ASTROLOGIJA ZA POCETNIKE

Nazad   Astrologija za pocetnike - Astrology For Beginners > >

Osnove natalne astrologije Znak, podznak, kuće, planete, aspekti...

Dobrodošli na Astrologija za pocetnike - Astrology For Beginners forum.

Trenutno gledate forum AFB i kao gost imate ođredena ograničenja. Kada nam se pridružite - registrujete i postanete član besplatnog AFB foruma, moći ćete da objavljujete nove teme, učestvujete u diskusijama i glasanju, komunicirate sa ostalim članovima putem privatnih poruka (PM), uploadujete razne sadržaje, koristite chat ali i sve ostale pogodnosti našeg Foruma. Registracija je brza, jednostavna i potpuno besplatna, prema tome, priključite se sada!!

Ako imate problema u toku registracije ili logovanja, molimo Vas da nas kontaktirate.
Odgovor

Opcije Teme Pretraži Temu Način Prikaza

Old 01-05-2007, 20:18   #16
expulseza2
Banned

expulseza2 je offline
Registrovan: Aug 2006
expulseza2 je na dobrom putu
Standardno

Quote:
Originally Posted by Nevencica VIdi Poruku
E ja sad imam jedno zbunjujuce pitanje Da li se za dispozitora planete gleda vladalac znaka u kome se nalazi ta planeta (npr mars u jarcu, znaci njegov dispozitor je saturn) ili se gleda stepen na kon se nalazi planeta (npr mars u jarcu na 6 stepenu pa je vladar tog stepena devica a njom vlada merkur) ???
Misim sto jednostavno kad moze mnooogo komplikovanije
Dispozitor planete je vladalac znaka u kome se nalazi. Npr, dispozitor Meseca u Lavu je Sunce.
Submit to Digg   Dispozitori Reply With Quote
Naši sponzori
Advertisement

grafikon dispozitora
Old 30-05-2007, 00:29   #17
Dorijana
Obično gatalo

Dorijana's Avatar

Dorijana je offline
Registrovan: Apr 2007
Dorijana je na dobrom putu
Standardno grafikon dispozitora

Nesto nadjoh, pa posto nisam videla da je iko to ovde spominjao, rekoh da podelim.
Nisam bas sigurna sta vidim na svojoj karti, al bice trenutaka dokolice ..

http://imagehost.axisdraw.com/files/70/dispozitori.gif

Put do dispozitora...astro.com- extended chart selection-pullen/astrolog

Eh kad je covek umoran i blesav... tnx slatka jos jednom ..

Last edited by Dorijana; 30-05-2007 at 01:05..

dispozitor
Old 16-07-2007, 22:01   #18
zoka57
Obično gatalo

zoka57's Avatar

zoka57 je offline
Registrovan: May 2007
zoka57 je na dobrom putu
Standardno dispozitor

Bilo bi lepo da porazgovaramo i o konacnom dispozitoru i njegovom uplivu na natal u smislu koliku mu jacinu daje i gde prica pocinje i zavrsava se.
Ja imam dva veneru i meseca .Sta mislite ko je jaci mozete mi dati i nadimak ne ljutim se.

Old 16-07-2007, 22:35   #19
sahadow452
Obično gatalo

sahadow452's Avatar

sahadow452 je offline
Registrovan: May 2007
sahadow452 je na dobrom putu
Standardno

Dispozitor mog Merkura u vodoliji je Uran pa jos u devici....ili gresim...
Mislim da ne gresim i mislim da je to obostrano...

Old 24-07-2007, 16:17   #20
TrilianSi
Moderator

TrilianSi's Avatar

TrilianSi je offline
TrilianSi je na dobrom putu
Standardno

Quote:
Originally Posted by sahadow452 VIdi Poruku
Dispozitor mog Merkura u vodoliji je Uran pa jos u devici....ili gresim...
Ne grešiš

"Gledajte u budućnost...sastaćemo se... vi i ja... tamo..."

Old 24-07-2007, 20:52   #21
ili_ili
Obično gatalo

ili_ili's Avatar

ili_ili je offline
Registrovan: Jan 2007
ili_ili je na dobrom putu
Standardno

meni je sunce dispozitor jupitera ?
gde ima objasnjenje za to ?

ili_ili...
Old 24-07-2007, 21:10   #22
destiny
Obično gatalo

destiny's Avatar

destiny je offline
destiny je na dobrom putu
Thumbs up ili_ili...

Quote:
Originally Posted by ili_ili VIdi Poruku
meni je sunce dispozitor jupitera ?
gde ima objasnjenje za to ?
Jeste ti Sunce dispozitor Jupitera, jer je JU u znaku Lava, a Lavom vlada Sunce - eto ti objasnjenja...a ondaK dalje, dispozitor Sunca bi bila Venera (koja je kao i Sunce u X kuci)...moze tako?
ili je tako ili nije...

jub-sudbinica
mozda

Nikad neces odrasti mali veseljace...

Old 24-07-2007, 21:13   #23
ili_ili
Obično gatalo

ili_ili's Avatar

ili_ili je offline
Registrovan: Jan 2007
ili_ili je na dobrom putu
Standardno

da za sve u zivotu kod mene je ILI / ILI
ima sigurno u mom "coroskopu" kako to voli da kaze jedan astrolog, odakle pocinje ta moja osobina
JU90SO ?

Old 02-08-2007, 18:31   #24
Krokodokodil
Obično gatalo

Krokodokodil's Avatar

Krokodokodil je offline
Registrovan: Feb 2007
Krokodokodil je na dobrom putu
Standardno

Nema tu ili/ili...
Jupiter -> Sunce -> Venera, konachni dispozitor;
Mars, Pluton, Uran -> Merkur, konachni dispozitor;
Mesec, Neptun, Saturn -> Mars -> Merkur, Konachni dispozitor;

T to hsto ti je Jupiter u kvadratu sa svojim dispozitorom Suncem znachi da zbog svog ega koji prikriva manjak ambicije teshko mozhesh da budesh srecjan (chitaj: da imash dovoljno para po svom misljenju).

To bi bilo to.
Inache ima podforum koji se bavi dispozitorima tako da je ova tema suvishna.

Po mom skromnom mishljenju najsumnjiviji Astro sajt - http://www.librarising.com - zhivi bili pa videli.

Imshiragicj, o Kseni, Ratnici Princezi 1995-2001 -
http://www.spicum.com/astrologija/xena%201.html

Old 12-08-2007, 11:09   #25
swarovska
Obično gatalo

swarovska je offline
Registrovan: Jun 2007
swarovska je na dobrom putu
Standardno

... znak u kome bi se planeta koja predstavlja poziciju dobro ili loše osećala (tj. da li je to znak njenog sedišta, egzaltacije, izgona ili pada)...sa tim delom imam problem nikako da procenim veneru u blizancima kako se ona tamo oseca?sediste joj nije,nije ni egzaltaci ja ni uzgon ni pad pa sta je onda?njen dispozitor je merkur takodje u blizancima

Evo sta kaze Imsiragic o dispozitorima
Old 12-08-2007, 12:43   #26
Merkur
Moderator

Merkur's Avatar

Merkur je offline
Merkur je na dobrom putu
Arrow Evo sta kaze Imsiragic o dispozitorima

Jedna od najvaznijih stvari u mehanizmu astroloskog tumacenja jeste poznavanje price o dispozitorima. Nijedna pozicuja niti jedan aspekt sami po sebi ne govore dovoljno ako ne uzmemo u obzir i njihovu dispoziciju. Pozicija i dispozicija predstavljaju jednu celinu. Pozicuju predstavlja planeta u znaku i kuci, ili nekom aspektu. Dispozitor jedne planete je planeta koja vlada znakom u kome se pomenuta planeta nalazi.

Kada vidimo da osoba ima SO120JU, mozemo zakljuciti da ce imati dobar status i finansiski uspeh, ali da bismo zakljucili sta ce biti sa tim, da li ce to biti kratkotrajno ili trajno stanje stvari, pogledacemo dispozitora. To znaci ako je SO u Vagi - njegov dispozitor je VE. Moramo posmatrati VE da bismo zakljucili kako se zavrsava ono o cemu SO govori. Ako je VE dobro postavljena, mi zakljucujemo da ona potvrdjuje dobar uticaj SO. Ako iz drugog ugla posmatramo aspekt SO120JU (pri cemu je, recimo, SO u Vagi, a JU u Blizancima) mozemo reci da osoba (SO), srece licnost iz inostranstva (JU), koja joj pomaze u necemu (120). Ipak, sta ce se kaznije desiti u njihovom odnosu reci ce dispozitori tih planeta. Pa kako je ME dispozitor JU, A VE dispozitor SO, posmatramo njih kako bismo zakljucili sta ce biti sa tim odnosom kasnije kroz vreme, odnosno - u sta ce se on izroditi. Ukoliko bi dispozitori (u ovom slucaju ME i VE) bili u medjusobno harmonicnom aspektu, zakljucili bismo da ce odnos te dve osobe sigurno biti dobar, kao i sve sto se odnosi na simboliko predhodno posmatranog aspekta (SO120JU). Ako bi se naslo u zenskoj karti, mogli bismo reci da taj odnos prerasta u ljubav. Svakako da bi taj polozaj planeta u svakom horoskopu govori o uspehu i sreci. Naravno, ovo bi bila idealna situacija, i ako se takva nadje u horoskopu, onda izvlacimo zakljucak da se radi o jakoj sudbini pozitivnog tipa (bar za tu oblast0. Naravno moguca je i sasvim drugacija situacija, a to je da se dispozitori nadju u medjusobno losem aspektu, sto tada predstavlja problem, jer nakon pocetne i kratkotrajne srece - vidimo rasturanje odnosa, svadju i gubitke, vec u zavisnosti sta planete same simbolizuju. Tu u svakom slucaju mozemo zakljuciti da sa strane stvari izgledaju dobro, ali u sustini problematicne.

Nekada mozemo naici na tezak aspekt, za koji bismo posumnjali da bi mogao ugroziti zivot, ali bez proucavanja dispozitora ne smemo sa izvucemo zakljucak! Jer, ako su dispozitori u dobrom aspektu, osoba ce biti u situaciji opasnoj po zivot, mozda ce biti i povredjena - ali se ipak izvlaci iz najgoreg, jer sada taj los aspekt nema vise snage da se izrazi maksimalnim potencijalom negativnog.

Vrlo cesto dispozitori i nemaju nikakav medjusobni aspekt, ali se svakako negde nalaze i svojom pozicijom kazuju sta im se desava, pa i tu moramo obratiti paznju na to kako su postavljeni u znaku i kuci, kao i u kakvim se aspektima nalaze. Kada bismo uzeli na primer SO90MA, videli bismo borbu - jedan covek protiv drugog. Ako su u medjusobno dobrom aspektu, mi vidimo smirenje strasti i pomirenje, ako su losi - vidimo da to prerasta u rat, a ako uopste nisu aspektovani - iz polozaja i aspekta dispozitora vidimo sta ce se pojedinacno desavati jednoj i drugoj osobi. Ako je recimo, dispozitor SO dobar, a MA los, zakljucujemo da u borbi pobedjuje SO ili da se posle svadje on dobro oseca i drzi stvari u svojim rukama, dok je MA pobedjen i nezadovoljan.

Izucavanje stanja dispozitora je od izuzetnog znacaja, jer su dispozitori, pre svega, nosioci same sudbine nekog dogadjaja. Kroz aspekt mi vidimo scenu (ili jedan kadar naseg zivotnog filma), ali sudbina te scene (ili sledeci kadar filma) vidi se kroz dispozitore.

Dispozitori nisu nesto sto vidimo "na prvi pogled". Ucenici astrologije cesto grese, jer ne obracaju dovoljno paznje na njih, vec se samo pozicijom planeta zadovoljavaju - a ta povrsna procena situacije je uostalom i osobina najveceg broja ljudi. Gotovo svi uvek vide (osete) markantnu poziciju u svom ili necijem horoskopu, a sudbinu toga retko ko odmah uvidi. Zato je ona kombinacija u kojoj je dobra pozicija, a losa dispozicija - slika udice!
Uzmimo, na primer, Hitlerov horoskop. On ima MO0JU - doduse u znaku Jarca, gde je MO u izgonu a JU u padu - ali bez lozeg aspekta. Deluje prilicno obecavajuce, zar ne?! To sto je ovako dobra konjukcija u losem znaku za sebe govori o tome da ce se ona izraziti u teskim okolnostima. Kada se njegova zemlja (MO) nasla u totalnoj debilitaciji (Jarac), odnosno u teskom ekonomskom i socijalnom stanju (Mesec i Jupiter su debilitirani), pojavio se on kao MO0JU, koji je ljudima (MO) dao nadu i veru (JU). On se tako za svoj narod (MO) pojavio kao sreca (JU) u nesreci (MO u Jarcu). Digao je zemlju na noge i svi su mu verovali (MO0JU), dobivsi sve ono sto nisu imali do tada. Za manje od 10 godina od Nemacke je ponovo napravio veliku silu. OK - to je slika pozicije koja puno obecava. Medjutim, sta se desava dalje? Vidimo da je SA, kao dispozitor ove konjukcije, otisao u znak Lava u 10. kucu. SA u Lavu je samo jedna nadmena velicina, pretenciozna i prepotentna (jer je on tu debilitiran zbog suvladara u Vodoliji), te im je to dalo prepotentni osecaj super - nacije, iznad svih (UBER ALLES). Taj SA je pored toga los sa MA, kao i sa VE koja mu je vladar ascendenta (sto u horoskopu vladara predstavlja i narod), pa je tada to teska sudbina za narod, ali predstavlja isto tako i narod koji ce negovati veliku mrznju spram mnogih. Znaci, vidimo da je prvo digao narod (MO0JU), da bi ga kasnije kroz veliku mrznju razorio, kao i mnoge druge (SA90MA/VE). Mesec u konjukciji sa Jupiterom je ovde udica, pa mnogi (a posebno njegov narod - MO) nisu videli opasnost koja se krije iza "nade" koju je Hitler nosio. Sve bi bilo mnogo drugacije da mu je dispozitor te obecavajuce konjukcije - SA napravio trigon sa MA i VE. Polozaj dispozitora, zapravo, definise razvoj situacije.

Pogledajmo, s druge strane, aspekt VE180UR - sto je jedan od najmarkantnijih pokazatelja za razvod braka. Ukoliko su snjihovi dispozitori u medjusobno dobrom aspektu, zakljucujemo da ce do razvoda braka verovatno doci (jer je sam aspekt VE II UR isuvise jak znak potrebe za slobodom u ljubavi), ali mozemo reci da ce oni ostati dobri prijatelji, ili da ce se nakon toga oboma desiti nesto dobro. U sustini, ono sto ce se nakon razvoda desavati osobi koja je vlasnik horoskopa bice definisano kroz stanje dispozitora planete koja nju u ovom slucaju (VE180UR) vise predstavlja. Ako je ona predstavljena kao VE (zbog vladara ASC, Sunca ili slicno), onda ce situacija nakon prekida veze (opozicija sa UR) biti definisana Venerinim dispozitorom, pa ako je VE u Lavu - Sunce ce opisati njenu sudbinu nakon sukoba sa UR. Ukoliko je osoba predstavljena UR (a to je osoba koja pokrece razvod, odnosno ona koja hoce da se oslobodi veze), onda ce njena sudbina nakon prekida biti definisana kroz Uranovog dispozitora.

Kada je, na primer, u muskom horoskopu VE u Raku, a MO u Vodoliji - na prvi pogled izgleda da je zena u kuci, vezana za dom i porodicu. To ce biti tako u pocetku, medjutim vremenom ona postaje MO u Vodoliji, sto je slobodna zena koja ne voli nikakvu obavezu (Vodolija - znak slobode i neobaveznog), pa samim tim ovo vrlo lako moze dovesti do razvoda (Vodolija). Venera u Raku je tipicna za brak, dok je Mesec u Vodoliji tipican razvod, a posto je MO u ovom slucaju dispozitor, znaci da on opisuje konacan rezultat VE i braka.

Najvaznije je usvojiti ovaj nacin razmisljanja koji glasi: pozicija - dispozicija, slika za slikom. Cela tajna tumacenja se ogleda u tome.

Posto je los aspekt samo faktor unutrasnje, cesto nesvesne potrebe da se nesto promeni - on kao takav ne moze trajati, vec neminovno tezi da se skrasi u nekom stabilnom (harmonicnom) aspektu, a to se u sustini najbolje vidi kroz aspekte dispozitora. Covek je spreman da udje u borbu ili svadju da bi postigao nesto bolje, a mi cemo primetiti iz loseg aspekta da je on usao u opravdanu borbu koja ce nesto promeniti ako su dispozitori dobri. Ako, pak, nisu - borba je uzaludna i sto vise vreme odmice stvari ce se sve vise komplikovati.

Sve u svemu, dispozitori u astrologiji se najbolje mogu opisati kao deca nasih dela - pa stoga oni i nose sudbinu dogadjaja ili onoga sto radimo.

Lara
Naši sponzori
Advertisement

Old 12-08-2007, 13:04   #27
Dorijana
Obično gatalo

Dorijana's Avatar

Dorijana je offline
Registrovan: Apr 2007
Dorijana je na dobrom putu
Standardno

Quote:
Originally Posted by Merkur VIdi Poruku

Pogledajmo, s druge strane, aspekt VE180UR - sto je jedan od najmarkantnijih pokazatelja za razvod braka. Ukoliko su snjihovi dispozitori u medjusobno dobrom aspektu, zakljucujemo da ce do razvoda braka verovatno doci (jer je sam aspekt VE II UR isuvise jak znak potrebe za slobodom u ljubavi), ali mozemo reci da ce oni ostati dobri prijatelji, ili da ce se nakon toga oboma desiti nesto dobro. U sustini, ono sto ce se nakon razvoda desavati osobi koja je vlasnik horoskopa bice definisano kroz stanje dispozitora planete koja nju u ovom slucaju (VE180UR) vise predstavlja. Ako je ona predstavljena kao VE (zbog vladara ASC, Sunca ili slicno), onda ce situacija nakon prekida veze (opozicija sa UR) biti definisana Venerinim dispozitorom, pa ako je VE u Lavu - Sunce ce opisati njenu sudbinu nakon sukoba sa UR. Ukoliko je osoba predstavljena UR (a to je osoba koja pokrece razvod, odnosno ona koja hoce da se oslobodi veze), onda ce njena sudbina nakon prekida biti definisana kroz Uranovog dispozitora.
Merky ulepsa mi dan...Moja Ve180Ur na kraju ispade ne tako lose ..Ve u Ovnu,Ur u Skorpiji...i tu na scenu stupa moj Ma120Pl....

Old 20-08-2007, 11:21   #28
swarovska
Obično gatalo

swarovska je offline
Registrovan: Jun 2007
swarovska je na dobrom putu
Standardno

ako sam shvatila:muskarac :venera u blizancima ,mesec u skorpiji
mesec 120 saturn ,120 mars..merkuru biku(dispozitor venere) opozicija mesec a mars ribe (dispozitor meseca)90 sa venerom ..ovo mi nesto ne mirise na dobro..ALI OVDE DISPOZITORI NEMAJU NIKAKAV ODNOS???

Old 20-08-2007, 12:14   #29
Krokodokodil
Obično gatalo

Krokodokodil's Avatar

Krokodokodil je offline
Registrovan: Feb 2007
Krokodokodil je na dobrom putu
Standardno

Quote:
Originally Posted by Merkur VIdi Poruku
Jedna od najvaznijih stvari u mehanizmu astroloskog tumacenja jeste poznavanje price o dispozitorima. Nijedna pozicuja niti jedan aspekt sami po sebi ne govore dovoljno ako ne uzmemo u obzir i njihovu dispoziciju.

Sve u svemu, dispozitori u astrologiji se najbolje mogu opisati kao deca nasih dela - pa stoga oni i nose sudbinu dogadjaja ili onoga sto radimo.
A Mile dupor ih stavlja pod "sumnjive uplive" zajedno sa Lilith, Hades (koga je, izgleda, on otkrio),Ceres itd. ; ako se ne varam.

Ovaj pasus sam prochitao i kod Imshiragicja.

Po mom skromnom mishljenju najsumnjiviji Astro sajt - http://www.librarising.com - zhivi bili pa videli.

Imshiragicj, o Kseni, Ratnici Princezi 1995-2001 -
http://www.spicum.com/astrologija/xena%201.html

Old 20-08-2007, 12:27   #30
Merkur
Moderator

Merkur's Avatar

Merkur je offline
Merkur je na dobrom putu
Standardno

Quote:
Originally Posted by Krokodokodil VIdi Poruku
Ovaj pasus sam prochitao i kod Imshiragicja.
Ako si mislio na ovaj pasus ja sam gore naglasila da je to Imsiragic.
Quote:
Originally Posted by Merkur
Jedna od najvaznijih stvari u mehanizmu astroloskog tumacenja jeste poznavanje price o dispozitorima. Nijedna pozicuja niti jedan aspekt sami po sebi ne govore dovoljno ako ne uzmemo u obzir i njihovu dispoziciju.

Lara
Naši sponzori
Advertisement

Odgovor

Posetioci koji trenutno gledaju ovu temu: 1 (0 član/članova i 1 gosti/gostiju)

Opcije Teme Pretraži Temu
Pretraži Temu:

Napredna pretraga
Način Prikaza

Posting Rules