Tema: Vertex
View Single Post

da se podsetimo...
Old 02-03-2008, 21:48  
Shmishonja
Moderator

Shmishonja's Avatar

Shmishonja je offline
Registrovan: Oct 2006
Shmishonja je na dobrom putu
Wink da se podsetimo...

- Vertex -

Verteks - "Vrata sudbine"... prema rečniku Vertex je sastanak, najviša tačka koju dosegne nebesko telo u prividnom kretanju ili neka druga točka. U latinskom, vertere znači preokrenuti se.

U astrologiji
Na temelju toga da je Verteks astronomski lociran na „prekretnici“ na nebu, onda on vjerojatno ima veze s prekretnicama u životu. I ima. Na osnovi toga da se nalazi između 5. i 8. kuće, onda se možete kalditi da ima veze s „upoznavanjima ljudi“. I ima.

Ovo je astrološko pravilo sažete definicije Verteksa: On je osetljiva tačka na bilo kojoj karti koja tokom neuobičajenih, izvanrednih situacija izgleda kao sretni“preokret“ ili susret s „Vratima sudbine“.

Verteks je često kompulzivno, pa ipak sretno iskustvo i susret sa sudbinom koju ne možete izbeći (čak i ako želite). Prema astrologu Billu Meridianu (Mountain Astrologer, June/July 2001), Charles A. Jayne koji je (uz Lorne Johndro) prvi počeo koristiti Verteks, „smatrao je da je ova tačka sudbinska i da predstavlja stvari izvan naše kontrole“.

Evo kako ja tipično koristim Verteks (i Antiverteks):

Vrata sudbine mogu biti:

osoba (i način kako na vas utiče)
u sinastriji, najefektniji je kad tuđe natalno SO, MO, ASC, VE ili MA bude u konj.
S vašim Verteksom ili Antiverteksom.
S vremenom se pokazalo da većinom uzimamo u obzir konjunkcije kad gledamo Verteks i Antiverteks.
Također, što je sporija planeta, to su manji orbisi koje koristimo kad gledamo aspekte s Verteksom i Antiverteksom.

vreme (kada upoznate posebnu osobu)
kada tranzitni planet – posebno SO – vaš natalni Verteks ili Antiverteks.

Pazite šta želite

S godinama se otkrilo da je ogromna greška da se prekomerno romantizira Verteks i/ili ljudi koje on dovede u naš život.
Što se tiče toga, vrlo mi se sviđa ono što kaže astrologinja Judy Crichton Weeks o Verteksu.
Ukratko, ona smatra da je Verteks tačka „veze“ i točka „ispunjenja želje“.
Kad je umešan Verteks možemo dobiti upravo to što smo poželeli ali to dobijemo na „iskrivljen način“.

Možete se osećati kao da ste doslovno „materijalizirali željom“ taj sudbinski susret s osobom.
Taj sudbinski susret često osobu ispunjava osećajem da nešto (ili nekog) „dovrši“.
Ipak, kasnije (nakon što se sve kaže i uradi) …“vrata sudbine“ mogu vam se učiniti ne baš tako „sretnima“
kao što ste u početku mislili.
OK?

Završna reč predostrožnosti

Kao što je gore spomenuto, Verteks je osetljiva tačka u tokom neuobičajenih, izvanrednih situacija izgleda kao sretni“preokret“ ili susret s „Vratima sudbine“.
Kad ljudi prvi put otkriju Verteks, oni pomalo „skrenu“ misleći da je sve u vezi nas i naše karte neobično i izvanredno.
E pa nije niti smo mi takvi.

... pa… postoje ti „neobični, izvanredni“ trenutci kad se Verteks u karti (ili Antiverteks) „osvetli# i postane snažan.

Onda čini se da u svakoj karti napravljenoj na temelju natalne -Verteks je jednako snažan i „osvetljen“.

Ali opet, ima mnogo drugih trenutaka kad Verteks ne radi ugodne stvari…puno puta tranzitno SO ili VE prođu kroz našu kartu pa vi ipak ne upoznate novog i uzbudljivog ljubavnika (i/ili ne dobijete pare bez po muke). U nekim drugim trenutcima, to predstavlja upravo ove stvari.

Evo jedan mali konkretni primjer:

"Upoznao sam dve „ljubavi mog života“ koje su mi promenile život gotovo u isti trenutak kad je tranz. SO prelazilo preko mog nat. Verteksa i/ili Antiverteksa.
Naravno, događalo se i drugih stvari u mojoj karti i u njihovim kartama (uključujući i jedan slučaj kad je tranzitni S. Čvor pravio konjunkciju s njezinim natalnim S. Čvorom u trenutku kad smo se ugledali
– a to se događa samo jednom u 18 godina ili tako nešto.

Problem je što je SO također jednom svake godine prelazilo preko mog nat. Verteksa i Antiverteksa
kad ne bih upoznao neku od „ljubavi mog života“.

Stoga za ljude koji vole konkretne čvrste definicije astroloških točaka i simbola na koje uvijek možete računati – Verteks može biti frustrirajući i neuhvatljiv.

Postavljaju se pitanja:

Kako ga koristim?
Kako ću znati kad da ga koristim?
Odlično.
Drago mi je da vas frustritra i zbunjuje.
Možda ste na pravom putu da naučite nešto vrlo važno o prirodi astrologije i radu sa živim, aktivnim simbolima.

-preuzeto sa astro-art.net-a

~ Blog Divinacija ~ Jyotish Blog ~ Forum » Dnevnik Jednog Astrologa «
Astrološke konsultacije ~ SMS & Viber & WhatsApp : +381 61 17 04 231 ili +381 677 014 817
Submit to Digg   Reply With Quote
Naši sponzori
Advertisement