View Single Post

Old 25-08-2006, 22:53  
expulseza
Banned

expulseza je offline
Registrovan: Aug 2006
expulseza je na dobrom putu
Standardno

Severni mesecev cvor
Severni mesecev cvor (Zmajeva glava,Caput Draconis ili Rahu u istocnoj tradiciji )ukazuje gde je nasa harmonija,cemu bi trebalo da tezimo u zivotu i cemu se , realno,mozemo nadati.Pokazuje na skolu koju bi nasa dusa zelela da zavrsi u ovoj inkarnaciji i uci nas kuda treba da se usmerimo u zivotu da bismo tu skolu zavrsili.Ako budemo isli tim putem nase duhovno bice uskladicemo sa fizickim i bicemo ispunjeni i zadovoljni svojim zivotom.Skretanje sa tog puta je uzrok vecine problema koje ljudi imaju.
U tom smislu nasi zivoti jesu determinisani ,jer svako preveliko odstupanje od "zadatog pravca" moze izazvati odredjene posledice.Naravno i ovde imamo mogucnost slobode izbora tako sto mozemo odbaciti ono sto nam cvorovi nude i kuda nas usmeravaju.Medjutim,kao i mnogi astrolozi, zastupam misljenje da taj "putokaz" treba slediti i da ga nikako ne treba odbaciti.
Sa druge strane,ne treba ciniti ni drugu gresku time sto cemo u potpunosti odbaciti onaj "ranac" i okrenuti se napretku koji nudi Severni cvor.Ne,mudrost je upravo u tome da treba spojiti iskustvo sa sansama koje se nude i to je jedini pravi put do cilja kome svaka dusa tezi.Upravo se iz negativnih iskustava mogu izvuci najjace i najjasnije pouke koje ce,kao neki caroban kljuc,otkljucati "vrata" koja su pred nama.Severni cvor upravo trazi da ne zaboravimo na proslost,da je postujemo (ma kakva ona bila) i da ta iskustva upotrebimo na koristan nacin.U dodiru sa Suncem ili Mesecom moze negativno delovati na um i duh,ali moze dati i velike psihicke moci i okultne sposobnosti - u zavisnosti i kojoj meri je nativ sposoban da se odupre zamkama tih oblasti.

Juzni mesecev cvor
Juzni mesecev cvor (Zmajev rep,Cauda Draconis ili Ketu,u istocnoj tradiciji ) slobodno se moze reci,predstavlja jednu arhivu svih podataka koji se odnose na nase ranije inkarnacije , ali i nase korene i sve osobine nasih predaka (ili nas samih ??)koje smo nasledili genetskim putem.To je kompletno znanje koje smo stekli u prethodnim zivotima i koje ,kao neki ranac, nosimo iz jedne u drugu inkarnaciju dopunjujuci ga usput.On nam daje uvid u nasu karmu, kao i sve odluke koje smo donosili u ranijim zivotima.U astroloskoj karti ukazuje na nase slabosti i nedostatke koji nas privlace automatizmom iz prethodnih zivota i koji bi i sada,instiktivno,da se ispolje.Teznja jedinke da se tako ponasa umesto po "savetu " Severnog cvora nije nista drugo nego navika i linija manjeg otpora.Koliko imamo primera da se neka osoba , u odredjenim situacijama,ponasa na nacin koji za nju nije koristan,zna to ,ali nista ne menja.To je zato sto je za tu promenu potreban odredjeni napor,odricanje od neke vrste udobnosti ili sigurnosti koja proistice iz navike.A upravo ta "navika" nije nista drugo nego izgradjeni model ponasanja iz ranijih zivota.Naravno.Juzni cvor nosi i sve talente,vestine i sposobnosti koje smo sticali i koje bi trebalo upotrebiti na najbolji moguci nacin.Ovaj cvor moze negativno delovati na osevaj identiteta,izazvati nesigurnost,sumnju u vrednosti.
Negde sam procitala da juzni mesecev cvor u 1. kuci kazuje da je osoba uprethodnim zivotima sluzila druge.Meni je Juzni u 1. kuci u Devici, a severni u 7. u Ribama.To znaci da mi je negde dato da i uvom zivotu sluzim drugima.Ucim se ljubavi,toleranciji u odnosu sa ljudima.Pitam se ima li koji zivot za mene da neko malo sluzi mene I razmisljam sad.Mesto gde je juzni cvor uprosceno receno, pokazuje kakvi smo.Inace mi je taj cvor na 2° Device u konjukciji sa Marsom na 27° Lava i Suncem na 6° Device.Nije mi najjasnije kakva sam ja to.Ustogljena,neprilagodjena,zabrinuta Devica pa otud zbog nedostatka vere i previse impulsivna i nestrpljiva (Mars u 1).A trebalo bi da budem valjda tip Ribe po severnom cvoru koji je tamo.Kakav je to tip Ribe? On je Neptunov znak,a Neptun je simbol duhovnosti,religije.Ribe su znak trpljenja,mira? Pa problem je sto ja imam utisak da ceo zivot nesto trpim,narocito u odnosu sa ljudima.Mozda je jedina razlika u tome sto se ja protiv toga borim.ima li ovo sto pricam smisla?

Kako cvorovi deluju?

U danasnjoj astrologiji sve je rasprostranjenije misljenje o vaznosti cvorova.Za razliku od istocne,zapadna astrologija sklona je jednostavnim objasnjenjima ovih tacaka tumaceci ih,uglavnom,pozitivnim (Severni cvor ) i negativnim delovanjem (Juzni cvor).Medjutim,oni imaju mnogo slozenije znacenje u zivotu svakog od nas.Mesecevi cvorovi po prirodi su i malefici,ali i veliki dobrocinitelji.Kada su destruktivni,Pluton je spram njih pravi andjeo,a kada daju,Jupiter je prava cicija.Medjutim oni nemaju mnogo veze sa obicnim,svakodnevnim stvarima.Rahu (Severni cvor) je brz,ostar,hrabar,nepredvidiv,nestrpljiv i ekstrovertan.Aktivan je danju i uzrokuje veliku potrebu za nezavisnoscu i daje veliku motivaciju u svemu sto se radi,posebno kada se tezi osvajanju slobode.Daje genijalnost kao i sva iznenadna otkrica i spoznaje.Sa druge strane,Ketu (Juzni cvor) je suptilan,ali i nasilan,cudan,pun iluzija, opsena i magle.Aktivan je nocu ,a izaziva duhovne potrebe,daje intuiciju i zelju za otkrivanjem tajni,lucidnost i veliku senzibilnost.I Rahu i Ketu izazivaju neobicne okolnosti,uzburkavaju duh i donose nagle (ponekad i podmukle) promene.Nikada ih ne treba tumaciti odvojeno,vec iskljucivo kao skup suprotstavljenih osobina izmedju kojih treba naci zlatnu sredinu.U stvari,oni su neuporedivo mocniji od bilo koje planete,pa i od svih zvezda zajedno!Oni snazno aktiviraju kuce u kojima su ,kao i planete koje su se u njima zatekle.Rahu vise utice na vazdusne i vodene (Merkur,Venera,Saturn),a Ketu na vatrene planete (Mars na primer) i na Jupitera.Dalje,Rahu je u korelaciji sa mentalno - emocionalnom strukturom licnosti i majkom (ukazuje na karmicke uticaje na tu oblast) dok Ketu pokazuje na uticaj karme na ego i musku liniju (otac).
Ako bismo,na najjednostavniji nacin,pokusali da objasnimo njihov uticaj na nase zivote,mogli bismo reci da nas Juzni cvor predstavlja onakvima kakvi smo,dok Severni govori kakvi bi trebalo da budemo.
U nekim tekstovima na ovu temu poistovecuje se njihovo znacenje u znacima sa znacenjem u odgovarajucim kucama (Blizanci i treca kuca,Rak i cetvrta itd)To nije tacno.Osim toga,veliku vaznost treba pridati vladaocima kuca u kojima se cvorovi nalaze tj.njihovom polozaju u horoskopu i relacijama sa drugim planetama.

Last edited by Vojvotkinja; 12-04-2010 at 09:45..
Submit to Digg   Reply With Quote
Naši sponzori
Advertisement