Tema: Vertex
View Single Post

Old 10-10-2006, 23:10  
Merkur
Moderator

Merkur's Avatar

Merkur je offline
Registrovan: Aug 2006
Merkur je na dobrom putu
Standardno

Ja trazila pa nadjoh nasu Šimšonju
evo Šimišonjin verteks, ali preveden

Verteks - "Vrata sudbine"... prema rječniku Vertex je sastanak, najviša točka koju dosegne nebesko tijelo u prividnom kretanju ili neka druga točka. U latinskom, vertere znači preokrenuti se.

U astrologiji
Na temelju toga da je Verteks astronomski lociran na „prekretnici“ na nebu, onda on vjerojatno ima veze s prekretnicama u životu. I ima. Na osnovi toga da se nalazi između 5. i 8. kuće, onda se možete kalditi da ima veze s „upoznavanjima ljudui“. I ima.

Ovo je moje astrološko pravilo sažete definicije Verteksa: On je osjetljiva točka na bilo kojoj karti koja tijekom neuobičajenih, izvanrednih situacija izgleda kao sretni“preokret“ ili susret s „Vratima sudbine“.

Verteks je često kompulzivno, pa ipak sretno iskustvo i susret sa sudbinom koju ne možete izbjeći (čak i ako želite). Prema astrologu Billu Meridianu (Mountain Astrologer, June/July 2001), Charles A. Jayne koji je (uz Lorne Johndro) prvi počeo koristiti Verteks, „smatrao je da je ova točka sudbinska i da predstavlja stavri izvan naše kontrole“.

Evo kako ja tipično koristim Verteks (i Antiverteks):

Vrata sudbine mogu biti:

osoba (i način kako na vas utječe)
u sinastriji, najefektniji je kad tuđe natalno SO, MO, ASC, VE ili MA bude u konj. S vašim Verteksom ili Antiverteksom. S vremenom sam postao pomalo škrt tako da većinom uzimam u obzir konjunkcije kad gledam Verteks i Antiverteks. Također, što je sporiji planet, to su manji orbisi koje koristim kad gledam aspekte s Verteksom i Antiverteksom.

vrijeme (kada upoznate posebnu osobu)
kada tranzitni planet – posebno SO – konjunktira vaš natalni Verteks ili Antiverteks.

Pazite što poželite
S godinama sam otkrio da je ogromna greška da se prekomjerno romantizira Verteks i/ili ljudi koje on dovede u naš život. Što se tiče toga, vrlo mi se sviđa ono što kaže moja kolegica astrologinja Judy Crichton Weeks o Verteksu. Ukratko, ona smatra da je Verteks točka „veze“ i točka „ispunjenja želje“. Kad je umiješan Verteks možemo dobiti upravo to što smo poželjeli ali to dobijemo na „iskrivljen način“.

Možete se osjećati kao da ste doslovno „materijalizirali željom“ taj sudbinski susret s osobom. Taj sudbinski susret često osobu ispunja osjećajem da nešto (ili nekog) „dovrši“. Ipak, kasnije (nakon što se sve kaže i uradi) …“vrata sudbine“ mogu vam se učiniti ne baš tako „sretnima“ kao što ste u početku mislili. OK?

Završna riječ predostrožnosti
Kao što sam prije spomenuo, Verteks je osjetljiva točka u tijekom neuobičajenih, izvanrednih situacija izgleda kao sretni“preokret“ ili susret s „Vratima sudbine“. Kad ljudi prvi put otkriju Verteks, oni pomalo „skrenu“ misleći da je sve u vezi nas i naše karte neobično i izvanredno. E pa nije niti smo mi takvi.

pa… postoje ti „neobični, izvanredni“ trenutci kad se Verteks u karti (ili Antiverteks) „osvijetli# i postane snažan. Onda čini se da u svakoj karti napravljenoj na temelju natalne -Verteks je jednako snažan i „osvijetljen“.

Ali opet, ima mnogo drugih trenutaka kad Verteks ne radi ugodne stvari…puno puta tranzitno SO ili VE prođu kroz našu kartu pa vi ipak ne upoznate novog i uzbudljivog ljubavnika (i/ili ne dobijete pare bez po muke). U nekim drugim trenutcima, to predstavlja upravo ove stvari.

Evo jedan mali konkretni primjer:
Upoznao sam dvije „ljubavi mog života“ koje su mi promijenile život gotovo u isti trenutak kad je tranz. SO prelazilo preko mog nat. Verteksa i/ili Antiverteksa. Naravno, događalo se i drugih stvari u mojoj karti i u njihovim kartama (uključujući i jedan slučaj kad je tranzitni S. Čvor pravio konjunkciju s njezinim natalnim S. Čvorom u trenutku kad smo se ugledali – a to se događa samo jednom u 18 godina ili tako nešto.

Problem je što je SO također jednom svake godine prelazilo preko mog nat. Verteksa i Antiverteksa kad ne bih upoznao neku od „ljubavi mog života“.

Stoga za ljude koji vole konkretne čvrste definicije astroloških točaka i simbola na koje uvijek možete računati – Verteks može biti frustrirajući i neuhvatljiv. Postavljaju se pitanja: kako ga koristim, Kako ću znati kad da ga koristim. Odlično. Drago mi je da vas frustritra i zbunjuje. Možda ste na pravom putu da naučite nešto vrlo važno o prirodi astrologije i radu sa živim, aktivnim simbolima.

Lara
Submit to Digg   Reply With Quote
Naši sponzori
Advertisement