View Single Post

Old 21-09-2006, 19:58  
Merkur
Moderator

Merkur's Avatar

Merkur je offline
Registrovan: Aug 2006
Merkur je na dobrom putu
Standardno

Novi pogled na Mesečeve Čvorove :
Kevin Burk

Mesečevi Čvorovi predstavljaju jedan od najvažnijih simbola u astrologiji , ali u isto vreme i simbole koji su najčešće pogrešno shvaćeni . Iako većina astrologa ih koristi , malo njih zna da ih zaista i protumači . Uzmite , recimo , bilo koji astrološku knjigu za početnike . U njoj ćete naći obilje informacija i svim znacima , poljima , planetama , ali u isto veme dok su ovim temama posvećena cela poglavlja , o Mesečevim Čvorovima se ili vrlo šturo govori ili skoro da ih nema uopšte .

Kada sam počeo da učim astrologiju , bio sam zbunjen i nisam znao kako da pravilno tumačim Mesečeve Čvorove , a osećao sam frustraciju zbog toga što nigde nisam mogao da dodjem do literature o njima . Tek kada sam krenuo na časove astrologije , naučio sam da su Čvorovi tačke , a ne planete i da se koriste za predvidjanje pojave eklipsi . Tada nisam mnogo znao o astrologiji , ali sam ipak znao da su eklipse vrlo važan dogadjaj . Zaključio sam , da ako su eklipse toliko važne , a vezuju se za Mesečeve Čvorove , da onda su i Mesečevi Čvorovi podjednako bitni i tada sam se odlučio da se potpuno posvetim otkrivanju što više podataka o njima .

Čitajući literaturu , uvek sam nailazio na ista tumačenja ~ Severni Čvor ( ili Caput Draconis ~ Zmajeva Glava ) vezan je za dobre stvari u životu , uključujući uspeh , prosperitet , napredak , uvećanje i lično ispunjenje ( lično me aspciralo na Jupitera ) , dok je tumačenje Južnog Čvora ( Cauda Drakonis ~ Zmajev rep ) se svodilo na to da je on vezan za ogromne količine onoga što bi smo mi očekivali da se pojavi "ispod Zmajevog repa" ... Dugim rečima ~ Severni Čvor : DOBAR , Južni Čvor : LOŠ ...

Da budem iskren , ovakav pristup je čest u starijim astrološkim textovima . Moderni textovi imaju tendenciju da Čvorove posmatraju na manje fatalistički način . Drugim rečima ~ nema loših planeta , samo loših doživljavanja tih planeta ... i Saturn može biti vaš veliki prijatelj ...

Od loših znamenja , Južni Čvor je promovisan u tačku u karti koja pokazuje na područije u kojem ćemo najverovatnije krenuti lonijom manjeg otpora , ili se odmarati na sopstvenim lovorikama . On je takodje vezan i za Karmu koju "odradjujemo" u ovom životu . Severni čvor je postao samim tim pokazatelj procesa i iskustva kojima težimo kako bi smo uspeli da "odradimo" Karmu i napredovali dalje u ovom životu . I opet , drugim uprošćenim rečima ~ Severni Čvor : DOBAR , Južni Čvor : LOŠ ...

POTRAGA ZA DEFINICIJOM MESEČEVIH ČVOROVA
Kevin Burk

Na kraju , shvatio sam da nisam uspeo da pronadjem pravu , konkretnu , definiciju Čvorova . Zašto Čvorovi funkcionišu na taj način ? Kako su Čvorovi postali tako blisko povezani za naš duhovni Put , prošle živote i Karmu ? Svaki drugi simbol u astrologiji ima neko racionalno objašnjenje za ono što predstavlja . Do daljenjeg razumevanja prirode i simbola planeta možemo doći proučavanjem Grčke i Rimske mitologije . Znake možemo podeliti na muške i ženske , po elementima , modalitetu , tj. opise znakova možemo podeliti na -/+ polarnost , elemente vatre , vode , vazduha i zemlje , tj. modalitete kardinalni , fixni , promenljivi ... Čak i aspekte možemo razumeti kroz numerologiju i harmonizaciju ! Ali , šta je onda sa Mesečevim Čvorovima ?!

Pošto nisam uspeo da najdem dirktan izvor informacija o značenju Čvorova , rešio sam daih sam proučim . Pre svega sam proučio šta Mesečevi Čvorovi tačno znače u astronomiji . Otlrio sam da su oni matematičke tačke koje pokazuju mesto na kome Mesec u svojoj orbiti oko Zemlje preseca Ekliptiku ( vidiljiva putanja Sunca oko Zemlje ) . Severni Čvor je tačka u kojij se mesečeva orbita uzdiže iznad Ekliptike , dok Južni Čvor je tačka u kojoj mesečeva orbita ide ispod Ekliptike , kao i da se Čvorovi uvek u tačnom matematičkoj opoziciji .

Ovo možda nije tako očigledno polazište kao što je to slučaj sa elementima i modalitetima , ali samo ovaj fizički opis Čvorova može nam pomoći da bolje shvatimo šta oni astrološki predstavljaju u našoj natalnoj karti .

ČVOROVI SU MATEMATIČKE TAČKE , NE FIZIČKA TELA :
Kevin Burk

Čvorovi su matematičke tačke , a ne fizička tela . To znači da Čvorovi nisu izvor nikakvog svetla . Oni mogu primiti svetlo = aspekt od neke druge planete u našem horoskopu i oni su dosta po tome slični uglovima ( Asc' , Ic' , Desc' i Mc' ) i samim tim predstavljaju čist izraz energije i simbolike znakova u kojima se nalaze , ali ne mogu direktno učestovovati na to kako će ta druga fizička tela sama sebe da izraze , a naravno , oni nisu u mogućnosti da filtriraju energiju znakova , već samo pokazuju gde je i kolika je ta energija , a aspekti će dalje da donesu priču . Na primer , naš doživljaj energije znak Ovna veoma se razlikuje u slučaju Venere u Ovnu i Marsa u Ovnu . Osobine planeta "boje" izraz tačaka u kome se nadju . Čvorovi medjutim ne menjaju čist izraz samog znaka u kome se nadju .

Lara
Submit to Digg   Reply With Quote
Naši sponzori
Advertisement