ASTROLOGIJA ZA POCETNIKE

Nazad   Astrologija za pocetnike - Astrology For Beginners > >

Osnove natalne astrologije Znak, podznak, kuće, planete, aspekti...

Dobrodošli na Astrologija za pocetnike - Astrology For Beginners forum.

Trenutno gledate forum AFB i kao gost imate ođredena ograničenja. Kada nam se pridružite - registrujete i postanete član besplatnog AFB foruma, moći ćete da objavljujete nove teme, učestvujete u diskusijama i glasanju, komunicirate sa ostalim članovima putem privatnih poruka (PM), uploadujete razne sadržaje, koristite chat ali i sve ostale pogodnosti našeg Foruma. Registracija je brza, jednostavna i potpuno besplatna, prema tome, priključite se sada!!

Ako imate problema u toku registracije ili logovanja, molimo Vas da nas kontaktirate.
Odgovor

Opcije Teme Pretraži Temu Način Prikaza

Uran
Old 16-09-2007, 00:39   #16
Andreina
Veštac

Andreina's Avatar

Andreina je offline
Registrovan: Jan 2007
Andreina je na dobrom putu
Thumbs up Uran

Tekst o Uranu (skinuto sa net-a)

Uran je 1871. otkrio William Herschell. Taj planet Sunce obiđe u 84 godine i u svakom znaku se zadržava 7 godina. U mitologiji predstavlja prvobitni nebeski princip koji je oplodio Geu / zemlju /, iz koje su onda nastali svi ostali bogovi i živa bića. Astrolozi ga povezuju sa francuskom revolucijom, te otkrićem električne struje, kao i sa industrijskom revolucijom. Ipak, uprkos stalnom naglašavanju njegove '' revolucionarnosti '', na svom višem nivou Uran predstavlja konstantan, snažan i slobodan protok energije, prije nego li grčevite, povremene i neočekivane strujne udare.
U odnosu na Saturnovu perfekcionističku samorefleksiju koja ponekad blokira spontani izražaj ideja i osobnih uvjerenja, Uranov utjecaj je oslobađajući, jer donosi snažnu svijest o potrebi da se čovjek samorealizira na svoj lični, jedinstveni način. Kao da kaže: '' To sam što jesam, ne mogu biti ništa što nisam i želim biti sve što jesam. '' To je ono duboko povezivanje sa željama srca, iako za Uran tvrde da simbolizira univerzalni razum, međutim, srce i razum možemo strogo odjeljivati samo na razinama Venere i Merkura, a ovdje se radi o jednoj proširenoj vrsti percepcije koja uključuje inteligentnu emociju, kao i produhovljeni racio, čiji je produkt u podjednakoj mjeri intuicija, vizionarstvo, te povremeni bljeskovi stvaralačkog nadahnuća.

Za razliku od solarnog principa koji uspostavlja hijerarhiju i saturnovog principa koji tu hijerarhiju učvršćuje, kod Urana se ne radi o dvodimenzionalnim vertikalama, već svaka točka vertikale ujedno predstavlja horizontalni plan iskustva i obratno. Razvoj ne ide korak po korak, odozdo prema gore, već spiralno, holistički, sa sviješću da svaka točka putovanja može dovesti do centra znanja, no isto tako i sama može postati novi centar, oplođena zrakastim širenjem ideja kao energetsko – arhetipskih tvorevina. U tom smislu Uran predstavlja, dapače i garantira oslobađanje suštinskog bića od strukture, kao i jedan blagi prezir spram svakog oblika stereotipnog, linearnog mišljenja i djelovanja, a koje nije ispunjeno dubljom sadržinom individualne svijesti. Naime, mi možemo naučiti raditi stvari perfektno oponašajući tuđe metode i umne dosege – u konačnici to na jednom nižem nivou može i čimpanza. No za stvaralačko mišljenje potrebno je nešto više od pukog oponašanja, potrebna je centrirana svijest u kojoj se bez diskriminacije povezuju različiti planovi bića, i tjelesni i umni, emotivni, nagonski, ali i duhovni aspekti, koji se zgušnjavaju u jezgru dinamičko – energetske spoznaje '' Ja jesam ''. Djelujući iz te suštine, čovjek pod utjecajem Urana nema potrebu za nasilnim rušenjem strukture, jer ona prirodno otpada sama od sebe kao nekorisna fasada, prašnjavi talog minulih vremena i starih znanja, koja nemaju vrijednost praktične primjene u sadašnjem trenutku.

U različitim duhovnim praksama koriste se termini '' budnosti '' i '' prosvjetljenja '' kao najviša dostignuća koja čovjek na Zemlji može postići. Ipak, velika je greška tu '' prosvjetljenost '' pokušavati ostvariti kroz godine i godine mukotrpne, šablonske prakse, kroz neku tehniku zatiranja vlastitih čula ili papagajsko ponavljanje moralizirajućih, prvenstveno tuđih istina. Trenutak buđenja je jednostavan kao let ptice prema odredištu ili bez nekog bitnog odredišta, čisti zamah oslobođenog života u svemiru različitih mogućnosti u nastajanju, gdje ne postoje nikakva unaprijed utvrđena pravila. Samo na taj način – slobodnim letom – moguće je steći široku perspektivu nad zemaljskim i prirodnim kretanjima, zakonima uzroka i posljedice, ali i mogućnostima kroz koje se ti zakoni uvijek iznova definiraju, putevi preusmjeravaju ili obnavljaju, dok se svijest sponatano proširuje. Tamo gdje se Saturn boji da ne napravi grešku, pa onda iz tog straha često puta ne napravi baš ništa, Uran greške doživljava kao oblike kreativnih eksperimenata iz kojih uči, izgrađuje se i ponekad doseže neke posve nove, neočekivane spoznaje, jer su - mnogo češće nego što to mislimo - i najveća znanstvena dostignuća nastala iz neplanirane igre i '' pogrešnih '' eksperimenata, kada se čovjek usudio da usvoji drugačije mišljenje od uobičajenih obrazaca svojih suvremenika.

Da bi čovjek postao slobodan za tu vrstu leta, mora se riješiti utega koji ga vuku prema zemlji, a što često puta predstavlja radikalno odvajanje od vrijednosti nižeg Saturna, koje podrazumijevaju stagnaciju duha u kavezu od tradicije, obiteljskih običaja, društvenih stereotipa, kao i krute religijske forme koja je već odavno izgubila suštinsku plemenitost prvobitnog Jupitera. Iz krutih sistema koji teže očuvanju svojih zidina pod svaku cijenu, rađa se neminovan strah od novoga, od promjena, a također i razni oblici diskriminacije svih onih '' neprilagođenih '' pojedinaca, koji nisu mogli spoznati srž svoje egzistencije unutar takvih nezdravih društvenih odnosa.

U tom smislu, Uran simbolizira mladost duha i sve ono što odlikuje duhom mlade, neukroćene ljude. Posebno je zadužen za emancipaciju mladih žena, prvenstveno na emotivno – seksualnom nivou, jer se po legendi iz njegovih kastriranih genitalija koje su pale u more i podignule pjenu, rodila Afrodita Urania / kultura /, ali također i ona zemaljska verzija boginje, koja je istovremeno i ljubavnica i ratnica i gospodarica divljih zvijeri / nagona /.

On predstavlja i ljude koji su odmaknuti od svakodnevnog življenja i obiteljskih dužnosti da bi se mogli posvetiti široj vrsti obitelji, što podrazumijeva slobodno udruživanje krvno nevezanih pojedinaca, koji se spajaju prema sklonostima i osjećaju slične životne misije, u raznim građanskim udrugama, društvima, klubovima. U tom smislu, on se odnosi i na ekološka udruženja, društva ljubitelja životinja, grupe za zaštitu različitih ljudskih prava, borce protiv rasizma, mirovne pokrete, udruge za borbu protiv nasilja nad ženama, pokrete za zaštitu prava homoseksualaca, bolesnih, siromašnih, itd., itd. Kod Uranskih tipova nekad je prisutna ljubav prema ljudskim vrijednostima i želja da svojim aktivizmom doprinesu poboljšanju kvalitete čovjekovog življenja na kolektivnom nivou, no istovremeno taj tip može biti vrlo odmaknut i hladan u bliskim međuljudskim odnosima, koje ponekad doživljava kao opterećujuću prepreku na putu svoje osobne misije. U raznim grupama uranskog tipa vlada posebna, nehijerarhijska dinamika, koja se temelji na konsenzusu većeg broja članova, a također i na posve spontanom, nestrukturiranom povezivanju sa pojedincima i društvima sličnog, humanističkog usmjerenja.

Uran simbolizira duhovne veze među ljudima koje su lišene osobnih interesa i koje se temelje na kreativnoj suradnji, ravnopravnosti i prijateljstvu bez ikakvih sebičnih, materijalističkih motiva. Labava struktura tih veza preduvjet je za neometeni osobni rast pojedinca i njegovu punu realizaciju na različitim planovima življenja. Velika duhovna nezavisnost ipak nije isto što i neodgovornost spram bližnjih - to mnogi brkaju kad opisuju znak Vodolije ili uranske tipove općenito, kojima je ovaj planet snažno istaknut u horoskopu. Naime, samo slobodan i nevezan čovjek može biti istinski odgovoran prema svojim bližnjima i tada ta odgovornost proizilazi iz njegove slobodne volje i svjesnog usmjerenja, a ne iz ovisničke vezanosti na partnera i članove obitelji, ili iz straha od samoće. Također, ovdje se rastače onaj niži neptunovski koncept - '' samo ja i moji smo dobri i pravovjerni, a ostali me se ne tiču. '' Kako Uran nije previše opterećen ni jednom drugom vjerom, osim vjerom u čovjeka, tako nikad ni ne pravi klasifikacije tipa: '' moji '' i '' njihovi '', jer je sposoban uočiti univerzalnu humanu vrijednost u svim ljudima, bez obzira na njihovu nacionalnu, vjersku, rasnu ili spolnu pripadnost.

Razmatrajući položaj ove planete u osobnom horoskopu, prvenstveno pridajući značenje položaju Urana u određenoj kući horoskopa, kao i bliskim aspektima sa Suncem, Mjesecom, ascedentom, Merkurom, Venerom i Marsom, moći ćemo uočiti ona područja života, gdje ćemo biti poticani na različite promjene, te ćemo osjećati snažnu potrebu za rastom i oslobođenjem kroz napuštanje uobičajene rutine življenja, a također ćemo na tom životnom području imati priliku da iskažemo povremene bljeskove jake stvaralačke inteligencije. Tu će biti i naši prijatelji, koji mogu na nas stimulativno djelovati i tu će se ponekad moći uočiti naše najuzvišenije nade, ideali i duhovni ciljevi, koje ćemo željeti prizemljiti na jednostavan i konkretan način, kako bi unaprijedili sebe, druge ljude, kao i svijet u cjelini.

To je planet koji pokreće zbivanja i uskomešava ustajalu vodu, izvlači na svjetlo brojna pitanja, i to baš ona najskrivenija i najproblematičnija. Tu nikad nema osobne netrpeljivosti, ni osobnih sklonosti, već ledena, neosobna odlučnost da se unese jasnoća u neistraženo, zamućeno, neizgovoreno, zabranjeno...poput mitskog nosača svjetla, Uran nezadrživo prodire u naše živote i tamo gdje smo spremni da primimo njegove darove, mi postajemo djeca Univerzuma, ponosni i slobodni pod zvjezdama.
Advertisement

Old 10-10-2007, 14:02   #17
Mirka
Obično gatalo

Mirka's Avatar

Mirka je offline
Registrovan: Sep 2007
Mirka je na dobrom putu
Standardno

Mene zanima moj Uran koji se nalazi u 1. kući u Vagi i u opoziciji je sa Suncem u Ovnu koji je u 7. kući? Kod mene se taj podznak Vaga ne primećuje (ne primećujem ga ni ja ni drugi) nema diplomatije,tolerancije već samo revolucije i eksplozije. Jupiter i Mars su mi u Vodoliji tako da ponekad sebe doživljavam više kao Vodoliju nego Ovna. Dali to može da znači da sam ja Uranski tip?
Submit to Digg   Uran Reply With Quote

Old 11-10-2007, 15:41   #18
pcelica maja
Obično gatalo

pcelica maja's Avatar

pcelica maja je offline
Registrovan: Aug 2007
pcelica maja je na dobrom putu
Standardno

Moj slatki URAN je u drugoj u konjukciji sa mojim SUNCETOM .Moram biti iskrena i reci da ne znam sta bih bez njega .Dolazi mi iz sedme pa se tako , moj dragi , ja i URAN ludo zabavljamo....Promeljiva finansijska situacija..?

Pa sta reci uvek sam bila galantna ....kad ima i kad mi moj dragi da...

Old 15-10-2007, 14:04   #19
s_ana_dra
Obično gatalo

s_ana_dra's Avatar

s_ana_dra je offline
Registrovan: Jul 2007
s_ana_dra je na dobrom putu
Standardno

moj uran je u 4 kuci u strelu. Pravi opoziciju sa MC, kvadrat sa suncem, kvadrat sa AC, etile sa merkurom. Koliko je lose postavljen moj uran, s obzirom da imam ova dva kvadrata?
pozz

Old 31-10-2007, 02:40   #20
Succubus
Početnik

Succubus je offline
Registrovan: Oct 2007
Succubus je na dobrom putu
Standardno

može li meni netko protumačit moj Uran
[img=http://img135.imageshack.us/img135/7414/nkei4.th.png]

Old 31-10-2007, 07:46   #21
zoka57
Obično gatalo

zoka57's Avatar

zoka57 je offline
Registrovan: May 2007
zoka57 je na dobrom putu
Standardno

Quote:
Originally Posted by Succubus VIdi Poruku
može li meni netko protumačit moj Uran
[img=http://img135.imageshack.us/img135/7414/nkei4.th.png]
Vuce te rizik,nema sanse da se ne otkrije sve sto je tajno i ne bude skandal.Mozda bi mogla da radis kao skandal majstor i da budes neki novinar ,reziser pa da pises o kriminalu seksu i tako na najbolji nacin spojis lepo i korisno.

Old 01-11-2007, 23:37   #22
sahadow452
Obično gatalo

sahadow452's Avatar

sahadow452 je offline
sahadow452 je na dobrom putu
Standardno

Uran u Devici
Izraženo prisustvo analitickog uma sa potrebnom dozom prakticnosti, ali odbojan stav prema rutinama. Zbog toga ove osobe neocekivano mogu da promene pravac svog kretanja i skrenu u iznenadujucem pravcu. Sklone su da standardne probleme rešavaju na nov i originalan nacin. Zatvorene su i veoma oprezne. Svojom oštroumnošcu mogu ostvariti izuzetne rezultate na poslu kojim se bave. Imaju talenta za mnoge oblasti, a posebno za pronalazaštvo. Iako okolini deluju pomalo ekscentricno veoma su humane osobe i vole ljude, mada su bojažljivi u sklapanju poznanstava i stupanju u ozbiljnije veze. Prekomernom kritikom mogu da pokvare odnose u svojoj okolini.

Uran u šestoj kuci
Ukazuje na jedinstvene osobe koje se razlikuju od uobicajenih klišea. Sve što rade rade na sebi svojstven nacin i veoma su originalni. Teško prihvataju svakodnevne norme i uhodane rutine. Najbolji su kada su prepušteni sami sebi. Tada njihova kreativnost i marljivost najviše dolaze do izražaja. Imaju problema sa zdravljem, narocito sa nervima, ali vode racuna o njemu. Koriste im alternativne metode lecenja.

I jos je u kvadratu sa Venerom u 9 kuci.......(kada nekom okrenem ledja to je uzas...nema vracanja)
Rec moras,je za mene ne podnosljiva...cesto kao odgovor na to umem reci,da moram samo umreti,a sve ostalo je pitanje da li ja to zelim ili ne...valjda zato sto su mi uran i merkur zamenili mesta....ponekad me ljudi ne razumeju sta pricam,jer jednostavno ne mogu da me prate ....

Old 02-11-2007, 22:22   #23
sto mu gromova
Veštac

sto mu gromova's Avatar

sto mu gromova je offline
sto mu gromova je na dobrom putu
Standardno

Meni se Uran nalazi u strelcu u 9. kuci...Od aspekata:
Ur 0 So
Ur 90 ASC
Ur 0 MC
Ur 150 Mo

doneo mi je da nemam dlake na jeziku...i da vecito isterujem neku pravdu...taman posla da je neko nepravedan prema meni ili da mi je uradio nesto lose iz sopstvenog hira,pa lovila bih ga na kraj sveta samo da prizna da je pogresio u tome necem...
doneo mi je da se iznerviram u sekundi nad ljudskom gluposcu i da to bude u jednoj stotinki sekunde lavina besa i emocija,a u drugoj jedna potpuna ravnodusnost kao da do malopre nisam lupala nogom po plakarima...
i nadam se da ce mi doneti lepu karijeru...

Old 02-11-2007, 22:57   #24
mandrak-21
Čarobnjak

mandrak-21's Avatar

mandrak-21 je offline
Registrovan: Dec 2006
mandrak-21 ima dobru aurumandrak-21 ima dobru auru
Standardno

Quote:
Originally Posted by sto mu gromova VIdi Poruku
Meni se Uran nalazi u strelcu u 9. kuci...Od aspekata:
Ur 0 So
Ur 90 ASC
Ur 0 MC
Ur 150 Mo

doneo mi je da nemam dlake na jeziku...i da vecito isterujem neku pravdu...taman posla da je neko nepravedan prema meni ili da mi je uradio nesto lose iz sopstvenog hira,pa lovila bih ga na kraj sveta samo da prizna da je pogresio u tome necem...
doneo mi je da se iznerviram u sekundi nad ljudskom gluposcu i da to bude u jednoj stotinki sekunde lavina besa i emocija,a u drugoj jedna potpuna ravnodusnost kao da do malopre nisam lupala nogom po plakarima...
i nadam se da ce mi doneti lepu karijeru...
Vrlo moguce da izadjes u javnost kada titranzitni uran dodirne asc. to ce se uskoro desiti

Old 02-11-2007, 23:27   #25
sto mu gromova
Veštac

sto mu gromova's Avatar

sto mu gromova je offline
sto mu gromova je na dobrom putu
Standardno

Quote:
Originally Posted by mandrak-21 VIdi Poruku
Vrlo moguce da izadjes u javnost kada titranzitni uran dodirne asc. to ce se uskoro desiti
zar Uran nije vec poceo da tranzitira moj ASC...primetila sam da sam naprasno pocela da se bavim astrologijom...a i nekako sam nenormalna
i ono sto sam ranije uspevala kod sebe da iskontrolisem sad nikako ne uspevam...samo explodiram u trenutku!!!PUF!

Old 03-11-2007, 01:13   #26
mandrak-21
Čarobnjak

mandrak-21's Avatar

mandrak-21 je offline
Registrovan: Dec 2006
mandrak-21 ima dobru aurumandrak-21 ima dobru auru
Standardno

Ako ti je natalna karte tačna onda nije ,ako se ne varam asc. ti je na 19 riba?????? uran je dosao do 18*41" ribe i onda je retrogradno počeo da se kreće
Naši sponzori
Advertisement

Old 03-11-2007, 01:47   #27
zvezdica
Obično gatalo

zvezdica's Avatar

zvezdica je offline
Registrovan: Mar 2007
zvezdica je na dobrom putu
Standardno

Quote:
Originally Posted by experta VIdi Poruku
Sta moj uran govori o meni? Ljudi kazu da sam teska kao crna zemlja.Da li je zaista tako?
Tvoj uran je u skorpiji sto daje dominantnu licnost, magnetsku seksualnost, jaku volju i veliku sposobnos koncentracije. Mozda na prvi pogled izgledas nezainteresovano ali si ustvari jako emotivna i sve te emocije drzis duboko u sebi. S' obzirom da je u devetoj kuci imas cesto potrebu za novim iskustvima i menjanjem sebe. Cvrsto se boris za sve u sta verujes makar to bilo i sklono nekim vecim rizicima.....cini mi se da je ljubomora malo naglasena sa tvoje strane.....
E sad nadam se da sam bar nesto pogodila....

Ako je taj sicusni komadic zivota sve sto imas.....onda od njega ucini sve sto je moguce!

Old 03-11-2007, 09:44   #28
Galadriel
Početnik

Galadriel je offline
Galadriel je na dobrom putu
Standardno

Moj je u 4 u vagi,u opoziciji sa suncem,inkonjukciji sa mjesecom,opoziciji sa venerom i trigonu sa saturnom i semikvadratu sa neptunom.I to retrogradan.Znam da Uran u 4 nosi nešto neo?ekivano i neobi?no na polju doma i jaku imaginaciju osobe, intuitinvost,sklonost ka prou?avanju okultnog.Jel bi mi netko mogao objasniti nešto više vezano uz ove aspekte?
http://i138.photobucket.com/albums/q...a_01/DARJA.gif

Old 03-11-2007, 12:28   #29
s_ana_dra
Obično gatalo

s_ana_dra's Avatar

s_ana_dra je offline
Registrovan: Jul 2007
s_ana_dra je na dobrom putu
Standardno

gabrijel

Uran u 4 govori da je u kuci najveci haos i najveci stres. Ono sto bi trebalo da je intimno, to nije dovoljno. Prijatelji i poznanici ti cesto dolaze u kuci, kao u svoju. Ovo je pokazatelj razvoda roditelja, kao i moguceg ocuha ili macehe. blizu kuce je trafo stanica ili neki drugi izvor zracenja, a moguce je da i avioni stalno nadlecu kucu. opasnost od bombe ili eksplozije u kuci. I ja imam ovaj polozaj urana, nije as sve moji nisu razvedeni i nije bas takav haos u kuci.

opozicija se smatra losim aspektom, tako da opozicija sunca i urana kaze da nasaje problem volje uran tezi oslobodjenju tako da je u sukobu as svakim ko je iznad njega. ne priznaje autoritt. Osoba priznaje samo genijalnost. To je covek koji je bntovan i uvek suprotan u svom suprostavljanju. Otac je u sukobu sa njegovim idejama. Moze biti utopista ili revolucionar. Pojavljuje se prijatelj koji je pritivan njegovim idejama, pa i njemu samom.

e jos ne mogu da skontam da li de inkonjukcija smatra za los ili dobar aspekt.

opozicija sa venerom radja se kic, neumerenot a stga neukus. poreba za promenom klasicnih obrazaca u ljubavi lepoti, polnosti. sa ovim aspekto je zabranjeno biti prosecan ako se zelis biti srecan

toliko od mne, mozda sam se nalupala, ipak sam ja samo pocetnik
pozz

Old 03-11-2007, 13:01   #30
Galadriel
Početnik

Galadriel je offline
Galadriel je na dobrom putu
Standardno

Puno hvala S_ana_dra!Istina da je u blizini mog stana trafo stanica i da mi je stan prometan kao autobusni kolodvor,puno prijatelja provodi dosta vremena kod mene,i ja i muž smo dosta druželjubivi,a što se ti?e roditelja...nisu razvedeni, ali ja ve? odavno ne živim s njima,davno sam se odselila,imam totalno druga?ije poimanje svijeta od njih.I da,istina je,teško se nosim sa autoritetima, a prosje?nost me užasava.A sklonost ka okultnom?Ima li kakve veze ovaj aspekt sa neptunom?
Naši sponzori
Advertisement

Odgovor

Posetioci koji trenutno gledaju ovu temu: 1 (0 član/članova i 1 gosti/gostiju)

Opcije Teme Pretraži Temu
Pretraži Temu:

Napredna pretraga
Način Prikaza

Posting Rules