kada drugi elementi natalne karte to podržavaju, Verteks ukazuje na razne psihičke probleme. Kada je Verteks u Ovnu, to mogu biti narcisoidnost, Edipov kompleks, zavist i takav bes da čovek nije svestan šta radi, u znaku Bika Verteks ukazuje na sebičnost, osećaj inferiornosti, potrebu da joj drugi ugađaju, u nevolji eskapističko ponašanje, u znaku Blizanaca Verteks ukazuje na kleptomaniju, fobije, fiks ideje, u Raku na histerično ponašanje, probleme muškaraca sa majkom i ženom, uopšte probleme sa porodicom, sa sopstvenim osećanjima. Verteks u Lavu može da podstakne narcisoidnost, depresiju, strah od smrti, bezosećajnost, sadizam, u Devici opsesije, autizam, u Vagi emotivno-zavisničke probleme, fiks ideje, u Škorpiji asocijalnost, ekstremizam, agresiju, u Strelcu fiks ideje, psihoze, hipohondriju, u Jarcu paranoju i depresiju, probleme sa figurom oca i autoritetima, sa porodicom, nestalno raspoloženje, konfuziju, depresiju, paranoju, u Vodoliji potištenost, teskobu, zlobu, inat, u Ribama velike oscilacije između pasivnog i agresivnog ponašanja.

~ Blog Divinacija ~ Jyotish Blog ~ Forum » Dnevnik Jednog Astrologa «
Astrološke konsultacije ~ SMS & Viber & WhatsApp : +381 61 17 04 231 ili +381 677 014 817

Old 02-03-2008, 22:01   #258
thalatte
Čarobnjak

thalatte's Avatar

thalatte je offline
Registrovan: Sep 2007
thalatte je na dobrom putu
Standardno

Quote:
Originally Posted by gita VIdi Poruku
ma prije valjda da se bitne stvari dogadjaju kad se prelazi preko vertexa pa sad pokusavam odgonetnut kad mi to dolazi al sam se zapetljala
al hvala na smjernicama
E to neš ovako ...moguće da nekog upoznaš kada ti vladar 7 pređe preko Verteksa...a sada je i smisha dodala ponavljanje...može i Sunce...i Venera...

Old 02-03-2008, 22:07   #259
gita
Obično gatalo

gita's Avatar

gita je offline
Registrovan: Feb 2008
gita je na dobrom putu
Standardno

shmisho a jesi pa sad
i dosta je jasnije
puno hvala...jos ne mogu skontat kad ce sunce preko mog vertexa...alicu

i za lava sta pise,nisam ja takva

vodolija+vaga
Old 02-03-2008, 22:25   #260
sahadow452
Obično gatalo

sahadow452's Avatar

sahadow452 je offline
Registrovan: May 2007
sahadow452 je na dobrom putu
Smile vodolija+vaga

u Vagi emotivno-zavisničke probleme, fiks ideje, (jos kakve fix ideje)

Sada sam racunala...i meni i njemu je Vertex u Vagi...i uzela sam datum kada smo se upoznali...i Sunce i Venera su prelazile preko nasih Vertexa...,...
Naši sponzori
Advertisement

Old 06-03-2008, 22:40   #261
Lotosov cvet
Obično gatalo

Lotosov cvet's Avatar

Lotosov cvet je offline
Registrovan: Jan 2008
Lotosov cvet je na dobrom putu
Standardno

Sta mislite sta bi znacilo kada se u solarnom horoskopu poklope:
Lilith u III solarnoj kuci u Skorpiji je na Vertex koji je u V natalnoj kuci???

Old 07-03-2008, 14:58   #262
emmilija
Obično gatalo

emmilija's Avatar

emmilija je offline
Registrovan: Oct 2007
emmilija je na dobrom putu
Standardno

Quote:
Originally Posted by Pandora1974 VIdi Poruku

Sta mislite sta bi znacilo kada se u solarnom horoskopu poklope:
Lilith u III solarnoj kuci u Skorpiji je na Vertex koji je u V natalnoj kuci???
pandora,
evo mog iskustva sa prelaskom lilita preko vertex-a
vertex mi je na 6 skorpije u VI, pa sam 2001 kada je lilit prelazio isti, upoznala preko posla decka sa kojim sam ubrzo ostvarila dosta strasnu vezu (valjda zbog skorpije) koja je kratko trajala i nije se bas slavno zavrsila
2007 opet lilit prelazi preko vertex-a i ja opet preko posla upoznajem osobu koja me je jako zaintrigirala, jos uvek nismo u vezi (zivi u inostranstvu) ali pravo da ti kazem malo se plasim zbog proslog loseg iskustva...
ali videcemo...
tebi je vertex isto u skorpiji u V, pa mozda upoznas nekog dasu na nekoj zurci, kaficu ili koncert, pa ostvarite neku strasnu vezu...
ali mislim da su vazni i drugi neki aspekti pored ovoga, a ne samo konjukcija lilita i veretx-a, tako da prati pa pisi...

Last edited by emmilija; 07-03-2008 at 19:29..

Old 07-03-2008, 16:47   #263
Lotosov cvet
Obično gatalo

Lotosov cvet's Avatar

Lotosov cvet je offline
Registrovan: Jan 2008
Lotosov cvet je na dobrom putu
Standardno

Hvala ti Emmilija, javljm ti se cim se pocne klupko razmotavati...
Nadam se da ce ti Lilit doneti vise srece ovaj put.
Poz....

Old 07-03-2008, 17:13   #264
thalatte
Čarobnjak

thalatte's Avatar

thalatte je offline
thalatte je na dobrom putu
Standardno

Joooj curke baš sam išla provjerit 2007. kad je meni Lilith bio na Verteks....e i ja sam u to vrijeme upoznala dečka,preko noći se spanđali...a tada je i tr.Venera na Marsu bila...Znači može biti da ima nešto u tome!!!

Old 23-03-2008, 03:38   #265
Nale 83
Veštac

Nale 83 je offline
Registrovan: Feb 2008
Nale 83 je na dobrom putu
Standardno

Moze li mi neko reci sta znaci kada je moj Verteks, koji je u VII kuci u devici, u konjikciji sa njegovim Suncem u devici tj. mojoj VII kuci (sinastrija)?
I da ... znaci li nesto kada je Verteks u konjukciji sa Fortunom, sve u VII ?
Nemojte se smejati ovakvim pitanjima ... bar ne puno - pocetnik sam, ali ucim polako .

Old 24-04-2008, 11:03   #266
Rivendell
Obično gatalo

Rivendell's Avatar

Rivendell je offline
Registrovan: Apr 2008
Rivendell je na dobrom putu
Standardno

HELP! Moj Vertex je u konjukciji s Mjesecom i Plutonom u Škorpionu (gadno, zar ne), ali se u sinastriji suprugov Vertex također nalazi u konjukciji s mojim Vertexom, Mjesecom i Plutonom, jer je i njemu Vertex čini mi se na istom stupnju kao i moj. Može li mi netko pojasniti što to znači?

Old 24-04-2008, 23:06   #267
d80tod
Početnik

d80tod's Avatar

d80tod je offline
d80tod je na dobrom putu
Standardno

E pa i ja da dodam Vertexov položaj u mom natalu. Nalazi se u strelcu u V kući i pravi kvadrate sa Saturnom i z III i Mesecom iz IX

Old 26-04-2008, 21:15   #268
TrilianSi
Moderator

TrilianSi's Avatar

TrilianSi je offline
Registrovan: Aug 2006
TrilianSi je na dobrom putu
Standardno

Quote:
Originally Posted by d80tod VIdi Poruku
E pa i ja da dodam Vertexov položaj u mom natalu. Nalazi se u strelcu u V kući i pravi kvadrate sa Saturnom i z III i Mesecom iz IX
Vertex ima jaku energiju u karti kada je u pitanju konjukcija sa nekom planetom, ostale aspekte možeš zanemariti
Vertex u znaku Strelca može ukazati na hipohondriju, psihoze ili fiks ideje...

Quote:
Originally Posted by Rivendell VIdi Poruku
HELP! Moj Vertex je u konjukciji s Mjesecom i Plutonom u Škorpionu (gadno, zar ne), ali se u sinastriji suprugov Vertex također nalazi u konjukciji s mojim Vertexom, Mjesecom i Plutonom, jer je i njemu Vertex čini mi se na istom stupnju kao i moj. Može li mi netko pojasniti što to znači?
Mislim da u vašoj sinastriji ukazuje na karmički susret

"Gledajte u budućnost...sastaćemo se... vi i ja... tamo..."

Old 26-04-2008, 22:09   #269
Snesko Belic
Obično gatalo

Snesko Belic's Avatar

Snesko Belic je offline
Registrovan: Nov 2007
Snesko Belic je na dobrom putu
Standardno

Ja sam svoju ljubav upoznala kada mi je Jupiter bio na Vertexu koji mi je u sedmoj kuci.

Old 26-04-2008, 22:18   #270
TrilianSi
Moderator

TrilianSi's Avatar

TrilianSi je offline
Registrovan: Aug 2006
TrilianSi je na dobrom putu
Standardno

Quote:
Originally Posted by Snesko Belic VIdi Poruku
Ja sam svoju ljubav upoznala kada mi je Jupiter bio na Vertexu koji mi je u sedmoj kuci.

i ja sam Treba pratiti tranzite nad Vertexom i naravno progresije, itekako rade

Da , da dodam još da mi je tada progresivni Vertex bio u konjukciji sa natalnim Mesecom (doduše malo širi orbis - 4*)

"Gledajte u budućnost...sastaćemo se... vi i ja... tamo..."
Naši sponzori
Advertisement

Odgovor

Posetioci koji trenutno gledaju ovu temu: 1 (0 član/članova i 1 gosti/gostiju)

Opcije Teme Pretraži Temu
Pretraži Temu:

Napredna pretraga
Način Prikaza

Posting Rules